Mierznica czarna ziołolecznictwo

Mierznica czarna – zioło wspomagające przy terapii bólu i objawów wegetatywnych

15

33816

Mierznica czarna

W ostatnich latach, na skutek wielkiej dominacji przemysłów farmaceutycznych oraz ciągłego zwiększania roli leków w leczeniu wielu schorzeń, rośnie zainteresowanie ziołolecznictwem. Powracamy do źródeł farmakologii po to, aby leczyć się naturalnie. Wiele z roślin, posiada niesamowity potencjał leczniczy, jednak pozostają zapomniane i niedocenione. Jednym z wybitnych ziół, na które warto zwrócić uwagę jest mierznica czarna (Ballota Nigra), która jest w stanie przynieść ukojenie w stanach, w których inne leczenie lub farmakologia zawodzą.

 

Kiedy używać mierznicy czarnej?

Dzisiejszy świat = stres. Ciało człowieka w XXI wieku musi radzić sobie z wieloma czynnikami stresogennymi, nie tylko emocjonalnymi – w pracy czy w domu, ale także tymi fizycznymi. Zanieczyszczenie środowiska, jedzenia lub wody, brak aktywności fizycznej oraz wiele innych zmian wpływają na nasz organizm negatywnie, a co za tym idzie – powodują przewlekły stan napięcia, który może objawiać się na różne sposoby. Wzmożone napięcie mięśni, zaburzenia procesów trawienia, nadmierna potliwość, niepokój… Wszystkie te problemy dotyczą wielu z nas, a także pacjentów, którzy szukają ratunku w coraz droższych i coraz nowocześniejszych środkach farmakologicznych.

W gabinecie fizjoterapeutycznym bardzo często można spotkać osoby, których problemy mają podłoże emocjonalne lub wegetatywne. Schorzenia o takim podłożu często objawiają się bólami całego ciała, głowy, skurczami mięśni, zaburzeniami funkcjonowania narządów wewnętrznych czy nadmierną potliwością. Szukanie pomocy przez klasyczne badania diagnostyczne (MRI, CT, RTG, badania krwi) nie przynoszi żadnych rezultatów, a klasyczna medycyna rozkłada ręce. W przypadku takiego stanu często mówi się o nerwicy wegetatywnej, czyli stanie, w którym na skutek silnych przeżyć emocjonalnych i przewlekłego napięcia, nasze ciało generuje pobudzenie wegetatywne i silne objawy somatyczne (jak np. ból). Terapią emocji – musi tutaj zająć się bez wątpienia specjalista psychologii, jednak w leczeniu objawów sprawdza się terapia osteopatyczna oraz ziołolecznictwo.

Z pomocą przychodzi tutaj wyżej wspomniane zioło – mierznica czarna. Ze względu na swoje szerokie działanie oraz lecznicze właściwości jest używana w wielu schorzeniach od setek lat, jednak na skutek jej nieprzyjemnego smaku i zapachu – jest mało popularna.

 

Chemiczna analiza mierznicy czarnej

Zioło to jest bardzo bogate w oleje eteryczne, garbniki, diterpeny, flawonoidy oraz betainy. W skrócie działa silnie przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, antydepresyjnie, antybakteryjnie oraz kojąco na układ nerwowy. Badania potwierdziły jej właściwości podobne to antycholinoesteraz – leków o działaniu ochronnym na neuroprzekaźnik – acetylocholinę – niezbędną do prawidłowego funkcjonowania narządów, mięśni oraz tkanki nerwowej.

W praktyce, mierznica czarna może być zalecana do spożywania w przebiegu zaburzeń psychosomatycznych oraz tych o podłożu napięciowym. Doskonale sprawdza się jako środek pomocniczy przy terapii bólu, który ma swoją przyczynę gdzie indziej, niż w urazie mechanicznym (np. skręceniu czy zerwaniu mięśnia). Bóle głowy, przewlekłe zespoły bólowe (np. rwa kulszowa, rwa barkowa), bóle grzbietu, klatki piersiowej, zespoły z objawami neurologicznymi (zespół górnego otworu klatki piersiowej) to schorzenia, w których bardzo często istnieje podłoże wisceralne. W terapii, oprócz zabiegów manualnych bardzo pomocnym środkiem okazuje się właśnie mierznica czarna, która działa kojąco m.in. na napięcie mięśni szkieletowych i gładkich, obniża ciśnienie krwi czy eliminuje wolne rodniki.

 

Ziołolecznictwo w praktyce

Mierznicę można spożywać na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należą:

  • Picie naparu (1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić do zaparzenia pod przykryciem na 20 minut. Wypijać 2-3 razy dziennie, najlepiej przed jedzeniem).
  • Zażywanie kropel mierznicy czarnej w płynie – np. tuż przed snem lub z rana na czczo.
  • Picie nalewki 1:10 (z 45% stężeniem alkoholu).
  • Używanie oleju tłoczonego na zimno (jako dodatek do jedzenia).

Spożycie zioła w nadmiernej ilości może powodować nadmierne uspokojenie i senność, co może zaburzać skupienie. Dlatego nie zaleca się spożywania go tuż przed jazdą samochodem lub prowadzeniem innych maszyn. Przed zastosowaniem najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Mimo, że mierznica czarna jest mało popularnym ziołem, warto stosować ją w procesie leczniczym wielu schorzeń, w których jako naturalna pomoc może być ukojeniem nawet w trudnych przypadkach bólowych.

 

Bibliografia:

1. Al-Snafi, Ali. (2015). THE PHARMACOLOGICAL IMPORTANCE OF BALLOTA NIGRA –A REVIEW. Ind J of Pharm Sci & Res. 5. 249-256.
2. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 66

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Mierznica czarna – zioło wspomagające przy terapii bólu i objawów wegetatywnych”

  1. Czy mierznica czarna to jest to samo co poziewnik szorstki ,bo rośliny są tak bardzo podobne,nie do odróżnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *