Jak urządzić gabinet fizjoterapeuty?

Jak urządzić gabinet fizjoterapeuty?

14209

Kwadratowy, podłużny, duży lub mały – na wielkość gabinetu fizjoterapeutycznego nie ma się zazwyczaj za bardzo wpływu, ale za to na jego wyposażenie już tak. Zdarza się, że miejsce pracy fizjoterapeuty kojarzy się z bolesną terapią, ale tak być nie musi. Odpowiednio dobrane sprzęty i akcesoria sprawią, że pacjent szybko poczuje ulgę.

 

Jaki stół rehabilitacyjny wybrać? 

To zdecydowanie najważniejszy sprzęt w twoim gabinecie. Stołów na rynku jest bardzo wiele, znajdź taki, który będzie trwały, niezawodny, wygodny dla ciebie i dla twojego pacjenta. Powinien być wykonany z co najmniej dwóch segmentów, mieć elektryczną regulację wysokości, uchylny zagłówek i stabilną, metalową konstrukcję. Jest ona szczególnie ważna w przypadku pacjentów o większej masie ciała. Stół rehabilitacyjny powinien intuicyjnie i łatwo się obsługiwać i być wykonany z trwałej tapicerki z atestowanych materiałów. Dobrze jeśli posiada 3 częściowy zagłówek z otworem na twarz, z opuszczanymi podłokietnikami, siłownik elektryczny do regulacji wysokości. Wybierz dogodny dla siebie kolor i niekoniecznie musi to być kojarzący się z wizytą u terapeuty.

 

Produkty do masażu i technik manualnych

Możesz wykonywać swoją pracę przy pomocy olejku dla dzieci, albo innego kosmetycznego, dostępnego w drogeriach, ale z pewnością zakochasz się w emulsjach i balsamach do masażu firmy Medisport. To produkty najwyższej jakości, uznawane na całym świecie, które swoje właściwości przewodzące zawdzięczają obecności soli mineralnych. Jeśli chcesz zacząć od produktów tej firmy, wybierz emulsję do masażu o właściwościach przewodzących. Preparat pozostawia na skórze film lipidowy i najlepiej sprawdzi się do długiego, niezbyt intensywnego masażu i do badań fizjoterapeutycznych. Ma w składzie zatomizowaną morską wodę bogatą w wapń, sód i potas, które mają działanie drenujące, poprawia ukrwienie i wygładza skórę.

Jeśli pracujesz technikami mięśniowo-powięziowymi, przyda ci się genialny wosk marki Songbird. Opracowany w konsultacji z Jamesem Earlsem, szkoleniowcem anatomii i uwalniania powięziowego, wosk ten ma specyficzny poślizg, który zwiększa kontakt ze skórą i pozwala na jej rozciąganie, poruszanie i oddzielanie od innych struktur w kontrolowany sposób. Wosk Songbird jest bardzo wydajny i fantastycznie się na nim pracuje.

WOSKI SONGBIRD

Co na ból?

Kiedy boli, najlepiej pomoże wyjątkowy produkt, jakim jest Stadiopasta. Ta kremowa pasta na bazie argilli zielonej, ekstraktów roślinnych i olejków aromatycznych, ma działanie zmiękczające i relaksacyjne. Pomaga usunąć skręcenia, naciągnięcia i naderwania, łagodzi ból zapaleniami tkanek miękkich (ścięgien, mięśni, stawów i więzadeł). Sprawdzi się u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Ma w składzie argillę zieloną o właściwościach dezynfekujących, gojących i odżywczych, ekstrakty z kasztanowca, malwy, nagietka i arniki a także olejki z sosny mugo, poprawiającej ukrwienie uszkodzonych tkanek, mięty, lawendy i rozmarynu, który chroni przed infekcjami i działa przeciwzapalnie. Nie musisz kupować wielu produktów, ten absolutnie wymiata i jest oparty na naturalnych składnikach.

 

Czas na porządki – z pomocą przychodzą środki do dezynfekcji

Jeśli wciąż poszukujesz produktu do dezynfekcji małych powierzchni, to wypróbuj Velox Spray. Oprócz tego, że zdezynfekujesz nim  stół do fizjoterapii i wszystkie sprzęty, to nie odbarwi on powierzchni, z którymi ma styczność. Nie ma w składzie fenolu i aldehydów, posiada atest firmy Famed a także rekomendację Centrum Zdrowia Dziecka.

Velox Spray to doskonały produkt dla tych, którzy potrzebują preparatu dezynfekującego do małych powierzchni. Ma on zastosowanie w przypadku wyposażenia medycznego, sprzętu oraz w gabinetach kosmetycznych . Produkt ten wyróżnia się przede wszystkim tym, że w jego składzie nie ma aldehydów, ani fenoli. Bardzo ważną informacją, jest również to, że oprócz delikatnego, cytrynowego zapachu płyn został tak przygotowany, aby nie odbarwiał powierzchni, z którymi ma styczność. Jest łatwy w użyciu, niszczy zarazki i bakterie w 30 sekund i został  przebadany zgodnie z nowymi normami dla środków dezynfekcyjnych. Nie musisz go po spryskaniu powierzchni spłukiwać wodą i nie pozostawia smug.

 

Nowoczesne akcesoria do gabinetu fizjoterapeutycznego

Zdarza się, że pacjent musi położyć się na macie, aby pokazać mu odpowiednie ćwiczenia uzupełniające powrót do zdrowia. Mata Airex Fitline jest miękka i przyjemna w dotyku, wytrzymała, wyposażona w antybakteryjną powłokę zapewniającą likwidację rozwoju grzybów i bakterii, odporna na działanie wilgoci i o antypoślizgowej strukturze. Trudno z niej zejść, bo fajnie się na niej leży 🙂

 

Mata z igłami Lyapko – jako uzupełnienie terapii

Ciekawe i bardzo pomocne narzędzie, zwłaszcza jako uzupełnienie konwencjonalnych terapii. Mata do masażu Lyapko to mata z igłami, do wykorzystania przez pacjentów zarówno w leżącej, jak i siedzącej pozycji. Można jej używać wiele razy dzięki folii, która łatwo i szybko się dezynfekuje. Masaż na macie zwiększa ruchomość mięśni i stawów, zmniejsza przykurcze mięśni, eliminuje zmęczenie, poprawia przepływ krwi. Ważne, aby przy jej stosowaniu objąć większą powierzchnię ciała, nie tylko w miejscu bólu.

Jedno jest pewne – przemyśl wyposażenie swojego gabinetu, bo nie sztuką jest wydać pieniądze na sprzęty, których nie będziesz używać. Stosuj nowoczesne rozwiązania, które ułatwią ci pracę. A jeśli potrzebujesz akcentu zieleni w swoim gabinecie, kup zamiokulkas zamiolistny, przetrwa w każdych warunkach 🙂

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *