Jelito cienkie objawy

Wisceralnie o jelicie cienkim

28264

Wiadomo, że istnieje ogromne powiązanie pomiędzy schorzeniami układu trzewnego a dolegliwościami związanymi z układem ruchu, a w tym przede wszystkim z kręgosłupem. Kiedy boli kręgosłup w odcinku piersiowym, pacjent skarży się na ucisk w brzuchu lub stracił odporność, zdecydowanie należy przyjrzeć się jelitom. Jak więc wygląda ich diagnostyka?

Wątroba za przykład

Wszelkiego rodzaju zablokowania w obrębie układu powięziowego, który podtrzymuje narządy klatki piersiowej i jamy brzusznej (poprzez krezki, więzadła, czy otrzewną) mogą powodować ograniczenia ruchomości i inne zaburzenia w obrębie narządu ruchu. Każdy narząd w ciele człowieka ma powiązania z charakterystycznymi dla każdego z nich obszarami ciała. Kiedy boli szyja lub napięte są barki, może to być powiązanie z dysfunkcją wątroby. Wątroba bowiem poprzez więzadło wątrobowo-przeponowe może min. przyczyniać się do zmniejszenia ruchomości przepony i zaburzeń oddechowych. To z kolei prowadzić może do większego zaangażowania pomocniczych mięśni oddechowych, m.in. mięśni pochyłych, czworobocznego, których przyczepy znajdują się właśnie na kręgach szyjnych. Połączenie dolegliwości strukturalnych (np. kręgosłup) z wisceralnymi działa w dwie strony. Kręgosłup lub staw może boleć przez jakiś narząd wewnętrzny lub odwrotnie – narząd wewnętrzny może sprawiać ból lub gorzej pracować przez jakieś zablokowania w kręgosłupie lub każdym innym stawie.

Jelita mają nie tylko funkcję związaną z transportem i wchłanianiem pożywienia. Rozkładają je do postaci przyswajalnej dzięki obecności enzymów wytwarzanych przez ścianę jelita cienkiego, trzustkę i wątrobę, a także wspierają immunologicznie organizm dzięki jelitowej tkance limfatycznej oraz kępkom Peyera, których rola polega na rozpoznawaniu i wytwarzaniu odpowiedzi immunologicznej na antygeny chorobotwórczych mikroorganizmów, które mogą pojawić się w tej części przewodu pokarmowego.

 

Kiedy jelito dolega

Często za dysfunkcje parietalne, czyli stawowe i tkankowe odpowiedzialne są właśnie jelita. Mogą one dawać dolegliwości w górnym odcinku kręgosłupa szyjnego i podstawy podstawy czaszki (co jest związane z nerwem błędnym), wpływać na unerwienie współczulne kręgów piersiowych Th9 – Th11 i na zaburzenia napięcie przepony, a przez krezkę jelita cienkiego powodować dolegliwości bólowe górnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego.

 

Jelita i dysfunkcje nie tylko wisceralne

Wszystkie narządy znajdujące się w sąsiedztwie jelita cienkiego mogą przez powierzchnię ślizgu, połączenia więzadłowe i powięziowe ograniczać ruchomość jelita cienkiego, żołądka, wątroby, okrężnicy wstępującej i poprzecznej oraz pęcherza moczowego. Dysfunkcja jelit wpływa również na tylną część części otrzewnej ściennej, prawą odnogę przepony, zaburzenia napięciowe w obrębie krezki jelita a także dodatnim ciśnieniem panującym w jamie brzusznej i podciśnieniem w klatce piersiowej.

Nieprawidłowa czynność jelit skutkuje zaburzeniami unerwienia – co jest związane z nerwem błędnym, z zaburzeniami krążeniowymi (zmiany miażdżycowe, guzkowate zapalenie tętnic), zaburzeniami hormonalnymi (np. gastryny w żołądku) czy z psychiką, co prowadzi do zespołu jelita drażliwego. Jelito cienkie ulega również ptozie, za co odpowiada wiek i osłabienie tkanki łącznej, zabiegi operacyjne i blizny w obrębie jamy brzusznej, tyłopochylenia macicy oraz błędy żywieniowe.

 

Uwaga na jelito

W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę na zapalenie jelita, wrzód dwunastnicy, zespół nieprawidłowego wchłaniania, celiakię i nietolerancję glutenu, niedrożność jelit, chorobę Leśniowskiego – Crohna i zawał tętnicy krezkowej. Objawami dysfunkcji jelit jest upośledzenie trawienia, wychudzenie, biegunki, uczucie ucisku i napięcia poniżej pępka i parcie na mocz po upływie 3-4 godzin od spożycia posiłku, możliwe trudności z oddychaniem podczas długiego stania oraz uczucie ucisku, jakby zbyt ciasno zapiętego paska.

Palpacja i leczenie dysfunkcji jelit wymaga wyczucia, bo na przykład jelito czcze i jelito kręte za względu na swoją znaczną przesuwalność prawie nie dają wybadać palpacyjnie. W terapii dysfunkcji stosuje się mobilizację części górnej i zstępującej dwunastnicy. Wpływa to na poprawę zaburzenia trawienia i problemach z odpływem żółci, terapię powięziową, mobilizację jelita cienkiego, korzenia krezki, która wpływa na poprawę krążenia w kończynach dolnych i na zaburzenia trawienia. Krezka i korzeń krezki bardzo często są odpowiedzialne za ograniczenie swobody ruchu jelita cienkiego.

Terapia wisceralna przynosi ogromną poprawę w dolegliwościach ze strony jelita cienkiego. Należy stosować ją z wyjątkowym wyczuciem, bo praca na tkankach miękkich wymaga odpowiednich umiejętności palpacyjnych i doskonałej wiedzy anatomicznej.

To jak z tym u Was?

 

Wyczerpujące źródło wiedzy:

T.Liem, T.K.Dobler, M. Puylaert„Przewodnik po osteopatii wisceralnej”, tom 1, MedPharm Polska 2017

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 28

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *