Rozgrzewka: Dwie młode dziewczyny rozciągają mięśnie na siłowni

Co daje nam prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka?

20719

Rozgrzewka przed treningiem – co nam daje?

Bardzo często słyszy się, że rozgrzewka stanowi najważniejszy element treningu, a efektywność wykonywanych ćwiczeń w dużej mierze zależy od tego w jaki sposób przygotujemy nasze ciało do wysiłku fizycznego. Niestety po dzień dzisiejszy można spotkać się z rażącym zaniedbaniem tego elementu zarówno w sporcie amatorskim i zawodowym. Nie możemy zapominać o tym, że brak przygotowanie naszego organizmu do wysiłku może powodować nie tylko zmniejszenie osiągów podczas treningu, ale jednocześnie drastycznie zwiększa prawdopodobieństwo odniesienia urazu oraz znacząco spowalnia proces regeneracji.      

Prawidłowa rozgrzewka powinna zawierać w sobie ćwiczenia ogólne jak i specyficzne dla uprawianej dyscypliny sportowej. Nie określono ile czasu powinna zawierać, natomiast ma ona doprowadzić do podwyższenia temperatury mięśni, zwiększyć elastyczność tkanki łącznej i stawów. Im dłuższy wysiłek fizyczny, który planujemy wykonać tym rozgrzewka powinna być dłuższa.

 

Konsekwencją prawidłowo przeprowadzonej rozgrzewki jest:

  • zwiększenie ukrwienia tkanki mięśniowej
  • zwiększenie ilości oksyhemoglobiny, co zwiększa ilość tlenu dostarczanego do mięśni
  • poprawa krążenia prowadząca do obniżenia oporów naczyniowych
  • lepsze uwalnianie tlenu z mioglobiny
  • zwiększenie metabolizmu komórkowego
  • obniżenie lepkości mięśni prowadzące do większej precyzji skurczu, co poprawia ich sprawność mechaniczną
  • przyśpieszenie przewodnictwa nerwowego
  • poprawa czucia i przewodzenia bodźców
  • obniżenie aktywności włókien alfa i wrażliwości mięśnia na rozciąganie
  • zwiększenie ruchomości stawu, co ogranicza ryzyko kontuzji
  • obniżenie sztywności tkanki łącznej, zmniejszenie ryzyka jej naderwania
  • lepsze reakcje układu krążenia na nagle pojawiający się wysiłek fizyczny
  • rozluźnienie i poprawa koncentracji

 

Rozgrzewka przed treningiem – co nam może pomóc?

W przygotowaniu organizmu do wysiłku mogą pomóc nam specjalne preparaty m.in firmy Line Sport w postaci maści rozgrzewających pomagając znieść nieprzyjemne odczucia w przypadku aktywności fizycznej przy niskich temperaturach.

W przypadku ryzyka wystąpienia obtarć związanych z charakterystyką dyscypliny sportowej a także wrażliwością skóry sportowca dobrym pomysłem będzie zastosowanie preparatu SportLab Professional, który ma właściwości ochronne przeciwko występowaniu obtarć.

Przydatnym gadżetem może okazać się również Blackroll roller, który w czasie dynamicznego rolowania danej partii mięśni efektywnie przygotowuje je do podejmowania wysiłku.

Po odbyciu treningu nie możemy zapomnieć również o jego odpowiednim schłodzeniu w celu uspokojenia tkanek. Skutkuje to przyspieszeniem regeneracji,  efektywniejszym wydalaniem nadmiaru kwasu mlekowego, zmniejszeniem bolesności i zmęczenia najbardziej wykorzystywanych tkanek.

W tym celu można wykorzystać szereg produktów marki Blackroll w postaci piłek i wałków do masażu w zależności od okolicy, którą chcemy rozluźnić.

Każdym prawdziwy sportowiec powinien wpisywać prawidłową rozgrzewkę oraz odpowiednie schłodzenie jako swój rytuał procesu treningowego w trosce o swoje zdrowie, jak również dla osiągania jak najlepszych wyników.

 

Literatura:
  1. Brukner P., Khan K., „Kliniczna medycyna sportowa” , DB PUBLISHING 2011
  2. Starret K., Murphy T.J., „Gotowy do biegu”, Galaktyka 2016

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 12

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Andrzej Skowron

Absolwent Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku fizjoterapia. Na co dzień pracownik Poradni Rehabilitacji - rozwiązuje problemy układu ruchu pacjentów. Oprócz fizjoterapii szczególnie zainteresowany filozofią pracy Osteopatii oraz Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Wolny czas wypełnia sportem oraz literaturą.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Co daje nam prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka?”

  1. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest rozgrzewka przed aktywnością fizyczną. Sama jestem tego przykładem. Zaczęłam rozciągać się bez wcześniejszego rozgrzania się i naciągnęłam sobie coś w udzie. Przez tydzień czułam tą dolegliwość przy najmniejszym skręcie. W końcu wybrałam się do fizjoterapeuty, postawił igły i tadam. Puściło… Ale nigdy więcej nie powtórzę tego błędu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *