Terapia ręki - pomysły na ćwiczenia w domu

Terapia ręki – pomysły na ćwiczenia w domu

8

18512

Ręka to jedna z najważniejszych części naszego ciała odpowiedzialna za ogrom funkcji, m.in. podnoszenie, przesuwanie przedmiotów i wykonywanie innych precyzyjnych czynności. Sprawność dłoni decyduje o działaniu człowieka w codziennym życiu. Najczęściej problemy z funkcjonowaniem rąk mają dzieci, osoby dorosłe oraz osoby po udarach i kontuzjach. Terapia ręki to ćwiczenia polegające na usprawnieniu małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów rąk, dłoni czy palców oraz ruchów kończyny górnej. Rehabilitacja jest dedykowana głównie dzieciom, jednak skorzystają z niej także osoby dorosłe, które utraciły sprawność. Odpowiednia dobrana terapia ręki pozwala poprawić koordynację wzrokowo-ruchową, stabilizuje mięśnie ręki i obręczy barkowej oraz rozwija zdolności manipulacyjne ręki.


Kiedy terapia ręki jest wskazana?

Pacjent powinien udać się na terapię ręki, jeśli występują u niego:

  • problemy z koordynacją lewej i prawej dłoni,
  • problemy z samoobsługą (wiązanie butów, zsuwanie zamków),
  • kłopoty w trzymaniu małych przedmiotów,
  • kłopoty z koncentracją,
  • niechęć do brudzenia się i dotykania różnych struktur,
  • zbyt wolne lub zbyt szybkie tempo wykonywania różnych czynności,
  • problemy z planowaniem ruchowym,
  • nieprawidłowe dostosowanie siły i szybkości ruchów do wykonywanej czynności,
  • zaburzenia napięcia mięśniowego w obrębie obręczy barkowej.

Co daje terapia ręki?

Odpowiednio dobrany program terapii ręki pozwala: usprawnić ruch dłoni i sprawność manualną, poprawić planowanie ruchu oraz umiejętności chwytu, a także wzmocnić koncentrację i koordynację, pobudzić czucie powierzchowne i głębokie, a w przypadku schorzeń reumatycznych i neurologicznych poprawia zakres ruchomości w stawach oraz siłę mięśniową.


Terapia ręki – jak ćwiczyć w domu?

Ćwiczenia ręki powinny zostać dobrane indywidualnie pod potrzeby pacjenta przez wykwalifikowanego specjalistę. Można kontynuować rehabilitację samodzielnie w domu poprzez wykonywanie odpowiednich ruchów, np. budowanie konstrukcji z klocków, wypełnianie kolorem rysunków, rysowanie szlaczków i wzorów, zakręcanie słoików, lepienie z plasteliny, nawlekanie koralików i wiele innych. Dodatkowo można wspomóc terapię za pomocą specjalnych przyrządów do ćwiczeń i rehabilitacji ręki. Dla dzieci najlepszym rozwiązaniem będą wszelkie kolorowanki i wyklejanki, a także zestawy do tworzenia zabawkowych biżuterii i modeli środków transportu, które dostępne są w prawie każdym sklepie.

 

Przyrządy do rehabilitacji i ćwiczeń dłoni 4FIZJO

Zestaw mieszczący w sobie trener dłoni, kółka i żelowe jajka do ćwiczeń, które stymulują i mobilizują ręce, nadgarstek i kończynę górną. Każde z nich posiada różne stopnie oporu, dzięki czemu można dopasować je do indywidualnych potrzeb.

Przyrządy do terapii ręki

 

 

Kula żyroskopowa Powerball Hi5

To urządzenie wyposażone w mechanizm żyroskopowy pozwalający na rehabilitację i ćwiczenia nadgarstka i przedramienia. Sprawdza się nie tylko podczas rekonwalescencji, ale także u osób aktywnych fizycznie, pracowników biurowych i użytkowników smartfonów.

Kula do terapii ręki

 

Podsumowanie

Ręka odgrywa kluczową rolę w życiu człowieka, dlatego ważne jest, aby dbać o jej sprawność. Jeśli na początkowym etapie życia dziecka występują jakieś trudności, warto zastanowić się nad terapią ręki u specjalisty. Do rehabilitanta powinny udać się także osoby, które utraciły sprawność dłoni poprzez chorobę, kontuzje lub w trakcie procesu starzenia się. Aby wspomóc leczenie u specjalisty, warto zaopatrzyć się w przedmioty poprawiające motorykę i siłę mięśni. W sklepie medycznym Acus Med znajduje się mnóstwo propozycji produktowych, które nie tylko pozwolą kontynuować rehabilitację w domu, ale także przyczynią się do poprawy zdrowia całego organizmu.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 9

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *