Elektrostymulacja mięśni

Elektrostymulacja i jej zastosowanie w praktyce fizjoterapeuty

12

20493

Czym jest elektrostymulacja?

Elektrostymulacja jest zabiegiem znanym od lat w świecie fizjoterapii. Każdy student drugiego roku dowiaduje się o istnieniu aparatów do wykonywania tego typu zabiegów. Z całej gamy zabiegów fizykoterapeutycznych – elektrostymulacja zyskała wśród wielu terapeutów największe zaufanie ze względu na swoją skuteczność. Elektrostymulatory są urządzeniami bardzo efektywnymi we wspomaganiu procesu rehabilitacji pourazowej, neurologicznej a także w leczeniu bólu. Rozwój urządzeń medycznych i postęp technologiczny sprawił, że z ogromnych maszyn wielkości i wagi maszyny do pisania, mogły stać się urządzeniami kieszonkowymi, które mogą być zabrane w podróż, mecz, na wizytę domową lub rodzinny obiad.

Blog Acusmed elektrostymulator compex

Zabiegi z wykorzystaniem elektrostymulacji możemy podzielić na dwie grupy. To kolejno:

Prądy TENS 

Impulsy TENS – (ang. transcutaneous electric nerve stimulation) mające głównie działanie przeciwbólowe. Ich działanie opiera się o bramkową teorię bólu wg, której siła każdego impulsu bólowego pokonującego drogę do mózgu przez rogi tylne rdzenia kręgowego jest weryfikowana i impuls o większej mocy – zostaje odebrany jako wrażenie bólowe. W imię zasady „jak boli cię głową to złam sobie rękę” – stymulacja prądem ma zdolność gaszenia bólu przez imitację silniejszych bodźców. Szczególnie sprawdzą się w uśmierzaniu bólu o charakterze przewlekłym. Oprócz tego działa jako inicjator wytwarzania endorfin, które owiane sławą „hormonu szczęścia” są endogennymi opioidami i mają wysoką zdolność tłumienia bólu. Osoby, u których stymulacja impulsami TENS może przynieść efekt to przede wszystkim Ci, którzy cierpią na:

  • przewlekłe bóle grzbietu, bioder,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • urazy sportowe, skręcenia, zwichnięcia czy złamania,
  • szyjnopochodne bóle głowy.

 

EMS trening

Impulsy EMS – (electrical muscle stimulation) to rodzaj elektrostymulacji, po którą najchętniej sięgają sportowcy i osoby aktywne. Sprawdza się także jako metoda treningowa w przypadkach porażeń nerwów obwodowych i pourazowych zanikach mięśni. Polega na wywołaniu serii skurczów mięśniowych, które powstają na skutek przepływu impulsów elektrycznych. W zależności od celu treningu i schorzenia, przy którym stosuje się elektrostymulację, długość trwania zabiegu i jego siła powinna być dobrana indywidualnie. Tego rodzaj zabiegu jest zalecany szczególnie w wypadkach:

  • porażenia nerwu twarzowego lub nerwów obwodowych,
  • wspomagania odbudowy siły mięśniowej po urazach ortopedycznych tj. złamania, skręcenia czy zwichnięcia,
  • zapobieganiu stagnacji w treningu sportowym i maksymalizacji osiągnięć zawodnika.

 

Urządzenie do elektrostymulacji

Nowoczesna technika i skuteczność wyżej opisywanych zabiegów zaowocowała w powstanie wielu przenośnych aparatów do elektrostymulacji. Urządzenia marki Compex są dostępne w kilku wariantach dopasowanych do potrzeb fizjoterapeuty i pacjenta. Elektrostymulator Compex SP 8.0 jest na tyle zaawansowany, że spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób, dlatego jest powszechnie stosowany na poziomie zawodowego sportu. Pozostałe modele pomimo mniejszych możliwości, również zapewniają to, co w elektrostymulacji najważniejsze, czyli efektowność i efektywność wykonywanej pracy.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *