Staw skroniowo-żuchwowy

Wpływ zgryzu na dolegliwości bólowe

2

12114

Jak często zdarza się, że pomimo usilnych starań ból nie mija i nie wiadomo jak pomóc pacjentowi? Dysfunkcje związane z kręgosłupem lub z żuchwą, mogą mieć przyczynę zlokalizowaną w zgryzie, stawach krzyżowo-biodrowych lub w stopach.

 

Zgryz i staw krzyżowo-biodrowy

Stawy krzyżowo-biodrowe amortyzują wszystkie obciążenia w osi ciała. Jeśli któryś ze stawów ulegnie uszkodzeniu, ciało odruchowo przenosi ciężar ciała na drugą stronę, by uniknąć bólu lub go złagodzić. U pacjentów może wystąpić wtedy przemieszczenie miednicy do góry i funkcjonalne skrócenie prawej nogi, a w związku z tym lewa przenosi wtedy ponad połowę ciężaru ciała. Aby utrzymać równowagę, kręgosłup piersiowy i lędźwiowy wykrzywia się w prawo, odcinek szyjny w lewo a głowa pochyla się w prawo. Istotna jest tu również linia talerzy biodrowych – jest wyżej po lewej stronie, a lewy staw barkowy ulega obniżeniu.

Jeśli nie nastąpi skorygowanie nieprawidłowego ułożenia miednicy, następuje zwiększone obciążenia prawej nogi a kręgosłup wykrzywia się w „S”. Taka postawa wpływa ma łańcuch skurczów kompensacyjnych, który obejmuje żwacz oraz mięsień skroniowy, co powoduje zaciskanie zębów i równomierne ich ścieranie. Postawa ciała ulega dysfunkcjom, które rzutują na staw krzyżowo-biodrowy, dając tym samym dolegliwości bólowe.

 

Zgryz i ułożenie stóp

Często zdarza się, że stopy trafiając na twarde podłoże, wykoślawiają się. Przyśrodkowa strona pięt opada do środka, a kolana rotują się do wewnątrz. Skutkuje to zaburzeniem dopływu krwi do stawów biodrowych, a ciało ustawia miednicę kompensacyjnie do przodu, aby poprawić krążenie w tym miejscu. Aby zachować równowagę w ciele, ramiona przesuwają się do tyłu, głowa do przodu, a żuchwa znów do tyłu. Z powodu napięcia mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych, postawa taka wpływa na dysfunkcję tarczycy oraz nerwu błędnego, kluczowego dla prawidłowego działania wielu narządów.

zgryz i jego dolegliwości bólowe

 

Zgryz i wady postawy

Leczenie zgryzu ma duże znaczenie przy terapii wad postawy. U osób ze skoliozą idiopatyczną znacznie częściej występują wady zgryzu oraz objawy akustyczne w stawie skroniowo-żuchwowym. Zgryz otwarty przyczynia się do skoliozy odcinka lędźwiowego, a zgryz krzyżowy – do skoliozy odcinka piersiowego. Wzmożone napięcie w mięśniach narządu żucia powoduje kompensacyjny wzrost napięcia w innych grupach mięśniowych, a przez to pacjenci mogą uskarżać się na bóle głowy, mięśni szyi, karku, kręgosłupa czy obręczy barkowej. Innymi objawami dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych może być zaburzenie ruchomości żuchwy, patologiczne starcie zębów, bóle zdrowych zębów, trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym, przerost mięśni żuchwy, bóle i stany zapalne uszu, bóle za gałką oczną czy problemy z połykaniem.

 

Zgryz i stan zapalny ucha

Wielu małych pacjentów zmaga się z zapaleniem uszu. Ból, katar i oddychanie ustami to najczęstsze objawy tej dolegliwości. Przyczyna tego problemu tkwi w nieprawidłowym podparciu stawu skroniowo-żuchwowego, niewłaściwa długość i napięcie mięśnia skrzydłowego bocznego i mięśni skroniowych. Jeśli dziecko często choruje na zapalenie uszu, warto nie tylko udać się do laryngologa, ale również do fizjoterapeuty, który zdiagnozuje przyczynę problemu.

Wiele dolegliwości bólowych, związanych ze stawami biodrowo-krzyżowymi lub okolicą karku ma źródło w nieprawidłowo ułożonym stawie skroniowo-żuchwowym. Warto im się przyjrzeć podczas diagnostyki.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 15

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


2 komentarze do “Wpływ zgryzu na dolegliwości bólowe”

  1. Jeśli mam taki właśnie problem jak opisany przez Panią (skoliozę, moja mama miała problemy z biodrami, w tym momencie ma 2 endoprotezy i obie mamy bruksizm, ja mam zdiagnozowany zgryz krzyżowy) do jakiego lekarza się zwrócić. Byłam u wielu specjalistów i nikt nigdy nie połączył tych schorzeń ze sobą… jak można to leczyć?

  2. Myślę, że wskazana byłaby wizyta u osteopaty, który holistycznie podejdzie do Pani problemów zdrowotnych. Skuteczna we wsparciu terapii u osteopaty może być również praca z nerwem błędnym – ćwiczenia TRE, które pomagają łagodzić napięcia w ciele i zwiększają jego świadomość. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *