Kolano skoczka: młoda dziewczyna ćwiczy na siłowni z taśmą rehabilitacyjną Thera Band

Kolano skoczka – propozycja autoterapii z wykorzystaniem taśm Thera Band

2

20036

Kolano skoczka

Nawiązując do poprzedniego artykułu odnośnie autorelaksacji struktur w kontekście zespołu ITBS (kolana biegacza) przyszedł czas na uzupełnienie procesu rehabilitacji. W proces ten należy włączyć elementy stabilizacji i wzmocnienie odpowiednich grup mięśniowych w celu zapobiegania ponownemu wystąpieniu urazu. Zaprezentujemy Wam przykładowy zestaw ćwiczeń przy użyciu taśm Thera Band, które również można znaleźć w książce pt. „Ćwiczenia korekcyjne z przyborami Thera-Band” autorstwa Sławomira Owczarka. 

Taśmy rehabilitacyjne Thera Band są to taśmy przeznaczone do szeroko pojętego treningu medycznego. Służą do wykonywania ćwiczeń oporowych, a ich cechą charakterystyczną jest liniowy wzrost oporu taśmy do procentowego napięcia taśmy. Kolor taśmy odpowiada stopniowi wytrzymałości. Poniżej w tabeli uwzględniono opór w kilogramach względem procentowego naprężenia taśmy.

Opór w kg oraz rozciągnięcie w % taśmy Thera Band

źródło: www.thera-band.com

Głównym elementem, który będziemy chcieli poprawić jest zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej grupy pośladków. Niewydolne w swojej funkcji przyczyniają się do koślawienia kolana, które podczas obciążeń nie jest w stanie wyhamować w ruchu ekscentrycznym uciekając do środka. Wielokrotne powtórzenie tego ruchu będzie przyczyniało się do wzrostu napięcia na grupie przywodzicieli, które będą musiały pracować nadmiernie uzupełniając braki w sile od strony pośladków. Dodatkowo pojawi się wcześniej wspomniany problemu kaletki na skutek nadmiernego napięcia struktur w okolicy pasma.

 

 

Kolano skoczka – przykładowa autoterapia: 

Ćwiczenie 1. Umiejscawiamy taśmę Thera Band utworzoną w pętle na wysokości stawów kolanowych. Następnie nie tracąc napięcia (nie łączymy kolan utrzymując napięcie taśmy) wykonujemy krok odstawno – prawie dostawny 😉 Angażujemy w ten sposób mocno mięśnie pośladkowe które swoim napięciem kontrolują pracę kolana utrzymując ją w osi.

Ćwiczenie 2. Pozycja wyjściowa leżenie tyłem – umiejscawiamy taśmę jak w ćwiczeniu pierwszym. Następnie unosimy biodra do góry nie pozwalając na łączenie kolan i utrzymujemy dodatkowo napięcie na odwodzicielach.

Ćwiczenie 3. Stoimy bokiem do drabinki. Gdy kontuzjowana jest lewa noga – stoimy prawym bokiem. Taśmę Thera Band mocujemy na wysokości odrobinę powyżej szpary stawu kolanowego. Następnie przenosimy prawą kończynę nad taśmą utworzoną pomiędzy lewą nogą a drabinką.

Ćwiczenie 4. Klęk podparty. Jeden koniec taśmy owijamy wokół stopy, a drugi trzymamy w przeciwnym ręku kończyny górnej. Ćwiczenie polega na wyproście kończyny podczas, gdy ręką blokuję taśmę.

 

 

Wskazówka:

Thera Band bardzo fajnie sprawdza się w terapii manualnej. Położona na skórę stawia duży opór, powodując że powierzchowne techniki manualne jak rozluźnianie powięzi powierzchownej jest bardzo skuteczne.

Usunięcie bólu w tym przypadku będzie wyłącznie połową sukcesu, kiedy nie wzmocnimy odpowiednich grup mięśniowych, nie nauczymy się prawidłowego ruchu w funkcji – problem będzie powracał.

Dzięki Taśmom Thera Band jesteśmy w stanie urozmaicić nasz trening aby nie był monotonny. Wprowadzimy elementy treningu siłowego i wytrzymałościowego często niezbędnego w całym procesie rekonwalescencyjnym.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


2 komentarze do “Kolano skoczka – propozycja autoterapii z wykorzystaniem taśm Thera Band”

    1. Witam. Niestety nie można odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. W niektórych przypadkach takie ćwiczenia są zalecane w niektórych nie. Zwyrodnienie to jedynie odpowiedz organizmu na pewien schemat obciążeń, którym poddawane jest kolano, natomiast wcale nie musi dawać dolegliwości bólowych. Konsultacja u fizjoterapeuty powinna rozwiać wszelkie wątpliwości, ponieważ określi on źródło problemów z kolanem. Ustali proces leczenia, w którym MOŻE jeśli uzna to za wskazane uwzględnić ćwiczenia z taśmą. Pozdrawiamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *