Artykuł na blogu Acusmed

Szumy uszne – dlaczego tak trudno je leczyć? Propozycja terapii

4

19963

Szumy uszne (łac. tinnitus auris) są bardzo powszechnym problemem. Szacuje się, że 15-20% ogólnej populacji ma lub miało problem z przewlekłymi szumami usznymi. Mimo swojej popularności i skali w jakiej występują – do tej pory nie wymyślono jasnego systemu postępowania leczniczego.

 

Szumy uszne – dlaczego tak trudno je leczyć?

Największy problem w leczeniu szumów usznych leży w precyzyjnym diagnozowaniu przyczyny ich występowania. Słyszalne dźwięki nie są schorzeniem samym w sobie, lecz objawem innego zaburzenia występującego w ciele człowieka. W około 67% przypadków niemożliwe jest ustalenie przyczyny szumów. Ze względu na to, że przyczyna idiopatyczna nie wydaje się być zbyt przekonywująca przyjrzyjmy się bliżej etiologii tego zagadnienia.

 

Szum w uszach – jakie są jego przyczyny? 

Jako przyczynę odczuwania szumów usznych nauka określa głównie:

  • urazy akustyczne – czyli np. zbyt głośne słuchanie muzyki lub nagły huk, hałas,
  • zaleganie woskowiny w uchu,
  • stwardnienie rozsiane,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • uraz nerwu VII,
  • powikłania polekowe (np. kwasu acetylosalicylowego, chininy),
  • zmiany nowotworowe (w obrębie kąta móżdżkowo-mostkowego lub nerwu VIII).

Szczególnie interesujące z perspektywy fizjoterapeuty bądź osteopaty wydają się przyczyny w wielu źródłach określane jako częste – to np..:

Osoba cierpiąca na szumy uszne bardzo często boryka się z szeregiem innych problemów zdrowotnych. Oprócz słyszalnych wyłącznie dla siebie odgłosów piszczenia, szumienia, gwizdania czy szmeru, pacjenci często odczuwają dolegliwości tj.: bóle głowy, szczęki, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, bóle brzucha i dolegliwości trzewne. Dochodzimy tu do wniosku, że jeśli nie istnieje wyraźnie zdiagnozowana przyczyna/choroba – możemy mieć do czynienia z łańcuchową reakcją objawów, na której końcu znajdują się właśnie szumy uszne.

 

Szumy uszne baner

 

Najważniejsze, to poznać przeciwnika

Badanie pacjenta cierpiącego na szumy uszne powinno w początkowej fazie opierać się o złożone podejście i współpracę specjalistów. W pierwszej kolejności wykonane są badania słuchu wykonywane najczęściej przez otolaryngologów posiadających wiedzę z zakresu audiologii i foniatrii. Niezbędne może okazać się także wykonanie badań obrazowych tj. TK lub MRI – zwłaszcza w przypadkach, kiedy przyczyna może być urazowa lub istnieje podejrzenie zmian nowotworowych.

Kiedy inne przyczyny dolegliwości zostaną wyeliminowane fizjoterapeuta lub osteopata może przeprowadzić diagnostykę we własnym zakresie opierającą się o:

  • ocenę stawów skroniowo – żuchwowych,
  • badanie kręgosłupa szyjnego i czaszki,
  • ocenę ogólnej postawy ciała,
  • analizę codziennych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej,
  • badanie układu nerwowego – oceny nerwów czaszkowych,
  • rozważenie wpływów chorób współistniejących lub zaburzeń funkcjonowania trzewi na objawy pacjenta,
  • prześledzenie historii urazów pacjenta i ich możliwych połączeniach z atkualnym schorzeniem.

Po wnikliwym wywiadzie i badaniu przedmiotowym należy przejść do planowania terapii.

Leczenie szumów usznych

Terapia może być opierana o różne podejścia terapeutyczne i dostępne techniki. Największą skuteczność wykazuje podejście całościowe do objawów pacjenta, które może być oparte o:

m. MOS

Szumy uszne Acusmed

m. żwacz

Artykuł na bloga Szumy uszne

m.. skrzydłowy boczny

M. skrzydłowy boczny

m. skrzydłowy przyśrodkowy

M. skrzydłowy przyśrodkowy szumy uszne

Terapia oparta o techniki manualne wykazuje dużą skuteczność w leczeniu szumów usznych u pacjentów, którzy szukają pomocy w różnych sposobach leczenia i żaden do tej pory nie okazał się skuteczny. Często wymagana jest również pomoc psychologiczna!!! Pacjenci cierpiący na tego typu dolegliwości przez długi czas są bardziej podatni na stany depresyjne i myśli samobójcze.

 

Bibliografia:

1. Arab, Amir Massoud i Mohammad Reza Nourbakhsh. „Wpływ ręcznej terapii osteopatycznej czaszki na szumy uszne somatyczne u osób bez patologii ucha: dwa opisy przypadków z roczną obserwacją”. International Journal of Osteopathic Medicine, vol. 17, nie. 2, 2014, s. 123–128., Doi: 10.1016 / j.ijosm.2013.11.002.
2. Baisakhiya, Nitish i in. „Skuteczność leczenia ekscentrycznej manipulacji osteopatycznej w szumie usznym somatycznym”. Indian Journal of Otology, vol. 23, nie. 2, 2017, s. 125., doi: 10.4103 / indianjotol.indianjotol_83_16.
3. McFerran, Don J i in. „Dlaczego nie ma lekarstwa na szum w uszach?” Frontiers in neuroscience vol. 13 802. 6 sierpnia 2019, doi: 10.3389 / fnins.2019.00802
4. Hesja, Gerhard. „Dowody i luki w leczeniu szumów usznych”. Aktualne tematy GMS w otorynolaryngologii, chirurgii głowy i szyi vol. 15 Doc04. 15 grudnia 2016 r., Doi: 10.3205 / cto000131

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 13

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Szumy uszne – dlaczego tak trudno je leczyć? Propozycja terapii”

  1. Szumy uszne to naprawdę niesamowity dyskomfort… Wiele osób, które nigdy tego nie doświadczyły nie potrafi zrozumieć tego problemu. Dla mnie dużym zaskoczeniem było, że nowoczesne aparaty słuchowe mogą przynosić ulgę przy szumach usznych. Myślę, że nadal wiele osób o tym nie wie, a to bardzo pomocne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *