Jak pozbyć się cellulitu?

2902

Cellulit – co to?

Cellulit nazywany “skórką pomarańczową” to zniekształcona tkanka tłuszczowa oraz patologiczne zmiany występujące w obrębie tkanki łącznej podskórnej. Dotyka głównie kobiety w każdym wieku i rozmiarze. Przyjęte jest, że cellulit posiadają tylko osoby otyłe, niestety z tym problemem zmagają się również szczupłe kobiety. Zbiera się pod skórą w postaci nieestetycznych zgrubień. Cellulit najczęściej występuje na biodrach, udach, nogach, pośladkach i brzuchu. Często również gromadzi się na przedramionach. Jest widoczny gołym okiem. Grudki i nierówności to powiększone adypocyty, czyli komórki tłuszczowe. W wyniku czego, pogarsza się krążenie krwi i przemiana materii w komórkach. Zaburzony metabolizm komórkowy sprawia, że tlen i składniki odżywcze są dostarczane do tkanek w bardzo małych ilościach. Tłuszcz i substancje przemiany materii zamiast być eliminowane, zatrzymują się w organizmie, zaczynają zalegać w tkankach, powiększają się, ulegają zwłóknieniu. W ten sposób tworzy się cellulit.


Jak zwalczyć cellulit? Domowe sposoby na cellulit


Przyczyny Cellulitu

Cellulit powstaje u osób, które zażywają mało ruchu, prowadzą siedzący tryb życia, pracują w jednej pozycji, jedzą nadmiar cukru i soli (zła dieta), przez co mają nadmiar tkanki tłuszczowej. Dotyka również osoby, mające problemy z krążeniem, noszące zbyt obcisłe ubrania oraz nałogowych palaczy. Dotyczy tych, którym zatrzymuje się woda w organizmie, a toksyny nie są w odpowiedni sposób wydalane. Cellulit jest również skutkiem zaburzeń hormonalnych, niewłaściwej ilości estrogenów oraz wady postawy w wyniku, której zaburzone jest krążenie krwi w nogach.



Rodzaje cellulitu i sposoby radzenia sobie z nim

  1. Cellulit tłuszczowy – to nadmiar komórek tłuszczowych, który powstał w wyniku zbyt szybkiej utraty wagi oraz dotyka osoby otyłe. Lipidy są zwiększone i nierównomiernie rozłożone. Formują się grudki. Odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna (min. 30 minut), pomoże zwalczyć cellulit tłuszczowy. Należy zrezygnować z tłustych, przetworzonych i gotowych dań, fast foodów. Włącz do diety świeże owoce i warzywa, odpowiednią ilość wypitej dziennie wody, pij herbaty detoksujące organizm, np. pokrzywę.
  2. Cellulit wodny – dotyczy on głównie szczupłych osób i objawia się opuchlizną, powstającą przed miesiączką. Ten rodzaj cellulitu jest skutkiem problemów z krążeniem krwi, często zbyt małą ilością ruchu, siedzącego trybu życia. Woda jest zatrzymywana w tkance wraz z toksynami. Komórki tłuszczowe zaczynają rozrastać się i nierównomiernie rozmieszczać. W tym przypadku pomoże odpowiednia gimnastyka. Dobierając krem na zwalczanie cellulitu wodnego, należy wybrać, taki, który usprawnia krążenie krwi i eliminuje toksyny.
  3. Cellulit cyrkulacyjny – powstaje powoli i jest bardzo trudny do zwalczenia. Jest on połączeniem cellulitu wodnego i tłuszczowego. Komórki tłuszczowe równocześnie gromadzą się z wodą i toksynami, w wyniku czego powstaje cellulit cyrkulacyjny. Występuje on u osób otyłych, które mają osłabione mikrokrążenie. Chcąc pozbyć się grudek należy zacząć od odpowiedniej diety i detoksykacji organizmu – ograniczyć spożywanie cukru i soli, tłustych potraw, spożywać dużo świeżych warzyw oraz owoców. Osoba mająca cellulit cyrkulacyjny, powinna zadbać o aktywność fizyczną. Krem, który możesz stosować na ten rodzaj grudek, powinien eliminować lipidy, usuwać toksyny oraz usprawniać mikrokrążenie.

Rolowanie sposobem na cellulit

Regularne rolowanie ciała przyspiesza regenerację mięśni, poprawia ich elastyczność, zmniejsza możliwość wystąpienia kontuzji, rozluźnia bolące, spustowe miejsca oraz wykazuje właściwości antycellulitowe:

  • rozbija złogi cellulitowe,
  • ujędrnia ciało,
  • wzmacnia mięśnie głębokie,
  • rozluźnia napięcie,
  • polepsza ukrwienie mięśni,
  • wpływa korzystnie na produkcję kolagenu,
  • przyspiesza wchłanianie i skuteczność składników aktywnych zawartych w kremach i balsamach stosowanych na cellulit, dlatego po ćwiczeniach z rollerem, nałóż preparat na miejsce, gdzie posiadasz grudki i nierówności.

Rolowanie ujędrnia ciało i rozbija złogi cellulitowe


Regularne rolowanie może redukować cellulit. Automasaż głęboko nawadnia i uelastycznia tkankę łączną, czyli powięź. Właściwie elastyczna tkanka, może w odpowiedni sposób, wykonywać swoje funkcje. Skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Za pomocą rollera, będziesz mógł samodzielnie wykonywać masaż antycellulitowy, bez pomocy drugiej osoby. Zalet rolowania jest ogrom.


Jaki roller na cellulit?

Dokonując zakupu zastanów się, jakiej oczekujesz twardości od rollera.

Rolka twarda polecana jest dla mężczyzn i kobiet zaawansowanych w sporcie czy treningu. Jeżeli należysz do tego grona, świetnie sprawdzi się Blackroll Pro.

Jeśli jesteś osobą, która potrzebuje rollera o mniejszej twardości to w Twoim przypadku rekomendujemy Blackroll Standard.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *