Choroba Scheuermanna - różne fazy

Choroba Scheuermanna, czyli młodzieńcza kifoza

13

11790

Jak często trafiają do Was pacjenci z mocno zaokrąglonym piersiowym odcinkiem kręgosłupa i wysuniętą do przodu szyją? Jeśli uskarżają się na obniżoną ruchomość żeber i dolegliwości bólowe, być może cierpią na chorobę Scheuermanna, która pojawiła się u nich w młodzieńczym wieku.

 

Choroba Scheuermanna – czym jest?

Nazywana młodzieńczą kifozą, pojawia się zazwyczaj u młodych osób w wieku 12-14 lat, częściej u chłopców. Choroba ta należy do grupy jałowych martwic kości, w której ich obumieranie następuje bez udziału bakterii, wirusów lub grzybów. Źródła choroby nie są znane, ale wiadomo, że przyczyną martwicy jest niedostateczne ukrwienie tkanki kostnej, przeciążenia, zaburzenia hormonalne lub obciążenia genetyczne. Tkanka kostna rozpada się i ponownie odbudowuje, ale kości deformują się i tworzą krzywiznę, głównie w odcinku piersiowym. Tarcze kręgów zwężają się, następuje ich sklinowacenie, trzony kręgów stają się nieregularne. Na ich powierzchni tworzą się porowate struktury zwane guzkami Schmorla. Są to przepukliny jąder miażdżystych krążków do istoty gąbczastej kręgów.

 

Czym jest choroba Scheuermanna?

 

Objawy choroby Scheuermanna

Garbienie pleców, ograniczenie ruchomości kręgosłupa – problemy z jego zginaniem i prostowaniem, narastający, tępy i rozlany ból w odcinku piersiowym kręgosłupa to najczęstsze objawy tej choroby. Często towarzyszy jej również skolioza, przykurcze mięśni kulszowo-goleniowych i biodrowo-lędźwiowych. Przy diagnostyce choroby niezbędne jest zdjęcie rentgenowskie obejmujące kręgosłup piersiowy i lędźwiowy.

Choroba Scheuermanna w wieku dorosłym poprzez zmiany zwyrodnieniowe płytki granicznej trzonów kręgów zwiększa się ryzyko pojawienia się choroby dyskopatycznej. Następuje również sztywność żeber i ból coraz bardziej usztywniającego się kręgosłupa.

 

Leczenie choroby Scheuermanna

W terapii tej choroby istotne jest przywracanie ruchomości kręgosłupa, ćwiczenia wzmacniające jego elastyczność i zwiększenie ogólnej sprawności. Odciążaniu kręgosłupa sprzyja pływanie, częsta zmiana pozycji i leżenie na twardym podłożu. Należy wzmacniać mięśnie i taśmę tylną przeciwdziałając pojawianiu się hiperkifozy. Celem jest minimalizowanie nieodwracalnych następstw choroby jakim jest przebudowa strukturalna trzonów kręgów czyli ich klinowacenie. Rehabilitacja kręgosłupa powinna uwzględniać techniki MET i PIR, masaż, kinesiotaping i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. U dorosłych zaleca się umiarkowany ruch i ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej i obręczy barkowej. Skuteczne również będzie pływanie, joga (Co daje joga i jak zacząć ćwiczyć?), ćwiczenia na piłce. Ruch jest konieczny, bo zmiany zwyrodnieniowe  w następstwie przebytej w wieku młodzieńczym choroby Scheuermanna  mogą prowadzić do naprawdę dużych ograniczeń ruchu i dolegliwości bólowych.

 

Plastry sportowe do tapingu

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 11

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Choroba Scheuermanna, czyli młodzieńcza kifoza”

  1. Przy każdym schorzeniu kręgosłupa i przy bólach warto zainwestować w nowy materac, odpowiedni dla naszych potrzeb. Nie może być ani za twardy ani za miękki. Ja na swoje plecy kupiłam sobie piankowy z medycznego sklepu i podziałało, mniej mnie bolą i lepiej sypiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *