Bańki na plecach

Bańki na plecach jako skuteczna metoda leczenia infekcji

11

2249

Jak stawianie baniek wpływa na leczenie wielu dolegliwości? 

Jedną z metod stosowanych od pokoleń przez nasze prababcie, babcie i mamy są bańki korzystnie wpływające na leczenie przeziębień, infekcji i wielu innych chorób. Bańki chińskie stosowane od pokoleń ponownie wracają do łask i są chętnie stosowane nie tylko podczas łagodzenia wielu dolegliwości, ale także stosowane przez kobiety jako zabieg antycellulitowy. W jaki sposób bańki na plecach leczą infekcje, wirusy czy zapalenia? 

 

Jakie bańki chińskie można stawiać na plecach?

Metoda od pokoleń stosowana nie tylko przez naszych przodków, ale również przez wszystkich zwolenników niekonwencjonalnych metod leczenia wielu chorób czy infekcji, czyli bańki na plecach. Tradycyjne bańki szklane na gorąco na przestrzeni lat zyskały alternatywę, czyli bańki próżniowe. Ich ogromną zaletą dla wielu osób jest przede wszystkim brak konieczności użycia ognia, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas użycia. Bańki próżniowe posiadają wentyl lub gruszkę odsysającą powietrze, co powoduje, że bańka mocno przysysa się do skóry. 

W ostatnich latach pojawiły się również silikonowe i gumowe bańki chińskie, które również skutecznie oddziałują na wiele dolegliwości i znalazły swoje zastosowanie w kosmetologii jako zabieg antycellulitowy. 

Bańki na plecach - działanie

Bańki na plecach – działanie

Niezależnie od tego, jaki rodzaj baniek zostanie użyty podczas masażu, każdy z nich będzie skuteczny. Dlaczego? Pod wpływem ognia, wyssanego powietrza czy ściśniętej gumowej bańki wewnątrz wytwarza się próżnia powodująca przyssanie bańki do skóry. Podciśnienie sprawia, że białe i czerwone krwinki w pewnych ilościach zostają wyssane z naczyń krwionośnych i zamieniają się w swego rodzaju ciało obce w organizmie. To sprawia, że organizm “broni się” walcząc z wirusem, infekcją czy zapaleniem. 

Więcej o tym, jak stawiać bańki przeczytacie w naszym artykule, gdzie szczegółowo zostały opisane wszystkie rodzaje baniek. Co ważne – należy sprawdzić, czy bańki na plecach mocno przyssały się do skóry. Inaczej nie będą wydajne na tyle, ile powinny. 

 

Czy bańki na plecach można stawiać u dzieci? 

Odpowiedź jest prosta – tak. Prawidłowo postawione bańki na plecach skutecznie oddziałują na wiele chorób i infekcji w organizmie oraz są bezpieczne również dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że stawianie baniek u dzieci najwcześniej można rozpocząć dopiero po ukończeniu 3 roku życia

Po aplikacji baniek dziecko należy szczelnie okryć kołdrą i zadbać o to, aby pozostało w łóżku przez kilka najbliższych dni. Warto również zwrócić uwagę na temperaturę w pomieszczeniu – powinno być ciepło. Pod żadnym pozorem nie wolno narażać dziecka na przeciąg w pomieszczeniu, co mogłoby przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i pogorszyć stan organizmu. 

Na jakie dolegliwości warto stosować bańki na plecach? 

 • Zapalenie oskrzeli, 
 • zapalenie płuc, 
 • infekcje, 
 • wirusy, 
 • zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych, 
 • obniżona odporność organizmu, 
 • reumatyzm. 

Bańki na plecach nie tylko umożliwiają szybszy powrót do zdrowia i pełni sił, ale także poprawiają krążenie i redukują stres, co korzystnie wpływa na lepsze samopoczucie. 

 

bańki na plecach w leczeniu infekcji

Przeciwwskazania do stawiania baniek 

Mimo, iż bańki na plecach skutecznie wpływają na wiele chorób istnieje kilka przeciwwskazań do ich stosowania. Są to:

 • astma, 
 • problemy z krzepnięciem krwi, 
 • zmiany skórne, 
 • rany, 
 • przyjmowanie leków zmniejszających krzepnięcie krwi, 
 • wysoka gorączka (powyżej 38,5°C), 
 • choroby nowotworowe. 

U osób, u których występują choroby serca lub nagłe skoki ciśnienia stawianie baniek należy skonsultować ze specjalistą

 

Bańki na plecach to skuteczna metoda na walkę m.in. z zapaleniem dróg oddechowych czy z innymi infekcjami. To forma leczenia pozwalająca uniknąć leczenia antybiotykowego. Znajdzie swoich zwolenników np. wśród osób ceniących sobie domowe, naturalne i ekologiczne formy leczenia. 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


2 komentarze do “Bańki na plecach jako skuteczna metoda leczenia infekcji”

 1. Pamietam, jak jeszcze babcia stawiała mi bańki chińskie za każdym razem, kiedy łapała mnie jakaś infekcja. Cieszę się, że ich zastosowanie ponownie wraca do łask

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *