Mięśnie żucia

Mięśnie żucia – co o nich wiemy i czy można je leczyć

2

36400

Sprawne gryzienie i żucie jest podstawową czynnością niezbędną do przetrwania człowieka. To dzięki dobrej jakości uzębienia i wytrenowanym mięśniom żuchwy, byliśmy w stanie setki lat temu odrywać grube kawałki mięsa i roślin, aby się nimi pożywić. Dzisiaj pokarm obecny na półkach nie wymaga od nas tak intensywnego używania aparatu żucia – jest bardziej miękki, rozdrobniony niż dawniej. Dlaczego więc staw skroniowo – żuchwowy i mięśnie zgryzu tak często przysparzają nam problemów? Przyjrzyjmy się nieco bliżej mięśniom żucia, których znajomość może być przydatna w praktyce każdego fizjoterapeuty.

 

Gdzie znajduje się mięsień żwacz?

Jest to mięsień, który każdy z nas z łatwością może wyczuć na bocznej powierzchni swojej twarzy – wystarczy ułożyć dłonie na polikach i zacisnąć zęby. Podzielony jest na dwie części – powierzchowną i głęboką, z których to powierzchowna jest warstwą większą. Rozpościera się pomiędzy kością jarzmową, a żuchwą, unerwiany jest przez gałąź V3 (żuchwową) nerwu trójdzielnego, a unaczyniony przez tętnicę szczękową.

Jest strukturą, przez którą najczęściej pojawiają się kłopoty w okolicach stawu skroniowo – żuchwowego, bardzo często wpływa bezpośrednio na ograniczenie możliwości otwarcia ust. U zdrowej osoby usta powinny bez problemów otwierać się na szerokość 3 palców.

Mięsień żwacz artykuł

Problem pojawia się, gdy z jakiegoś powodu nasz żwacz znajduje się w permanentnym stanie napięcia. Może wtedy prowokować duże problemy funkcjonalne i bólowe, które z dużą pewnością popsują życie do tej pory szczęśliwemu użytkownikowi. Niesprawny mięsień żwacz może sprawiać duże problemy przy spożywaniu pokarmu, przełykaniu i formowaniu kęsów – zwłaszcza z włóknistych pokarmów (typu czerwone mięso), przy których bardzo istotne jest używanie dużej siły żucia. W przypadku zwiększonego napięcia i obecności aktywnych punktów spustowych – może prowokować dolegliwości bólowe okolicy oka, polików, zębów oraz wrażenie bólu ucha.

Mięśnie żucia

 

Mięśnie skrzydłowe – boczny i przyśrodkowy

O mięśniach skrzydłowych można by rozpisywać się bez końca. Mięsień skrzydłowy przyśrodkowy znajduje się niżej. Jego przyczepy początkowe leżą pomiędzy blaszkami kości klinowej. W swojej czynności odpowiada za unoszenie żuchwy współpracując z m. żwaczem i m. skroniowym.

Jego odpowiednik – mięsień skrzydłowy boczny odpowiada za wysuwanie żuchwy w przód i do boku. Pełni także jedną funkcję, która nie jest wykonywana przez żaden inny z mięśni tej okolicy – stabilizuje dysk stawu skroniowo – żuchwowego, zapewniając jego prawidłowe przemieszczanie się podczas otwierania i zamykania ust. Pracę mięśni skrzydłowych można porównać do szwajcarskiego zegarka – podczas tysięcy ruchów żucia, które wykonujemy codziennie, regulują one napięcie stawu skroniowo-żuchwowego i pozwalają na jego „balansowanie” optymalizując jego pracę.

Mięśnie boczne

Dysfunkcje mięśni skrzydłowych mogą obejmować zarówno problemy funkcjonalne otwieranie i zamykanie ust, „przeskakiwanie” w stawie skroniowo – żuchwowym. Nadaktywne mięśnie skrzydłowe mogą również prowokować dolegliwości bólowe – najczęściej promieniujące w okolice policzka, zstępujące do kąta żuchwy, a także ból środka ucha, połączony często z piskami i szumami usznymi.

Szczękowe mięśnie

 

Jaką funkcję pełni mięsień skroniowy?

Na koniec najsilniejszy mięsień żucia – skroniowy. Wypełnia on dół skroniowy i biegnie ku dołowi, kształtując grube i mocne ścięgno na wyrostku dziobatym żuchwy. Odpowiada on za zaciskanie razem szczęki i żuchwy, wzmacniając siłę zgryzu. Z powodu swojej siły i decydującej funkcji, często przysparza problemów. Będzie on kluczowym punktem zainteresowania w przypadkach osób cierpiących z powodu nawracających migren, bólu okolicy zębów oraz bólu głowy z charakterystycznym uczuciem promieniowania do oka i „zalewania” połowy twarzy. 

Mięśnie skroniowe

 

Jak wygląda terapia mięśni żucia?

Ze strony fizjoterapii, mięśnie żucia niosą ze sobą olbrzymi potencjał leczniczy. Dzięki zajęciu się okolicą stawu skroniowo – żuchwowego i tkankom miękkim żuchwy i szczęki jesteśmy w stanie uzyskać bardzo duże efekty w przypadku wielu dolegliwości. Szczególnie potrzebujący pracy w okolicy mięśni żucia to osoby cierpiące z powodu:

  • bólu głowy,
  • zębów, ucha,
  • potylicy i kręgosłupa szyjnego,
  • a także Ci, którzy mają nieustanny problem z nadmiernym zaciskaniem zębów, krzywym zgryzem

Szczególnie wartościowe są tutaj techniki manualne, dzięki którym w bezpośredni sposób jesteśmy w stanie oddziaływać na daną strukturę. Osoby wprawione w suchym igłowaniu mogą uznać mięśnie żucia za pole do popisu. Wkłucia w tym miejscu wywołują często lekki niepokój pacjenta, dojście do odpowiedniego punktu spustowego (np. na m. skrzydłowym bocznym) może być nie lada wyzwaniem, aczkolwiek efekty tej terapii bywają piorunujące.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 10

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *