Trener i podopieczna

Trening medyczny, czyli kinezyterapia i trening personalny w jednym?

4931

Do pewnego czasu zawód fizjoterapeuty i trenera personalnego traktowano jako dwa, zupełnie odrębne światy, których przedstawiciele zajmowali się swoją działką. Niekiedy oczywiście zazębiały się, jednak dopiero od kilku lat możemy przyglądać się ich połączeniu w postaci.. trenera medycznego. Jedni postrzegają trening medyczny jako kompletną rewolucję w świecie zdrowia, a drudzy – jako jego naturalną gałąź, do której powstania dojść po prostu musiało. Trening medyczny łączy elementy standardowego treningu ruchowego, jednak wzbogacono go o kompletną wiedzę o aparacie ruchu, schorzeniach i urazach. Dowiedz się, na czym dokładnie polega i czy warto z niego skorzystać!

 

Trening medyczny – co to jest?

Trening medyczny nie równa się treningowi personalnemu, to trzeba wyjaśnić od razu. O ile oczywiście ten drugi niesie ze sobą wiele korzyści wizualno-zdrowotnych, to pierwszy bazuje głównie na względach medycznych. W jaki sposób może pomóc?

  • poprawia technikę wykonywania ćwiczeń u sportowców,
  • zapobiega urazom i kontuzjom, poprzez wzmocnienie odpowiednich grup mięśniowych i przywrócenie równowagi w napięciu mięśniowym,
  • uczy prawidłowych wzorców ruchowych i motorycznych,
  • pozwala kobietom w okresie okołoporodowym być aktywnymi w bezpieczny sposób,
  • funkcjonalnie koryguje wady postawy i wiele, wiele innych.

Ten rodzaj treningu należy do grupy specjalistycznych, a więc często odbywa się przy współpracy z fizjoterapeutą i lekarzem. Prowadzi go osoba, która ma kompletną wiedzę o anatomii, fizjologii, biomechanice oraz dysfunkcjach i chorobach ciała. Oprócz tego zna mechanikę urazów i kontuzji, metody leczenia, zasady rehabilitacji oraz łączy wiedzę sportową z fizjoterapeutyczną.

 

A zanim dojdzie do treningu medycznego…

Trening medyczny poprzedza dokładna diagnostyka, czyli: wywiad z podopiecznym, testy funkcjonalne pod kątem ograniczeń i możliwości aparatu ruchu oraz analiza badań (np. obrazowych). Dopiero później terapeuta ruchowy na bazie zebranych informacji i swojej wiedzy planuje indywidualny trening dla swojego podopiecznego. Indywidualny, czyli dostosowany pod względem obciążeń, możliwości ruchowych i wydolnościowych pacjenta, a także bezpiecznych i skutecznych w konkretnym problemie.

W wielu miejscach przed rozpoczęciem treningu medycznego pacjent może skorzystać z terapii manualnej, a nawet fizykoterapii (jeśli terapeuta ruchowy jest fizjoterapeutą) Ma to na celu przygotować ciało do ćwiczeń, a także połączyć wszystkie możliwe sposoby, by jak najlepiej pomóc podopiecznemu powrócić do sprawności i poprawić funkcje aparatu ruchu.

 

Akcesoria do ćwiczeń i rehabilitacji

 

Zostań trenerem lub sam skorzystaj z treningu!

Terapeuta ruchowy nie musi być fizjoterapeutą, choć w praktyce jego wiedza obejmuje w dużej mierze wiedzę, którą zdobywa się na 5-letnich studiach fizjoterapii. Ale jeśli nim jest – możemy mówić o połączeniu idealnym. Bardzo często to trenerzy personalni rozszerzają swoje kompetencje, odbywając kurs na terapeutę ruchowego i w niczym im to nie ujmuje. Robią to również osoby, które po prostu interesują się sportem i chciałaby iść w kierunku pomocy ruchowej. Szkolenia kwalifikujące do pracy w tym zawodzie są bowiem rozbudowane, wielotygodniowe i skrupulatnie przeprowadzane. Kończą się również egzaminem teoretycznym i praktycznym. Nie ma więc mowy, by uprawnienia otrzymał ktoś, kto nie zna się na treningu medycznym.

Jeśli jesteś zainteresowany pracą jako trener medyczny, to w większości większych miast takich jak Poznań, Katowice czy Warszawa natkniesz się na kursy, które Cię do tego przygotują. Nastaw się na naprawdę dużą ilość informacji, ale satysfakcja z pomocy podopiecznym wynagrodzi Ci tę ciężką pracę szarych komórek! A może chcesz skorzystać z treningu medycznego, bo czujesz, że z Twoim ciałem dzieje się coś niedobrego lub po prostu chciałbyś coś poprawić? Być może w Twoim mieście jest trener medyczny, który już na Ciebie czeka. Wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarkę, a resztę zostaw jemu!

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Olga Rymarska

W życiu zawodowym działam dwutorowo: jestem fizjoterapeutką i copywriterką medyczną. Spełniam się nie tylko w osobistym kontakcie z pacjentem, ale również wtedy, gdy elektronicznie szerzę wiedzę na temat fizjoterapii i zdrowego stylu życia. Prywatnie uwielbiam Chorwację, koncerty i książki o medycynie sądowej.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *