Budowa i funkcje nerki

Nerka – budowa, funkcje i propozycje terapii

2

20080

Nasze nerki są jednymi z najważniejszych narządów w całym ciele. Ich funkcja jest kluczowa do utrzymania zdrowia i funkcji życiowych. Mimo ich wielkiej rangi są bardzo często zaniedbywane i stylem życia doprowadzane do granic swoich możliwości… W gabinecie fizjoterapeuty, osteopaty i lekarza osoby z objawami nieprawidłowo funkcjonujących nerek pojawiają się regularnie i nie zawsze są one ściśle powiązane z określoną patologią. Do jakich objawów mogą prowadzić nerki i czy istnieją sposoby, aby na nie wpłynąć? O tym poniżej.

Budowa nerki

Nerki mają bardzo charakterystyczny kształt i swoją budową przypominają fasolę. Są położone zaotrzewnowo, po obydwu stronach kręgosłupa. Prawa nerka ze względu na swoje ulokowane w sąsiedztwie wątroby leży nieco niżej i sięga wysokości trzeciego kręgu lędźwiowego. Nerka lewa ułożona nieco wyżej, położona jest na poziomie Th11-L2. Ciekawostką jest ich mobilność. Ze względu na swoje mocowanie do naczyń krwionośnych ich ustawienie jest zależne od ruchów oddechowych. Między fazą wdechu i wydechu przemierzają odległość około 3 cm. Każdej doby każdy z nas wykonuje ok. 25 000 oddechów. Łatwo policzyć, że nasze nerki pokonują w tym czasie prawie kilometr! W ciągu życia obie nerki łącznie mogą pokonać odległość równą podróży dookoła świata!!! Można się tylko domyślać jak istotna jest ich funkcja, zdolność do ruchu i brak ograniczeń…

Nerka – funkcje

Funkcje nerek są nieocenione. Codziennie wykonują dla nas siermiężną pracę i żaden narząd nie może zrobić tego za nie. Podstawowym zajęciem tej wybitnej pary jest oczyszczanie krwi z produktów przemiany materii, toksyn i ich wydalanie razem z moczem. Oprócz tego zajmują się:

  • regulacją gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej,
  • wydzielaniem hormonów:
    • reniny (wpływającej na ciśnienie krwi),
    • erytropoetyny (mającej wpływ na procesy krwiotwórcze).

Zaburzenie tych zadań może wpłynąć istotnie na ogólne zdrowie człowieka. Objawy, które pojawiają się w przypadku ich dysfunkcji mogą być bardzo subtelne lub bardzo silne w zależności od tego, co się dzieje. Mogą do złudzenia przypominać dolegliwości powodowane przez dyskopatię czy urazy układu ruchu, dlatego diagnostyka może być nie lada wyzwaniem. Osoba, u której pojawiają się problemy z nerkami może doświadczać takich dolegliwości jak:

  • ból głowy,
  • ból w trakcie oddawania moczu,
  • lumbago,
  • ból kolana po stronie chorej nerki (przez podrażnienie nerwu udowego),
  • ból w okolicy nerki podczas kichania czy kaszlu,
  • apatia, przewlekłe zmęczenie.

Diagnostyka i propozycje terapii

Diagnostyka problemów związanych z nerkami musi zawsze przebiegać pod kontrolą lekarską i nigdy nie powinno się bagatelizować objawów pacjenta. Charakterystyczną cechą podczas badania jest bladość skóry, obrzęki, zmętnienie oczu, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia trawienne. Zawsze pacjent powinien zostać skierowany na konsultację nefrologiczną, aby wyeliminować poważne patologie tego narządu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do pracy manualnej, należy podjąć leczenie oparte o zmianę stylu życia, diety, podaży płynów i techniki wisceralne, które są bardzo pomocne w przypadku napięć powięziowych powodowanych przez nerki. W praktyce osteopatycznej i fizjoterapeutycznej bardzo często możemy spotkać osoby, których nerki wołają o pomoc. Sztuką jest je usłyszeć i pomóc w sposób, który będzie wybawieniem od codziennych zmagań pacjenta z własnym ciałem.

 

Bilbiografia:

  1. Preston, Robin R., and Thad E. Wilson. Physiology. Wolters Kluwer Health, 2019.
  2. Torsten Liem, Tobias K. Dobler, Michael Puylaert „Przewodnik po osteopatii wisceralnej. Tom 1”. MedPharm Polska 2017. ISBN: 978-83-7846-070-1.
  3. Traczyk, Władysław Zygmunt. Fizjologia Człowieka w Zarysie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *