Jaki roller wybrać

Jaki roller wybrać?

1728

Komfort, czy dokładność – czyli jaki roller wybrać?

Aktywność fizyczna staje się coraz bardziej popularnym elementem życia codziennego. Wraz z jej wzrastającą intensywnością rośnie także prawdopodobieństwo, że będziesz potrzebować pomocy rollera – czyli niezastąpionego sprzętu do autoterapii w domu.

W czasach, kiedy dostępność przyrządów do ćwiczeń i rehabilitacji jest ogromna, trudno połapać się, który rodzaj rollera należy wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania. W tym wpisie postaram się podpowiedzieć, czym się kierować, aby dopasować do siebie jak najlepszy sprzęt.

Wałek do masażu – jaki wybrać?

Wałek do masażu – płaski w kształcie walca – jest najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym wyborem. Ze względu na swoją wszechstronność, umożliwia wykonywanie automasażu dużych grup mięśniowych (np. mięśni ud, łydek, grzbietu). Rollery płaskie w wersji mini dobrze nadają się do masażu stóp czy przedramion.

Roller do masażu - jaki roller wybrać? Przykład

 

Piłka do masażu – nadająca się doskonale dla osób, które lubią mocny masaż. Piłka do masażu umożliwia pracę na głębszych partiach mięśniowych oraz w miejscach, gdzie trudno dostać się rollerem płaskim (np. okolice klatki piersiowej czy barku). Umożliwia precyzyjną pracę na punktach spustowych, będących częstą przyczyną dolegliwości bólowych układu ruchu.

 

Piłka do rollowania - blog jaki roller wybraćMasaż piłeczką do masażu pozwala precyzyjnie rozluźnić napięcie w punktach spustowych

 

Duoball – roller w kształcie dwóch, złączonych ze sobą piłek. Idealnie nadający się do masażu mięśni prostowników grzbietu w odcinku lędźwiowym, piersiowym oraz dolnych partii karku. Pozwala na głęboki, symetryczny automasaż mięśni kręgosłupa. Duoball do masażu oraz pojedyncza piłeczka – ze względu na swoje rozmiary – są dobrymi rozwiązaniami dla osób, które dużo podróżują.

Rea Tape duoballDuoball do masażu to idealny przyrząd do rozluźniania struktur mięśniowych wzdłuż kręgosłupa

 

Jak dobrać twardość rollera?

W zależności od poziomu sportowego oraz celu automasażu warto zastanowić się, jaka twardość rollera będzie dla Ciebie odpowiednia – od tego parametru zależy, na ile korzystna i jak przyjemna będzie Twoja znajomość z wałkiem do masażu.

Rollery miękkie – oscylujące w okolicach 45g/l. Nadają się do masażu grup powierzchownych oraz terapii powięziowej. Pomimo, że charakteryzują się nieco mniejszą trwałością od rollerów twardych – są idealne dla osób początkujących, dla których kontakt z wałkiem twardym mógłby okazać się zbyt wielkim szokiem. W przypadku sportowców na poziomie zaawansowanym – miękki roller idealnie pełni funkcję masażu regeneracyjnego po wysiłku oraz rozgrzewkowego przed treningiem.

Miękkie rollery do masażu – zestawienie:

+ mniejszy ból w czasie masażu
+ lepsze rozwiązanie do terapii powięziowej
+ idealny dla początkujących
+ zapewnia dobre, ogólne rozluźnienie

– masaż powierzchowny
– niższa trwałość

 

Rollery twarde – zapewniają mocny masaż oraz nadają się do terapii punktów spustowych. Są lepszym rozwiązaniem dla zaawansowanych użytkowników, którzy umiejętnie korzystają z funkcji wałka. Masaż wałkiem o zwiększonej twardości umożliwia dotarcie do głęboko położonych grup mięśniowych, co jednak może wiązać się z większymi odczuciami bólowymi w trakcie autoterapii. Przeciętna twardość takiego wałka oscyluje w granicach 60g/l.

Twarde wałki do masażu – zestawienie:

+ wyższa trwałość
+ możliwość masażu głębokiego
+ możliwość skutecznej pracy na punktach spustowych

– większe odczucia bólowe w trakcie automasażu

 

Przy wyborze wałka do masażu warto, zatem zadać sobie następujące pytania.

  1. Czy jestem użytkownikiem początkującym czy zaawansowanym?
  2. Czy będę podróżował ze swoim sprzętem?
  3. Która część ciała dokucza mi najczęściej po wykonanym treningu?

Kierując się tymi prostymi pytaniami można być pewnym dokonania odpowiedniego wyboru sprzętu dla siebie z gamy produktów do masażu.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *