Przewodnik po osteopatii wisceralnej - recenzja książki

Przewodnik po osteopatii wisceralnej – recenzja książki

1136

W ostatnim czasie obserwujemy duży rozwój technik fizjoterapeutycznych. Jeszcze kilkanaście lat temu nie do końca kojarzono czym są niektóre z nich. Jedną z dziedzin fizjoterapii jest terapia manualna, która ze względu na swoją skuteczność ma coraz większą rzeszę zwolenników i sprawdza się nawet w najtrudniejszych przypadkach bólowych. 

Odnogą terapii manualnej jest terapia wisceralna – dziedzina terapii i zbiór technik osteopatycznych skupiona na leczeniu dysfunkcji w obrębie narządów wewnętrznych. Istnieje kilka szkół terapii wisceralnej. Jedne opierają się na bardzo delikatnych mobilizacjach powięziowych, inne skupiają się na intensywnym, głębokim oddziaływaniu manualnym na dany narząd. Z pozoru nieco enigmatyczna terapia wisceralna ma swoje uzasadnienie w anatomii i fizjologii, dzięki czemu jej stosowanie nie powinno być postrzegane jako „znachorstwo”, a raczej wysublimowana i ciekawa forma leczenia różnych dolegliwości.

 

Jak zrozumieć terapię wisceralną?

Zrozumienie podstaw działania terapii wisceralnej może sprawić problem. Zaawansowane procesy fizjologiczne zachodzące w każdym z narządów wewnętrznych muszą być znane i zrozumiane przez specjalistę, który zajmuje się tą dziedziną. Anatomia narządów wewnętrznych i jej powiązania z dolegliwościami somatycznymi jest na tyle skomplikowana, że pozostaje twardym orzechem do zgryzienia nawet dla osób z długim doświadczeniem zawodowym. Skuteczną pomocą w zrozumieniu i nauce tej formy terapii jest książka pt. „Przewodnik po terapii wisceralnej” autorstwa Torstena Liema, Tobiasa K. Doblera oraz Michela Puylaerta – trzech wybitnych osteopatów. Pozycja ta zawiera w sobie niemal wszystko co potrzebne jest do zdobycia wiedzy na temat teorii działania terapii wisceralnej, powiązań narządowo-somatycznych, badaniu, wskazaniach i przeciwwskazaniach do zabiegu. 

Przewodnik po osteopatii wisceralnej recenzja

Układ i zawarte informacje w książce Przewodnik po osteopatii wisceralnej

Tom 1 przewodnika zawiera informację o sposobie diagnostyki i badania narządów wewnętrznych oraz teoretyczne i praktyczne informację na temat przełyku, żołądka, jelit, otrzewnej, przestrzeni zaostrzewnowej, wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych

 

W tomie 2 możemy znaleźć sporą dawkę wiedzy na temat śledziony, trzustki, nerki i moczowodów, pęcherza, żeńskich i męskich narządów rozrodczych, serca, osierdzia, płuc, opłucnej i przepony. 

 

Każdy z rozdziałów zawiera informacje na temat embriologii, anatomii, fizjologii i funkcji danego narządu. Każdy akapit napisany jest bardzo przystępnie w sposób, który ułatwia zrozumienie przekazywanych treści. Teoretyczna warstwa książki bogata jest w przejrzyste grafiki anatomiczne, ukazujące również zależności topograficzne narządów oraz ich motylność i mobilność. 

 

Ciekawym rozwiązaniem książki jest szerokie omówienie dolegliwości, które mogą być powiązane z dysfunkcją danego narządu. Są one opisane zarówno w sposób “kliniczny”, przedkładający objawy ogólne towarzyszące zaburzeniom jak i praktyczny z perspektywy specjalisty zajmującego się układem ruchu. Omówione zostały zaburzenia somatyczne mogące towarzyszyć dysfunkcjom wisceralnym oraz wzorce bólu rzutowanego. Te wskazówki znacznie ułatwiają poruszanie się po świecie terapii wisceralnej, która opiera się przede wszystkim o szczegółową diagnostykę pacjenta.

 

Przewodnik po osteopatii wisceralnej – moja prywatna opinia

Jako osoba na co dzień zajmująca się terapią wisceralną w praktyce mogę powiedzieć, że “Przewodnik po osteopatii wisceralnej” jest pozycją obowiązkową na mojej półce. Zaglądając do niej regularnie można poznawać na nowo i utrwalać dotychczasowe informacje na temat teoretycznych zagadnień związanych z terapią trzewii. Dla osób praktykujących techniki osteopatyczne jest ona potężnym źródłem praktycznej wiedzy dzięki obecności grafik przedstawiających wiele technik terapeutycznych. “Przewodnik po osteopatii wisceralnej” to opisana w pigułce teoria i praktyka terapii wisceralnej ukierunkowana zarówno dla studentów jak i doświadczonych specjalistów.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *