Skurcze łydek - pistolet do masażu

Skurcze łydek – przyczyny i sposoby zapobiegania

632

Skurcze łydek to dość powszechna i uciążliwa dolegliwość. Mogą występować niezależnie od wieku, u osób wysportowanych lub mało aktywnych, podczas uprawiania sportu lub w spoczynku. Pojawiają się one nagle wywołując silny, mimowolny skurcz mięśni z tyłu podudzia i zazwyczaj mijają po kilku lub kilkunastu sekundach. Jeśli zdarzają się one rzadko i nie przeszkadzają w codziennych aktywnościach, to nie powinny być one powodem do zmartwień. Problem zaczyna się, gdy ból wywołany skurczem wybudza nas w nocy lub dokucza podczas aktywności fizycznej czy przy codziennych czynnościach.

 

Skurcze łydek – przyczyny powstawania

Przyczyn powstawania skurczy łydek jest wiele. Często bardzo trudno zdiagnozować bezpośredni wpływ tych czynników na objawy konkretnego pacjenta. Część z nich da się wyeliminować stosunkowo szybko, a z niektórymi trzeba udać się do specjalisty.

 

 

Wśród najczęstszych przyczyn znajdują się:

  • Zmiany elektrolitowe wynikające z niedoboru potasu, magnezu, wapnia w diecie,
  • Odwodnienie organizmu spowodowane zbyt małą podażą wody, przyjmowaniem niektórych leków, nawracającej biegunki lub wymiotów,
  • Choroby naczyniowe (miażdżyca, niewydolność żylna, zatorowość) ze względu na ograniczenie przepływu krwi w nogach,
  • Cukrzyca w przebiegu której może dochodzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej oraz neuropatii,
  • Choroby neurologiczne (m.in. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, polineuropatie),
  • Choroby tarczycy (m.in. niedoczynność tarczycy) oraz skutki uboczne leków stosowanych w przebiegu tych chorób,
  • Przemęczenie mięśni po intensywnej aktywności fizycznej,
  • Długotrwały brak aktywności fizycznej i spowodowane tym skrócenie ścięgien Achillesa oraz niedokrwienie i niedotlenienie mięśni łydki,
  • Ciąża ze względu na częste niedobory elektrolitowe oraz na objawy niedokrwienia nóg,
  • Naturalny zanik neuronów u osób starszych.

 

Pistolet do masażu Line Sport - na skurcze łydek

 

Domowe sposoby na skurcze łydek

Pierwszym krokiem powinno być zadbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu oraz o utrzymanie zdrowej i zbilansowanej diety uwzględniającej uzupełnienie wszystkich niedoborów w organizmie. Jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy na temat zdrowego żywienia, warto zasięgnąć profesjonalnej porady u dietetyka.

Dobrym sposobem na przywrócenie odpowiedniego ukrwienia i dotlenienia mięśni jest regularna umiarkowana aktywność fizyczna (np. spacer, nordic walking, jazda na rowerze) oraz wykonywanie ćwiczeń izometrycznych angażujących mięśnie łydek (np. wspięcia na palce z utrzymaniem pozycji na kilka sekund). Jeśli na co dzień mięśnie są zbyt spięte i sztywne, należy dołączyć do tego ćwiczenia rozciągające.

Po wystąpieniu skurczu mięśnie mogą być obolałe i przeciążone. Dobrym sposobem, aby ulżyć sobie w tych dolegliwościach jest ciepła kąpiel lub zrobienie ciepłego okładu na mięśnie z tyłu podudzia, co pomoże rozluźnić mięśnie. W domowych warunkach warto również spróbować masażu mięśni łydek. Taki masaż można wykonać samodzielnie przy użyciu własnych rąk lub specjalnymi urządzeniami i przyrządami, które pozwolą na dokładniejsze i głębsze opracowanie napiętych mięśni.

 

Rollery do masażu - na skurcze łydek

 

Skurcz łydki – jak rozmasować?

Prawidłowo i sumiennie wykonany automasaż może przynieść dużą ulgę dla spiętych i obolałych mięśni. W przypadku często występujących skurczy można zacząć od manualnego masażu podudzia – wykonując delikatne ruchy lub uciski łydki w kierunku serca. Masaż powinno zacząć się od pięty, przez ścięgno Achillesa i przez cały mięsień trójgłowy łydki w kierunku kolana.

Całą tylną stronę łydki można również opracować przy pomocy rollera do masażu stosując odpowiedni nacisk (do granicy bólu). Masaż wałkiem do rolowania najlepiej wykonywać powoli na całej długości brzuśca mięśniowego, skupiając się na bardziej bolesnych miejscach. Po ominięciu dołu podkolanowego można również rozluźnić mięśnie z tyłu uda kierując się tą samą zasadą.

Podobny efekt można uzyskać wykorzystując pistolet do masażu. Jego dużą zaletą są wymienne końcówki które można dowolnie zmieniać tak, aby dostosować się do danej okolicy ciała. Taki masaż zarówno rozluźnia napięte mięśnie, jak i poprawia krążenie krwi, co pomoże zapobiegać nawrotom dolegliwości. Podczas używania takiego masażera wibracyjnego należy lekko docisnąć końcówkę do ciała i przesuwać po mięśniu omijając twarde punkty kostne.

Podsumowując, skurcze łydek mogą mieć wiele przyczyn jednak jest również wiele sposobów aby nad tym zapanować. Mając jakiekolwiek wątpliwości co do objawów lub skuteczności wyżej wymienionych metod watro skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą 🙂

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Anna Piątkowska

Jestem magistrem fizjoterapii, studia ukończyłam na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Liczne kursy i szkolenia sprawiają że do każdego pacjenta podchodzę indywidualnie dobierając odpowiednią metodę pracy.
Od zawsze interesowało mnie jak funkcjonuje ludzkie ciało, teraz chętnie przekazuję tą wiedzę w gabinecie. Dużą uwagę przykładam do objawów natury psychosomatycznej, dążę do harmonii ciała z umysłem.
Prywatnie interesuję się psychologią, jestem miłośniczką kotów i polskiego morza.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *