Ból stawów - biegacz

Co na ból stawów zalecają fizjoterapeuci? Top 5 przydatnych rozwiązań

6744

W przypadku bólu stawów mamy 2 rozwiązania: znaleźć jego źródło i je wyeliminować, a tym samym pozbyć się objawów albo… nie znając powodu dolegliwości w ciemno walczyć z jego skutkami. Nie ma wątpliwości, że najlepiej jest skupić się na problemie w sposób globalny. W poniższym artykule pokażemy Ci możliwe przyczyny bólu stawów, który być może właśnie Tobie doskwiera, a także na rozwiązaniach, które mogą Cię od niego wreszcie uwolnić. Pamiętaj – ze względu na wiele możliwych determinantów dolegliwości, traktuj to jako ważną wskazówkę, a nie  gwarancję likwidacji bólu.

 

1. Przemycaj aktywność fizyczną lub planuj ją w małych krokach

Jeśli do tej pory sport nie był Twoim codziennym zajęciem, nie można za bardzo się łudzić, że z dnia na dzień zaczniesz ćwiczyć godzinę dziennie. Jako ludzie jesteśmy skonstruowani tak, że póki coś nie stanie się naszym sensem życia, potrzebujemy małych i osiągalnych celów. Jednym z powodów bólu stawów może być brak aktywności fizycznej, która prowadzi do ,,zastania się” połączeń stawowych i ograniczonej produkcji mazi stawowej.

Pamiętaj, że nawet 15 minut rozruchu (np. pajacyki, przysiady, krążenia ramion, wykroki) są lepsze niż bezruch. Te proste ćwiczenia możesz przemycać podczas oglądania telewizji, zabawy z dzieckiem czy spaceru z psem. To naprawdę proste!

 

2. Może to nadwaga?

Nadmiar tkanki tłuszczowej napiera i obciąża stawy, które nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Z czasem zaczynają niszczeć, a ponadto są bardziej podatne na kontuzje. Najbardziej obciążonymi stawami są kolanowe, biodrowe, skokowe, a oprócz tego stawy kręgosłupa. Jeśli nadwaga Cię dotyczy, zacznij od konsultacji z dietetykiem, a następnie trenerem personalnym i fizjoterapeutą. Współpraca ze wszystkimi 3 specjalistami pomoże Ci uwolnić się od dolegliwości. Oprócz tego zmniejszysz ryzyko chorób układu krążenia czy chorób układu sercowo-naczyniowego.

 

3. Praca siedząca to wróg naszych stawów! Wprowadź te krótkie nawyki

Z pierwszego punktu już po krótce wiesz, jak bezruch wpływa na Twój aparat ruchu. Jeśli w Twoim życiu nie ma miejsca na aktywność fizyczną, a w dodatku przez 8 godzin dziennie wykonujesz pracę siedzącą w praktycznie jednej pozycji, możesz mieć gotową odpowiedź na powody Twoich dolegliwości. Żadna praca nie powinna stać ponad Twoje zdrowie! Jeśli siedzisz przed komputerem tak długo, co godzinę zrób 5-minutową przerwę na rozciąganie, skłony czy kilka przysiadów.

 

4. Białko ostrej fazy CRP – sprawdź to!

Powszechność komunikatów o chorobie reumatycznej wśród osób starszych zwykła przyćmiewać fakt, że dotyczy ona również dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Niestety – reumatyzm to nie tylko domena wieku podeszłego. Aby sprawdzić, czy za bólem stawów stoi właśnie to schorzenie, warto zbadać poziom białka CRP (białko C reaktywne), którego zbyt wysoki poziom może wskazywać na chorobę reumatoidalną. Aby mieć pewność, dobrze jest wykonać dodatkowe badania takie jak OB, morfologię, badanie RF.

 

5. Terapia zimnem, maści, kinesiotaping

Ostatni punkt i jego bohaterów chcę potraktować jako uzupełnienie. Zarówno terapia zimnem, wszelakie maści, jak i kinesiotaping to terapeutyczny dodatek. Terapeutyczny, ale również (i raczej) miejscowy, bo przy globalnym bólu stawów smarowanie i oklejanie plastrami całego ciała jest bezcelowe. Jeśli ból dotyczy wielu stawów, tym bardziej trzeba zacząć od przyczyny.

Niemniej jednak terapia zimnem (np. kompres chłodzący czy krioterapia) bardzo dobrze radzi sobie zarówno z ostrymi (świeża kontuzja), jak i przewlekłymi dolegliwościami (choroba zwyrodnieniowa stawów). Zimno obkurcza naczynia krwionośne, które po skończonym zabiegu rozszerzają się, a krew płynie szybciej i dostarcza wiele substancji odżywczych i regeneracyjnych. Efekt? Ból znika lub zmniejsza się.

 

Cryopush - terapia zimnem na ból stawówSystem kompresji i chłodzenia – Cryopush

 

Kinesiotaping stymuluje przepływ krwi i limfy, działając przeciwbólowo, a ponadto wspomaga ruchomość stawu. W przypadku maści jednymi ze skuteczniejszych są te, które zawierają leki przeciwzapalne. Jeśli jednak mamy do czynienia z kontuzją, warto pomyśleć o maści z ekstraktem z mumio, który dodatkowo działa silnie regenerująco, zmniejsza stan zapalny i utrzymuje prawidłową kondycję skóry.

 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 10

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Olga Rymarska

W życiu zawodowym działam dwutorowo: jestem fizjoterapeutką i copywriterką medyczną. Spełniam się nie tylko w osobistym kontakcie z pacjentem, ale również wtedy, gdy elektronicznie szerzę wiedzę na temat fizjoterapii i zdrowego stylu życia. Prywatnie uwielbiam Chorwację, koncerty i książki o medycynie sądowej.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *