Rejestracja jako podmiot leczniczy fizjoterapia

Czy każdy fizjoterapeuta musi się rejestrować jako podmiot leczniczy?

6344

Ustawa z dnia 25 września 2015 r. przyniosła fizjoterapeutom wiele zmian. Największą i najbardziej istotną zmianą było przyznanie fizjoterapeutom tytułu samodzielnego zawodu medycznego. Fizjoterapeuci stali się wówczas oddzielną, samodzielną grupą zawodową, przez co zostali zobowiązani, tak samo jak położne, pielęgniarki, lekarze i lekarze dentyści, do obowiązkowego przestrzegania zasad wykonywania zawodu.

Powołując się na art 4 p.6 Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, który stanowi, że każdy fizjoterapeuta, który wykonuje swój zawód w ramach działalności gospodarczej jest podmiotem leczniczym, wykonującym działalność leczniczą fizjoterapeuta, który planuje założyć własną działalność gospodarczą musi zarejestrować się jako podmiot leczniczy. Taka rejestracja wiązała się nie tylko z uiszczeniem opłaty ale przede wszystkim ze spełnianiem wielu wymagań sanitarnych, przestrzennych oraz wymogów instalacyjnych.

Co z fizjoterapeutami, którzy prowadzili wcześniej gabinety? 

Wiele było pytań odnośnie fizjoterapeutów, którzy prowadzili już swoje gabinety. Otóż mieli oni trochę więcej czasu, gdyż obowiązek rejestracji jako podmiot leczniczy miał wejść w życie 30 listopada 2018 r. Sankcje, za niewykonanie tego zobowiązania były surowe – fizjoterapeuci mieli stracić prawo do wykonywania zawodu.Sprawa uregulowania kwestii podmiotów leczniczych i rejestracji fizjoterapeutów jako podmiot leczniczy poruszyła środowisko medyczne. Powód był oczywisty- przepisy, które były zawarte w ustawie z 25 września 2015 r. nie uwzględniały specyfiki działania fzjoterapeutów i jeśli by porównać inne samodzielne zawody medyczne to przepisy dla fizjoterapeutów były zdecydowanie o wiele mniej korzystne.

Akcesoria dla fizjoterapeutów

A jednak!

Fizjoterapeuci doczekali się zmian.
Powstała ustawa nowelizująca, w dniu 28 listopada 2018 r, czyli tuż przed wyczekiwaną datą 30 listopada, o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw.
W niej najważniejszą i zdecydowanie najbardziej wyczekiwaną zmianą było zniesienie obowiązku wpisu do rejestru podmiotów, które wykonywały swoją działalność leczniczą tylko i wyłącznie jako podmiot leczniczy przez fizjoterpeutów wykonujących swój zawód w ramach działalności gospodarczej. Obowiązek ten nie został wycofany lecz przesunięty- tym razem na 31 października 2019 r. Po tym terminie każdy fizjoterapeuta, który prowadzi własną działalność gospodarczą będzie musiał się określić w kwestii rodzaju wykonywanej działalności- czy będzie to praktyka zawodowa czy podmiot leczniczy. Do tego czasu fizjoterapeuci będą mogli wykonywać swój zawód bez konieczności wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Paula Korzępa

Magister Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, obecnie pogłębiam swoją wiedzę na Seminarium Doktoranckim. Choć zawsze swoją pracę zawodową wiązałam z prawem karnym, tak od pewnego czasu moja praca i uwaga skierowana jest na tworzeniu bazy Znajdź Gabinet. Na blogu Acusmed udowadniam, że o prawie fizjoterapeutycznym wcale nie trzeba pisać zagmatwanie i niezrozumiale.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *