Jak stawiać bańki?

Jak stawiać bańki chińskie, ogniowe i próżniowe?

12

44588

Stawianie baniek chińskich oraz masaż wywodzą się z naturalnej medycyny chińskiej. Terapia za pomocą baniek zapewnia wiele korzyści, przez co cieszą się one coraz większą popularnością. Wyróżnia się różnego rodzaju bańki, np. ogniowe, próżniowe, silikonowe i gumowe. Najczęściej stosuje się je w gabinetach fizjoterapeutycznych i salonach masażu. Sięgają po nie osoby borykające się z różnymi dolegliwościami, a także kobiety walczące z cellulitem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zastosowania baniek lekarskich, sprawdź nasz artykuł „Bańki lekarskie – postaw na stary babciny sposób„.


Jak stawiać bańki?

Przed zabiegiem należy dokładnie umyć i osuszyć ciało. Bańki powinny być wyczyszczone. Miejsce stawiania należy dokładnie natłuścić. W zależności od rodzaju baniek zaczynamy terapię:

  • Ogniową bańkę szklaną należy podgrzać od środka i postawić w wybranym miejscu na ciele, czekając aż nastąpi zassanie się skóry. Tak umiejscowione bańki pozostawić na skórze na ok. 15 minut. Bańki należy odessać lekko naciskając na skórę wokół nich.

Bańki ogniowe szklane

Ogniowe bańki szklane

 

  • Bańki bezogniowe gumowe lub silikonowe należy chwycić oburącz, za pomocą palców wskazujących i środkowych, za krawędź bańki i nacisnąć kciukami na jej wierzch w celu odsysania powietrza. Następnie należy umieścić je w wybranych punktach na ciele i pozostawić na ok. 15 min. W celu usunięcia bańki, wystarczy delikatnie nacisnąć skórę wokół niej, dzięki czemu powietrze wypuści się.

Bańki chińskie gumowe 4 szt

Bańki chińskie gumowe

 

  • Bańki plastikowe próżniowe posiadają w zestawie pompkę, dzięki której stawianie baniek jest jeszcze łatwiejsze. Na początku należy przystawić bańkę do wybranej partii ciała. Następne wytwarzamy podciśnienie, przez odsysanie powietrza za pomocą specjalnej pompki. Tak stworzoną próżnię pozostawiamy na 15-20 minut. Następnie zdejmujemy bańki poprzez delikatny nacisk skóry wokół nich.

Bańki próżniowe plastikowe w walizce

 

Bardzo ważny aspektem terapii jest to, aby pacjent znajdował w cieple. Po postawieniu baniek należy przykryć go kocem i pozostawić w tym stanie przez określony czas. Po zdjęciu baniek z ciała, pacjent powinien czuć przyjemne uczucie ciepła i rozciągnięcie. W większości przypadków po pierwszym użyciu baniek pojawiają się sińce lub okrągłe ślady w miejscach stawiania. Jeśli podczas zabiegu pacjent czuje silny dyskomfort, należy zdjąć bańkę.


Gdzie stawiać bańki przy różnych dolegliwościach?

  • Klatka piersiowa lub plecy – przeziębienie, grypa, zapalenie płuc
  • Okolice lędźwiowo-krzyżowe – rwa kulszowa, ból kręgosłupa
  • Po obu stronach wzdłuż kręgosłupa – nerwobóle

 

Nie należy stawiać baniek w okolicach serca, dużych naczyń krwionośnych, na piersiach i wszędzie tam, gdzie borykamy się ze zmianami skórnymi. Do stawiania baniek lepiej wybrać najbardziej umięśnione miejsca na ciele.


Jak wykonać masaż bańką chińską?

Masaż za pomocą bańki chińskiej przynosi korzyści lecznicze i kosmetyczne. Pozwala nie tylko zmniejszyć dolegliwości bólowe i napięcie mięśniowe, ale także poprawia ukrwienie, przyspiesza przemianę materii oraz redukuje cellulit.

 

Masaż bańką chińską należy rozpocząć od dokładnego natłuszczenia miejsca na ciele, które będzie poddane zabiegowi. Następnie należy wycisnąć z bańki powietrze i przyłożyć ją do skóry. Masaż wykonujemy okrężnymi ruchami w kierunku węzłów chłonnych. Prawidłowo wykonany zabieg powinien trwać od 15 do 30 minut w zależności od indywidualnych potrzeb.

Sprawdź dostępne w naszym sklepie bańki chińskie i skorzystaj z kuponu rabatowego „BLOG”.

 

Rabat na bańki chińskie

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 16

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *