Fala uderzeniowa

Fala uderzeniowa – czy warto stosować ją w praktyce fizjoterapeuty

1

12296

W fizjoterapii przychodzą różne trendy. W miarę upływu czasu na rynek wychodzi coraz więcej sprzętu do rehabilitacji oferującego bardzo nowoczesne metody usprawniania ciała człowieka. Zwłaszcza w dziedzinie fizykoterapii firmy konkurują ze sobą wypuszczając w obieg urządzenia wykorzystujące różne formy bodźców fizykalnych mających oddziaływać na organizm. Jednym z najbardziej popularnych zabiegów, znajdujących swoje zastosowanie zwłaszcza w ortopedii jest fala uderzeniowa. Jak działa ten zabieg i czy jego wykonywanie w ogóle ma sens?

 

Dlaczego w fizjoterapii używa się fali uderzeniowej?

Historia zastosowania fali uderzeniowej w medycynie sięga końca XIX wieku. W 1892 roku została po raz pierwszy wykorzystana u pacjentów cierpiących z powodu kamieni nerkowych. Terapeutyczne zastosowanie tej metody okazało się sukcesem, w związku z czym stała się pożądana również w innych schorzeniach. W fizjoterapii zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej są często zalecane w przewlekłej chorobie zwyrodnieniowej stawów, entezopatiach czy zmianach przeciążeniowych.

Fale uderzeniowe posiadają fizyczne cechy umożliwiające wytworzenie pozytywnej i negatywnej fazy fali. Faza dodatnia wytwarza bezpośrednie siły mechaniczne, podczas gdy faza ujemna generuje kawitację i pęcherzyki gazu, które następnie implodują z dużą prędkością, generując drugą falę uderzeniową. Porównując falę uderzeniową do ultradźwięków można stwierdzić, że jest to zabieg o niemal 1000-krotnie większej mocy działania.

 

Możliwe mechanizmy działania

Póki co, nie istnieją badania jasno określające mechanizm działania przezskórnej fali uderzeniowej w organizmie człowieka. Proponowane teorie mówią o możliwej:

  • Neowaskularyzacji połączeń ścięgno – kość,
  • Stymulacji proliferacji tenocytów,
  • Stymulacji różnicowania osteoprogenitorów,
  • Zwiększeniu nacieku leukocytów,
  • Wzmocnienie czynnika wzrostu i syntezy białek.

Proponowane mechanizmy mają w rezultacie przyczynić się do poprawy krążenia i regeneracji zmienionej tkanki oraz stymulować jej przebudowę tak, aby w konsekwencji doprowadzić do naprawy struktury.

 

Sprawdź ofertę sklepu Acus Med

 

Kiedy stosować falę uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu schorzeń układu mięśniowo – szkieletowego tj.:

  • Tendinopatie kończyn,
  • Shin splints,
  • Kolano skoczka,
  • Zapalenie rozcięgna podeszwowego/ostroga piętowa,
  • Entezopatie, zwapnienia,
  • Zmiany zwyrodnieniowe,
  • Zmiany przeciążeniowe.

Mimo faktu, że fala uderzeniowa jest powszechnie stosowana w gabinetach fizjoterapii, nie istnieją ujednolicone protokoły stosowania zabiegu, w związku z czym większość specjalistów dobiera natężenie i długość zabiegu indywidualnie do pacjenta.

 

Fala uderzeniowa – przeciwwskazania

Jak każdy zabieg fizykalny, fala uderzeniowa ma swoją listę przeciwwskazań. Należą do nich:

  • otwarte rany,
  • zakrzepica żylna,
  • zmiany nowotworowe w okolicy zabiegowej.

Nie powinno się wykonywać fali uderzeniowej w miejscach, gdzie skóra jest bardzo cienka (np. na wyrostku łokciowym).

 

Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających skuteczność fali uderzeniowej w schorzeniach układu ruchu. Niezależnie od mechanizmów działania, można przyznać, że jest to zabieg skuteczny, jeśli jest używany w określonych przypadkach. Fala uderzeniowa nie jest receptą na każdy ból, jednak w wąskiej grupie zmian chorobowych doskonale znajduje swoje zastosowanie.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 8

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *