Elektroniczna dokumentacja medyczna w fizjoterapiiia

Od kiedy każdy fizjoterapeuta ma obowiązek prowadzenia elektronicznej karty pacjenta? 

3895

Szereg zalet systemu wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej przyczynił się do tego, że coraz więcej fizjoterapeutów zdecydowało się na prowadzenie dokumentacji swoich pacjentów właśnie w ten sposób. O zaletach elektronicznej dokumentacji medycznej można by wymieniać w nieskończoność- wygoda, szybszy dostęp do informacji, niepodważalność w postępowaniu prawnym, łatwość śledzenia wpisów i modyfikacji. A jednak jeszcze wielu fizjoterapeutów korzysta z papierowej formy.

Jakie więc obowiązują przepisy?

Którzy fizjoterapeuci prowadzą dokumentację medyczną w sposób zgodny z prawem? Otóż… jedni i drudzy. 

Na dzień dzisiejszy przedstawiciele zawodów medycznych mają dowolność w prowadzeniu kart swoich pacjentów. Mogą więc zdecydować się wprowadzić już nową, elektroniczną formę a mogą pozostać przy starej, papierowej.

Sklep Acus Med

Na jak długo?

Owa dowolność miała obowiązywać tylko do końca roku 2018 ! Na dzień 1 stycznia 2019 roku został wyznaczony deadline obowiązkowego przejścia przez wszystkie podmioty lecznicze na dokumentację kart swoich pacjentów w formie elektronicznej. Jednak w październiku tego roku Resort Zdrowia skierował do konsultacji zmianę przepisów. Powodem wystąpienia Resortu Zdrowia z propozycją zmian było nieprzystosowanie większości placówek do tego, by od 1 stycznia 2019 roku prowadzić elektronicznie kartę choroby. 

11 grudnia 2018r., Minister Zdrowia wydał Rozporządzenie w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, z który uchylił ten obowiązek.

Nie oznacza to, że EDM stała się przeszłością.

Wprost przeciwnie, Minister Zdrowia pisze, że zmiany nastąpią. Uchylenie regulacji nie powoduje, że odstępuje się od stopniowego wprowadzania elektronicznej dokumentacji medycznej.

Warto dodać, że dokumentacja w postaci komputerowej nie jest wystarczająca i nie jest tożsama z elektroniczną dokumentacją medyczną. Nie jest wystarczające zapisanie danych pacjentów w komputerze. Termin „elektroniczna dokumentacja medyczna” zawarty został w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia. Zgodnie z art. 2 pkt 6 u.s.o.z. przez pojęcie elektronicznej dokumentacji medycznej rozumie się dokumentację medyczną wytworzoną w postaci elektronicznej, zawierającą dane o udzielonych, udzielanych i planowanych świadczeniach opieki zdrowotnej, w tym dokument elektroniczny umożliwiający usługobiorcy uzyskanie świadczenia opieki zdrowotnej określonego rodzaju.

Specjaliści rekomendują by nowe, elektroniczne zasady wprowadzać stopniowo, odpowiednio wcześniej przeszkolić personel by później móc uniknąć problemów organizacyjnych. 

Wprowadzanie elektronicznych kart pacjenta zbliża się wielkimi krokami. 

Dlatego drogi fizjoterapeuto- to dobry czas, by tę reformę wprowadzić tuż tuż… 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Paula Korzępa

Magister Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, obecnie pogłębiam swoją wiedzę na Seminarium Doktoranckim. Choć zawsze swoją pracę zawodową wiązałam z prawem karnym, tak od pewnego czasu moja praca i uwaga skierowana jest na tworzeniu bazy Znajdź Gabinet. Na blogu Acusmed udowadniam, że o prawie fizjoterapeutycznym wcale nie trzeba pisać zagmatwanie i niezrozumiale.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *