Wady postawy przyczyny

Wady postawy i ich konsekwencje

1

10730

Nie garb się! Prostuj plecy! Ściągnij łopatki! Te rozkazy wybrzmiewają codziennie w wielu domach, szkołach i podczas spacerów rodzinnych w kierunku dzieci i nastolatków. Od zawsze problemy z postawą ciała towarzyszyły wielu osobom, jednak w ostatnich latach, które dostarczyły nam rozrywki w postaci konsoli do gier ultra HD i smartfonów problem narasta w zastraszającym tempie. Nie dotyczy on tylko dzieci. Dorośli bardzo często mają poważne problemy z posturą i codziennie doświadczają ich konsekwencji. Jak ważna jest dobra postawa ciała i jakie mogą być konsekwencje jej zaburzeń? Na to pytanie postaram się dzisiaj odpowiedzieć.

 

Wady postawy i ich przyczyny 

Cały problem zaczyna się najczęściej w latach młodzieńczych. Często wady postawy wynikają z wad wrodzonych (tj. dysplazja stawów biodrowych u dzieci czy wrodzona różnica w długości kończyn). Jednak zdecydowana większość wynika z czynników środowiskowych i zaniedbania aktywności fizycznej w wieku dziecięcym. Rozwój dziecka powinien być zrównoważony i stawiać po trochu na umysł i sprawność fizyczną, a także rozwój społeczny, gdyż wszystkie te czynniki mają istotny wpływ na posturę ciała. Sprawdza się to także w wieku dorosłym, kiedy często zapominamy o tym, że aby być zdrowym nie wystarczy unikać urazów…

 

Najczęściej spotykane wady postawy

Praca z wadami postawy i ich przyczyny to temat bardzo szeroki, dlatego w tym artykule poruszymy tylko te najczęściej spotykane. Wady postawy to zazwyczaj nieprawidłowe skrzywienia kręgosłupa i najczęściej zaczynają być wyraźnie widoczne w wieku szkolnym. Jako przyczyny upatruje się zazwyczaj nadmierną ilość czasu spędzony przy biurku, noszenie plecaka na jednym ramieniu, długie wpatrywanie się w ekran komputera i zbyt małą aktywność fizyczną. Co ciekawe, często niedostrzeganą na początku przyczyną zmian w posturze są wady wzroku, przez które młody człowiek nienaturalnie ustawia głowę i całe ciało. Podstawa naszego ciała, czyli stopy, pełnią bardzo istotną rolę nie tylko w poruszaniu się. Wpływają także na funkcjonowanie całego ciała i ustawienie go w dobry sposób. Dlatego praca nad dobrym wysklepieniem łuków stóp jest jednym z najważniejszych punktów walki z prawidłową postawą w dzieciństwie. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do powstawania zaburzeń w napięciu mięśniowym i zaburzenia prawidłowej funkcji kręgosłupa i kończyn. Najczęstsze nieprawidłowości to:

  • postawa skoliotyczna (skolioza czynnościowa),
  • plecy okrągłe,
  • plecy wklęsłe,
  • plecy płaskie, okrągło – wklęsłe,
  • płaskostopie, stopa końsko-szpotawa, stopa koślawa.

 

Wady kręgosłupa

 

Skutki złej postawy ciała

Wszystkie z tych zmian są wskazaniem do rehabilitacji i gdy nie zostanie ona podjęta w odpowiednim czasie mogą z czasem się pogłębiać. Im wcześniej zostanie podjęta walka z daną wadą tym większe szanse na całkowite wyleczenie i zapomnienie o problemie po kilku latach. Nieleczone i zaniedbane skrzywienie kręgosłupa i wady stóp prowadzą to poważnych konsekwencji w wieku dorosłym, które nierzadko wymagają długotrwałego leczenia. To m.in.:

  • napięciowy ból głowy,
  • ból kręgosłupa,
  • zespoły bólowe (np. rwa kulszowa, udowa, barkowa, bóle połączone z objawami neurologicznymi)
  • ból stawów związany ze złym obciążeniem,
  • szybsze powstawanie zmian zwyrodnieniowych,
  • zmiany o charakterze entezopatii,
  • ostroga piętowa, paluch koślawy.

Wady postawy kryją w sobie niesamowity potencjał destrukcyjny. Ich obecność może zdecydowanie wpływać na stan zdrowia pacjenta. Niosą ze sobą także wiele możliwości. Wiedza o nich i zdolność dobrej obserwacji może istotnie wpłynąć na proces rehabilitacji i globalne spojrzenie na pacjenta. Leczenie ostrogi piętowej czy bólów głowy za pomocą ćwiczeń korygujących posturę może przynieść nie tylko ulgę w bólu, ale także rezultaty, które będą trwały długie lata.

 

Bibliografia:

  1. Berdishevsky, Hagit et al. “Physiotherapy scoliosis-specific exercises – a comprehensive review of seven major schools.” Scoliosis and spinal disorders 11 20. 4 Aug. 2016, doi:10.1186/s13013-016-0076-9
  2. Fadzan, Maja, and Josette Bettany-Saltikov. “Etiological Theories of Adolescent Idiopathic Scoliosis: Past and Present.” The open orthopaedics journal 11 1466-1489. 29 Dec. 2017, doi:10.2174/1874325001711011466
  3. Pita-Fernandez, Salvador et al. “Flat Foot in a Random Population and its Impact on Quality of Life and Functionality.” Journal of clinical and diagnostic research : JCDR 11,4 (2017): LC22-LC27. doi:10.7860/JCDR/2017/24362.9697
  4. Terlikowski, Robert, et al. Wady Postawy. Uniwersytet Medyczny. Klinika Rehabilitacji Dziecięcej, Klinika Rehabilitacji, 2009.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 15

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


3 komentarze do “Wady postawy i ich konsekwencje”

  1. Właśnie ja mam problem z wadą postawy. Cały czas się garbie, próbowałem nawet pajączka, ale jakoś brak motywacji, żeby go nosić… Niedawno kupiłem książkę „Jak prawidłowo chodzić, stać, siedzieć”. Musze do niej usiąść i przeczytać, może w końcu ona pomoże mi coś na tą moją krzywiznę 😀

  2. Tak samo jak Pan powyżej.. Mam problem z wadą postawy, przez co krzywizna mojego kręgosłupa cały czas się pogłębia. Trzeba się wybrać w końcu do ortopedy 🙁

  3. W leczeniu wad postawy ważna jest dbałość o higienę snu. Dobrze zaopatrzyć się w odpowiedni, wysokiej jakości materac do spania czy też nawet poduszkę ortopedyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *