rolfing - Terapia powięzi

Rolfing czyli skuteczna terapia powięzi

5

25743

Rolfing, czyli integracja strukturalna (SI) –  to metoda opracowana przez dr Idę Rolf, która ma na celu uporządkowanie ciała człowieka w stosunku do działania siły ciążenia. Jest ciekawą i uniwersalną techniką, która dotyczy pracy z powięzią. Od innych działań somatycznych rolfing odróżnia to, że fizyczna równowaga, płynność i swoboda ruchów oraz ogólne dobre samopoczucie, wymagają właściwego przystosowania się do pola grawitacji.

Rolfing uwalnia tkwiące w ciele ograniczenia, napięcia, pozwala na łatwiejsze, bardziej naturalne siedzenie, stanie i poruszanie się. Jest procesem, w którym zmiany w ciele zachodzą na poziomie strukturalnym, funkcjonalnym i energetycznym przynosząc nowe poczucie lekkości, wolności i swobody.

Czym jeszcze jest rolfing?

Integracja Strukturalna dąży do wydłużenia, rozciągnięcia i zmiękczenia tkanek łącznych tak, aby uwzględniając zasady biomechaniki i indywidualnie prezentowane przez pacjenta wzorce posturalne, zrównoważyć napięcia układu tensegracyjnego ciała, przywrócić jego optymalne ułożenie w przestrzeni, przywrócić możliwość ruchu i pozwolić pacjentowi poczuć się w ciele „jak we własnym domu”.

 

Rolfing i jego działanie

Terapeuci pracujący tą metodą zajmują się całą osobą holistycznie, kierując się nie tylko sugestiami pacjentów i opisem ich dolegliwości. Metoda ta jest skuteczna leczeniu w przewlekłych bólach kręgosłupa, pleców, ramion i barków, napięciach i restrykcjach przy oddychaniu, usztywnień szyi, rwy kulszowej, rehabilitacji po urazach, ograniczeniach ruchomości stawów. Sprawdzi się również w redukcji nadmiernego stresu i zmęczenia.

Strategia pojedynczej sesji i całej serii jest tak dobrana, aby zrównoważyć ułożenie segmentów ciała.

rolfing - terapia powięzi

Zasady rolfingu

Zasady tej metody pracy z ciałem są proste i inspirujące dla wielu osób pracujących z powięzią. Jeśli ciało w swoich odcinkach (głowa, tułów, miednica, nogi) jest utrzymane w przypadkowym ułożeniu, to napięcie mięśniowe jest niezbędne aby utrzymać ciało w wyprostowanej pozycji. Na dodatek ciało będzie reagować na powtarzalne ruchy, stres, napięcie i urazy przez wzmocnienie powięzi. Aby przywrócić ciało do jego najbardziej wydajnego funkcjonowania, odcinki muszą być ułożone dookoła osi centralnej lub też w linii w stosunku do środka ciężkości. Metoda rolfingu wyrównuje zaburzenia osiowe oraz chroniczne dolegliwości mięśniowo-szkieletowe. Jeśli jakość postawy i ruchu się poprawi, dolegliwości te mogą samoistnie ustąpić.

 

Rolfing a psychika

Według dr Rolf, każde ciało ma w pewnym stopniu zaburzenia i kompensacje w swojej budowie. Dlatego rolfing może być stosowany w każdym wieku osobom, które doświadczyły urazu, stresu a ich skutki wpływają na ich codzienne życie. Rolfing będzie skuteczny dla pacjentów, którzy potrzebują złagodzenia bólu, uwolnienia napięć z ciała, pozbycia się chronicznego stresu lub poprawienia swojego funkcjonowania w życiu codziennym. Terapia ta będzie świetnym uzupełnieniem innych terapii w gabinetach medycznych czy klinikach. Rolfing skupia się również na świadomości ciała, terapia ta sprawdzi się więc u nauczycieli jogi, providerów TRE® lub w każdym przypadku, kiedy trzeba wrócić do zdrowia po urazie – zarówno w fizycznym, jak i psychicznym aspekcie.

Rolfing jest skuteczny dlatego, że powięź należy do struktur niesamowicie plastycznych,  ciągłych – fizycznie i funkcjonalnie, jest zdolna do rejestracji informacji, które przekazuje poprzez ciało a także reaguje na grawitację.

 

Rolfing – cykl terapii

Sesje terapeutyczne rolfingu obejmują dziesięć spotkań . Protokół sesji opiera się na kluczowych cechach powięzi jako struktury i komunikacji, tworzy zatem uporządkowany układ odcinków ciała w trójwymiarowej przestrzeni wzdłuż umownej linii pionu. Powięź owija poszczególne części ciała warstwami o różnej głębokości, pracę z pacjentem zaczyna się najpierw działając  do wewnątrz, a następnie do zewnątrz. Ponieważ powięź odpowiada na siły ciążenia, protokół pracy z pacjentem rozpoczyna się od ziemi, przesuwając się do góry, a następnie ku dołowi.

Poprzez receptory ruchu w tkance mięśniowej i łącznej, terapeuci stosujący rolfing dostosowują powięź powierzchniową tak, aby utworzyć niezaburzoną płaszczyznę horyzontalną w obrębie stawów. Pacjent uczy się oddziaływać wzajemnie z otoczeniem, zmienia percepcję i koordynację z otoczeniem – swoje dotychczasowe schematy. Jeśli to nie nastąpi, z czasem staje się bardziej podatny na przywrócenie pierwotnego stanu unieruchomienia tkanek. Integracja ciała wiąże je w najbardziej funkcjonalną całość, jaka jest możliwa w tym momencie. Zmiany zachodzą nie tylko w powięzi, lecz także w percepcji, koordynacji i w sposobie życia.

 

Książka kręgosłup w stresie

 

Zajrzyj do książek:

Kręgosłup w stresie – Andrzej Rakowski

Uraz kręgosłupa. Poradnik dla fizjoterapeuty i opiekuna Jerzy E Kiwerski

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 22

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Rolfing czyli skuteczna terapia powięzi”

  1. Rolfing na pewno będzie potrzebny w terapii, ale warto pamiętać, że podstawą powinien być dobry psycholog. Nie łatwo jest znaleźć specjalistę, który będzie w stanie podejść empatycznie do pacjenta, ale warto szukać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *