Z refluksem do fizjoterapeuty blog

Z refluksem do fizjoterapeuty

2

2000

Szacuje się, że na refluks żołądkowo – przełykowy (GERD) cierpi około 10% populacji dorosłych w krajach wysoko rozwiniętych. Jest to zatem schorzenie bardzo powszechne, które w niektórych przypadkach może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak fizjoterapeuta może pomóc pacjentowi cierpiącemu na refluks? Czy istnieją sposoby, aby niefarmakologicznie pozbyć się uporczywych objawów?

Choroba refluksowa pod lupą

Refluks żołądkowo – przełykowy związany jest z cofaniem się treści z żołądka i dwunastnicy do przełyku. W czasie trwania schorzenia rozwija się przewlekły stan zapalny błony śluzowej przełyku, który z czasem może prowadzić do powstania przełyku Barreta – stanu, w którym znacznie zwiększone jest ryzyko raka przełyku. Widząc w statystykach medycznych tak wielką ilość osób cierpiących z powodu tego schorzenia nie sposób nie zastanowić się dlaczego tak się dzieje?! Czy aż 10% z nas rodzi się z genetycznymi uwarunkowaniami do refluksu? Okazuje się, że nie. Do powstania tej choroby trzeba zazwyczaj stworzyć warunki bytowania…

U dużej liczba pacjentów, u których został zdiagnozowany refluks rozpoznaje się również obecność przepukliny rozworu przełykowego, czyli stanu w którym górna część żołądka przedostaje się ponad przeponę. Taki stan rzeczy nie powstaje bez powodu, jedynie nieliczna część osób z przepukliną rozworu przełykowego ma do tego uwarunkowania genetyczne. Większość nabyła ten stan w ciągu swojego życia, nie dbając o dobro swojej przepony. Wiotkość mięśni, nieprawidłowa postawa ciała, mało ergonomiczne dźwiganie, otyłość lub stany wzmożonego ciśnienia jamy brzusznej mogą prowadzić do osłabienia przepony i stworzenia warunków do powstania przepukliny.

Do nasilania objawów refluksu lub ich powstawania znacznie przyczynia się sposób odżywiania. Spożywanie produktów słodkich, tłustych, gazowanych oraz potraw bogatych w cebulę, miętę, pomidory, ostre przyprawy – może przyczynić się do nieprawidłowego bilansu kwasowego żołądka i w konsekwencji – zarzucania treści pokarmowej. Lista produktów zabronionych w chorobie refluksowej jest bardzo długa i powstawanie objawów zależy od indywidualnych „zdolności przerobowych” danego osobnika. 

GERD zwykle objawia się silnym uczuciem pieczenia w przełyku, zgagą nasilającą się po spożyciu posiłku. Często zdarza się, że przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka i przełyku prowadzi do odczuwania dolegliwości bólowych kręgosłupa piersiowego, głowy i okolicy zamostkowej. W niektórych przypadkach nasilone objawy choroby refluksowej mogą być mylnie rozpoznane jako zawał serca.

 

Artykuł pt. Z refluksem do fizjoterapeuty

Diagnostyka refluksu

W chorobie refluksowej zazwyczaj bazuje się na wywiadzie. Charakterystyczne objawy zgłaszane przez pacjentów bywają wystarczające w rozpoznaniu choroby. Warto wykonać badania potwierdzające: gastroskopię, manometrię, impedancję lub pH-metrię przełyku.

Leczenie refluksu i fizjoterapia

Znaczenie fizjoterapii w gastroenterologii jest bardzo duże. Niestety przez ilość metod farmakologicznych, które faktycznie zmniejszają objawy chorobowe metody zachowawcze bywają odstawione na drugi plan. 

Najważniejszym punktem w leczeniu choroby refluksowej jest zmiana sposobu żywienia. Inhibitory pompy protonowej (IPP), czyli leki stosowane przy chorobie refluksowej w długim użytkowaniu mogą prowadzić do dotkliwych powikłań – w wyniku obniżenia kwasowości żołądka powodują złe wchłanianie wapnia, żelaza i witaminy B12 oraz szeregu innych powikłań związanych z układem pokarmowym i wydzielniczym. Przy odpowiedniej diecie leki na „nadmierną kwasowość” mogą pozostać jedynie rozwiązaniem doraźnym. 

Fizjoterapia choroby refluksowej ma za zadanie walczyć z objawami somatycznymi, które mogą pojawić się na skutek nadmiernego bodźcowania AUN. W przebiegu schorzenia mogą pojawić się: bóle głowy, obręczy barkowej, kręgosłupa, żeber, mostka. Techniki terapii manualnej i osteopatii mogą być skutecznym rozwiązaniem na ból towarzyszący chorobie refluksowej. Miejsca, które będą szczególnie ważne w terapii pacjenta obejmują:

  • Podstawę czaszki (kompleks OAA)
  • Kręgosłup szyjny (zwłaszcza segmenty C3-5)
  • Przeponę i klatkę piersiową
  • Żołądek i jego aparat wieszadłowy.

Kompleksowe leczenie pacjenta z refluksem może być bardzo skuteczne i w konsekwencji przynieść oczekiwaną ulgę, zmniejszenie objawów i ilości przyjmowanych leków.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Z refluksem do fizjoterapeuty”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *