Taping sztywny u siatkarza

Taping sztywny – rewolucja w kompleksowym leczeniu kontuzji i alternatywa ortez

4

7726

Popularność tejpowania ciała nie słabnie. Zdaje się również, że ta metoda fizjoterapeutyczna już na zawsze pozostanie w świecie zdrowia i sportu. Pierwszą rewolucją okazał się taping kinezjologiczny, który ze względu na wiele metod aplikacji może być stosowany w niezliczonej ilości problemów układu ruchu. Dziś warto powiedzieć również o tapingu sztywnym – mogącym z powodzeniem zastępować stabilizatory w leczeniu kontuzji. Ale to nie wszystko. Dowiedz się, jak dokładnie działa taping sztywny i kiedy jeszcze można go stosować!

 

Taping sztywny – co to jest? Czym charakteryzują się sztywne taśmy?

Taping sztywny to metoda fizjoterapeutyczna, w której narzędziem terapeutycznym są sztywne taśmy (często nazywane również medycznymi). Ze względu na tę właściwość są stosowane głównie w celu stabilizacji stawów oraz odciążeniu uszkodzonych mięśni na zasadzie zahamowania ich funkcji. Najczęściej potrzebne są osobom aktywnym, które uprawiają sporty o wysokim stopniu kontuzyjności, np. siatkówka, piłka nożna.

W odróżnieniu od plastrów kinezjologicznych i biomechanicznych taśm medycznych nie da się rozciągnąć. Ponadto ich wewnętrzna strona jest gładka, a klej pokrywa całą jej powierzchnię, co zapewnia precyzyjne przyleganie do skóry. Do aplikacji plastrów medycznych potrzebne są akcesoria takie jak:

  • podkład włókninowy lub piankowy umieszczany bezpośrednio na skórę przed aplikacją taśmy (w celu zabezpieczenia ciała przed otarciem),
  • bandaż samonośny, który zabezpiecza aplikację przed odklejaniem się na skraju taśmy.

 

Jak działają sztywne plastry do tapingu?

Sztywność plastrów medycznych jest kluczowa w ich działaniu. Ich aplikacja ma na celu:

  • ustabilizować staw lub tkanki miękkie, które doznały urazu, a tym samym zapewnić im regenerację i zapoczątkować proces leczenia,
  • zabezpieczyć określoną partię ciała (np. palec u ręki, który może zostać wybity podczas gry w siatkówkę) przed kontuzją, która jest wynikiem zbyt dużych obciążeń, działających w trakcie uprawiania aktywności.

Zdolność sztywnego tapingu do ochrony przed urazami polega na zabezpieczeniu stawu przed niekontrolowanym, nagłym ruchem, który mógłby doprowadzić do uszkodzenia. Jest to możliwe, ponieważ taśmy medyczne naklejone na powierzchnię skóry ograniczają ruchomość między powierzchniami stawowymi. Z tego powodu są głównie aplikowane wśród sportowców, u których dochodzi do częstych zwichnięć czy też skręceń.

Dzięki funkcji stabilizacyjnej, sztywny taping może z powodzeniem zastąpić ortezę lub stabilizator. Nad tymi wyrobami medycznymi ma jednak 2 zalety przewagi: jest tańszy, a oprócz tego na aplikację można założyć nawet obcisłe ubranie.

 

Kiedy stosować sztywny taping?

Sztywny taping sprawdzi się w m.in. takich schorzeniach i urazach jak:

  • zwichnięcia i skręcenie stawu,
  • niestabilność stawu,
  • naderwanie więzadeł i mięśni,
  • wybicie palca,
  • kolano skoczka i kolano biegacza,
  • przeciążenia w obrębie nadgarstka,
  • zapalenie ścięgien.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 9

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Olga Rymarska

W życiu zawodowym działam dwutorowo: jestem fizjoterapeutką i copywriterką medyczną. Spełniam się nie tylko w osobistym kontakcie z pacjentem, ale również wtedy, gdy elektronicznie szerzę wiedzę na temat fizjoterapii i zdrowego stylu życia. Prywatnie uwielbiam Chorwację, koncerty i książki o medycynie sądowej.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *