Łokieć tenisisty - leczenie domowe

Łokieć tenisisty – leczenie domowe z rollerem

2749

Rolowanie mięśniowo-powięziowe w przypadku łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty to schorzenie bardzo powszechne. Dotyka sporą grupę osób, niekoniecznie grających zawodowo w tenisa. Bardzo często pojawia się u osób pracujących manualnie, fizycznie lub biurowo, u których łatwo o zmiany przeciążeniowe mięśni dłoni i przedramion.

Ból łokcia – zrozum istotę problemu

Schorzenie to nie bierze się znikąd. Najczęściej jest wynikiem długotrwałych, powtarzających się mikrouszkodzeń ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Takie zmiany mogą być wywołane przez wiele czynników i często trudno jest określić bezpośrednią przyczynę powstawania łokcia tenisisty. Z praktyki wiemy, że najczęściej na problemy z tym schorzeniem narażone są osoby między 30, a 50 rokiem życia wykonujące pracę fizyczną, związaną z powtarzalnymi ruchami skrętnymi lub zgięciowymi dłoni i przedramienia, np. mechanicy samochodowi, stolarze, pracownicy budowlani, krawcowe. Ze względu na długotrwałą pozycję przy klawiaturze i częsty brak aktywności fizycznej – pracownicy biurowi także są w czołówce osób z problemem zmian tego typu.

Łokieć tenisisty – objawy

Objawy, z którymi zmagają się osoby cierpiące z powodu łokcia tenisisty są bardzo charakterystyczne i obejmują:

  • Ból po zewnętrznej stronie łokcia nasilający się przy wysiłku, czasem także spoczynkowy,
  • Obrzęk tkanek miękkich w okolicy stawu łokciowego,
  • Ograniczenie ruchomości nadgarstka oraz stawu łokciowego,
  • Zaczerwienienie i ocieplenie skóry w okolicy przyczepów ścięgnistych prostowników nadgarstka,
  • Zmniejszenie siły chwytu dłoni.

Rolowanie w przypadku łokcia tenisisty

Rolowanie mięśniowo-powięziowe jest bardzo przydatną metodą leczniczą w przypadku wszystkich problemów związanych z entezopatiami. W łokciu tenisisty metoda masażu rollerem znajduje swoje zastosowanie w łagodzeniu objawów bólowych i przywracaniu prawidłowego zakresu ruchomości stawów. Mięśnie, które będą wymagały szczególnej uwagi to:

  1. prostowniki nadgarstka
  2. mięsień trójgłowy ramienia (głowa przyśrodkowa)
  3. mięsień nadgrzebieniowy

Punkty spustowe a łokieć tenisisty

Punkty spustowe prowokujące objawy bólowe w przypadku łokcia tenisisty

Wzmożone napięcie tych grup mięśniowych, może prowokować powstawanie dolegliwości bólowych w obrębie bocznego przedziału stawu łokciowego, dlatego przez odpowiedni masaż rollerem, można skutecznie zwalczać ból towarzyszący temu schorzeniu.

Leczenie domowe łokcia tenisisty – jaki roller wybrać?

Dobrze w przypadku łokcia tenisisty sprawdzają się rollery niewielkich rozmiarów. Sprawdzonym wyborem jest piłka do masażu, która jest uniwersalnym przyrządem do masażu mięśni. Dzięki kształtowi kuli, istnieje możliwość precyzyjnego znalezienia bolesnych punktów spustowych i pracy w ich obrębie.

Dowiedz się więcej o zastosowaniu piłeczek w artykule Piłka do rolowania – pomóż ciału się zregenerować.

Rea Ball single piłeczka do masażu

Piłeczka do rolowania


Dobrym uzupełnieniem terapii z użyciem piłeczki będzie użycie Mini Rollera, który pozwoli na ogólne rozluźnienie tkanek w przypadku
łokcia tenisisty. W przypadku łokcia tenisisty masaż małą rolką najlepiej wykonywać wzdłuż przedramienia np. podczas siedzenia przy biurku lub stole (przykład na zdjęciu poniżej). 

Roller - rolowanie przedramienia

Rolowanie wzdłuż przedramienia za pomocą Mini masażera

Przez zastosowanie rolowania mięśniowo-powięziowego oraz pracy w okolicy najbardziej bolesnych i napiętych mięśni można osiągnąć duże efekty, odbudować zdolności motoryczne dłoni i przedramienia oraz złagodzić dolegliwości bólowe, które są największym problemem w przypadku tego rodzaju schorzeń.

 

Ból łokcia – leczenie domowe, a wizyta u fizjoterapeuty

Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek entezopatii powinien zostać skonsultowany z fizjoterapeutą lub lekarzem, który pomoże w doborze terapii i zaplanowaniu leczenia. Rolowanie mięśniowo-powięziowe często bywa niewystarczającym środkiem terapeutycznym w schorzeniach o charakterze zapalnym, jakim jest łokieć tenisisty, dlatego warto skonsultować swój przypadek ze specjalistą. 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *