Ręka to jedna z najważniejszych części naszego ciała odpowiedzialna za ogrom funkcji, m.in. podnoszenie, przesuwanie przedmiotów i wykonywanie innych precyzyjnych czynności. Sprawność dłoni decyduje o działaniu człowieka w codziennym życiu. Najczęściej problemy z funkcjonowaniem rąk mają dzieci, osoby dorosłe oraz osoby po udarach i kontuzjach. Terapia ręki to ćwiczenia polegające na usprawnieniu małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów rąk, dłoni czy palców oraz ruchów kończyny górnej. Rehabilitacja jest dedykowana głównie dzieciom, jednak skorzystają z niej także osoby dorosłe, które utraciły sprawność. Odpowiednia dobrana terapia ręki pozwala poprawić koordynację wzrokowo-ruchową, stabilizuje mięśnie ręki i obręczy barkowej oraz rozwija zdolności manipulacyjne ręki.
Kiedy terapia ręki jest wskazana?
Pacjent powinien udać się na terapię ręki, jeśli występują u niego:
- problemy z koordynacją lewej i prawej dłoni,
- problemy z samoobsługą (wiązanie butów, zsuwanie zamków),
- kłopoty w trzymaniu małych przedmiotów,
- kłopoty z koncentracją,
- niechęć do brudzenia się i dotykania różnych struktur,
- zbyt wolne lub zbyt szybkie tempo wykonywania różnych czynności,
- problemy z planowaniem ruchowym,
- nieprawidłowe dostosowanie siły i szybkości ruchów do wykonywanej czynności,
- zaburzenia napięcia mięśniowego w obrębie obręczy barkowej.
Co daje terapia ręki?
Odpowiednio dobrany program terapii ręki pozwala: usprawnić ruch dłoni i sprawność manualną, poprawić planowanie ruchu oraz umiejętności chwytu, a także wzmocnić koncentrację i koordynację, pobudzić czucie powierzchowne i głębokie, a w przypadku schorzeń reumatycznych i neurologicznych poprawia zakres ruchomości w stawach oraz siłę mięśniową.
Terapia ręki – jak ćwiczyć w domu?
Ćwiczenia ręki powinny zostać dobrane indywidualnie pod potrzeby pacjenta przez wykwalifikowanego specjalistę. Można kontynuować rehabilitację samodzielnie w domu poprzez wykonywanie odpowiednich ruchów, np. budowanie konstrukcji z klocków, wypełnianie kolorem rysunków, rysowanie szlaczków i wzorów, zakręcanie słoików, lepienie z plasteliny, nawlekanie koralików i wiele innych. Dodatkowo można wspomóc terapię za pomocą specjalnych przyrządów do ćwiczeń i rehabilitacji ręki. Dla dzieci najlepszym rozwiązaniem będą wszelkie kolorowanki i wyklejanki, a także zestawy do tworzenia zabawkowych biżuterii i modeli środków transportu, które dostępne są w prawie każdym sklepie.
Przyrządy do rehabilitacji i ćwiczeń dłoni 4FIZJO
Zestaw mieszczący w sobie trener dłoni, kółka i żelowe jajka do ćwiczeń, które stymulują i mobilizują ręce, nadgarstek i kończynę górną. Każde z nich posiada różne stopnie oporu, dzięki czemu można dopasować je do indywidualnych potrzeb.
Kula żyroskopowa Powerball Hi5
To urządzenie wyposażone w mechanizm żyroskopowy pozwalający na rehabilitację i ćwiczenia nadgarstka i przedramienia. Sprawdza się nie tylko podczas rekonwalescencji, ale także u osób aktywnych fizycznie, pracowników biurowych i użytkowników smartfonów.
Podsumowanie
Ręka odgrywa kluczową rolę w życiu człowieka, dlatego ważne jest, aby dbać o jej sprawność. Jeśli na początkowym etapie życia dziecka występują jakieś trudności, warto zastanowić się nad terapią ręki u specjalisty. Do rehabilitanta powinny udać się także osoby, które utraciły sprawność dłoni poprzez chorobę, kontuzje lub w trakcie procesu starzenia się. Aby wspomóc leczenie u specjalisty, warto zaopatrzyć się w przedmioty poprawiające motorykę i siłę mięśni. W sklepie medycznym Acus Med znajduje się mnóstwo propozycji produktowych, które nie tylko pozwolą kontynuować rehabilitację w domu, ale także przyczynią się do poprawy zdrowia całego organizmu.
Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.
Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.