Zmęczenie po treningu

Zmęczenie po treningu – jak sobie z tym radzić?

30650

Sporo ćwiczysz na siłowni, biegasz lub uprawiasz innego rodzaju sport? Pewnie nie raz spotkałeś się ze zmęczeniem po treningu, które jest całkowicie naturalnych procesem. Mimo to jest bardzo uciążliwe – nie mamy siły na wykonywanie innych obowiązków,  a najchętniej zrobilibyśmy sobie dłuższą drzemkę. Może to być dosyć problematyczne szczególnie dla osób, które pragną wykorzystywać każdą minutę w ciągu doby na 100%. Jak więc poradzić sobie ze zmęczeniem po treningu? Jak powinna wyglądać regeneracja po treningu? Na co zwracać uwagę bądź jakie nawyki warto wprowadzić? 

Spis treści:

  1. Zmęczenie, a regeneracja po treningu
  2. Jak zminimalizować zmęczenie po treningu?
  3. Sen to podstawa regeneracji
  4. Masaż akupresurowy, czyli mata do akupunktury
  5. Zbilansowana dieta
  6. Aktywny odpoczynek
  7. Masażer wibracyjny – pistolet do masażu
  8. Nawodnienie

 

 


Zmęczenie, a regeneracja po treningu 

Jeśli zależy Ci na osiągnięciu wysokich celów sportowych powinieneś zadbać o regenerację po treningu. Ze względu na zmiany, które zachodzą w ciele podczas każdego treningu, ale i tuż po nim pojawia się często ból nazywany potocznie jako “zakwas”. Wówczas nasze mięśnie potrzebują co najmniej 1-2, a nawet kilku dni na regenerację. To właśnie podczas regeneracji dochodzi do budowania tkanki mięśniowej, a także do tzw. uzdrowienia zmęczonych struktur. Dlaczego należy pamiętać o regeneracji po treningu? Lekceważenie zmęczenia i codzienne trenowanie wbrew temu, co sygnalizuje organizm może doprowadzić do osłabienia organizmu, wydajności i wydłużenia pracy nad sylwetką. 


Jak zminimalizować zmęczenie po treningu? 

Intensywny trening fizyczny pobudza do działania ze względu na wydzielanie endorfin. Niestety często tuż po pojawia się spore zmęczenie utrudniające codziennie funkcjonowanie, a już po najmniejszym wysiłku czujemy się senni i dosłownie wyssani z energii. Jak temu zaradzić? 


Sen to podstawa regeneracji 

Niedobór snu bądź niska jakość snu mają znaczący wpływ na regenerację organizmu. Przeciętny organizm potrzebuje ok. 7-8 godzin, by zregenerować się. Niektórzy potrzebują go ok. 6-7. Jednak jeśli śpimy ok. 3 godziny w ciągu doby, do tego intensywnie trenujemy i działamy na pełnych obrotach to nic dziwnego, że w końcu organizm mówi stanowcze STOP. Nie tylko odpowiednia ilość snu, ale również jakość snu mają ogromne znaczenie. Dlatego warto wywietrzyć sypialnię, wyciszyć się, unikać bodźców zewnętrznych oddziałujących na nasz mózg i zadbać o ciszę oraz spokój. Dobrej jakości sen będzie miał wpływ na sprawność fizyczną, ale i umysłową, a także będzie wspomagać regenerację mięśni, stawów i całego organizmu. 


Masaż akupresurowy, czyli mata do akupresury

Kilkanaście lub kilkadziesiąt minut na macie do akupresury będzie miało znaczący wpływ na regenerację organizmu i poprawę samopoczucia. Przede wszystkim masaż akupresurowy: 

  • rozluźnia napięte mięśnie i stawy, 
  • poprawia samopoczucie, 
  • odpręża i relaksuje, 
  • ułatwia zasypianie,
  • poprawia jakość snu.

Masaż akupresurowy długa Akumata czarno-złota

Długa Akumata czarno-złota z poduszką


Zbilansowana dieta 

Oprócz snu, kolejnym czynnikiem mającym wpływ na regenerację jest oczywiście dieta bogata w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Większość sportowców intensywnie trenujących posiada dietę indywidualnie dopasowaną do potrzeb danego organizmu. Natomiast osoby amatorsko uprawiające sport, a w szczególności osoby na poziomie początkującym popełniają wiele błędów, jeśli chodzi o żywność. 


Aktywny odpoczynek 

Regeneracja po treningu czy walka ze zmęczeniem to nie tylko sen czy leżenie na kanapie – jak mogłoby się wydawać. To również inna forma aktywności fizycznej, znacznie łagodniejsza, jak np. spacer, jazda na rowerze, na rolkach, czy joga. Mimo niewielkiego wysiłku dochodzi do zwiększenia tętna, ale jednocześnie nie powoduje to zmęczenia, a wręcz przeciwnie. Często dochodzi do poprawy samopoczucia, usprawnienia regeneracji i przygotowania organizmu do następnego, intensywniejszego już treningu. 


Masażer wibracyjny – pistolet do masażu 

Pistolet do masażu świetnie sprawdza się zarówno w pracy fizjoterapeutów, jak i u sportowców oraz osób amatorsko uprawiających wybrane dyscypliny sportowe. Rozluźnia i aktywuje mięśnie, zmniejsza napięcia mięśniowe, łagodzi ból i sztywność mięśni

Zmęczenie po treningu - pistolet do masażu Hi5

Pistolet do masażu Hi5


Nawodnienie 

Nawadnianie podczas treningu, przed i w trakcie to podstawa. Zapobiega przed przesuszeniem skóry, niweluje stres i zmęczenie tym samym wpływając na regenerację naszego organizmu. 

Należy pamiętać, że regeneracja organizmu to sprawa indywidualna. To, co dla jednych będzie skuteczne, u kogoś innego może zupełnie się nie sprawdzić. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie, co na Ciebie działa, poprawia samopoczucie i zapobiega zmęczeniu. 

Zmęczenie po treningu - produkty w Acus Med

 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 2.2 / 5. Liczba głosów: 51

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *