Pokrzywa w fizjoterapii

Pokrzywa – zioło o mocy tysiąca leków w praktyce fizjoterapeuty

3

11552

Pokrzywa i jej nadzwyczajne właściwości lecznicze 

Jak większość metod medycyny ludowej – ziołolecznictwo opiera się o rozwiązania proste i łatwo dostępne. Ta dziedzina medycyny naturalnej nie szuka wysublimowanych rozwiązań i nie podąża za najnowszymi trendami. W dobie co najmniej trzech aptek na każdym osiedlu i wszechobecnych suplementów diety zapominamy o skutecznych, tradycyjnych rozwiązaniach, które często mają działanie dużo silniejsze niż leki a przy okazji dobrze smakują.

Jednym z niedocenionych ziół – często nazywanych „parzącym chwastem” jest pokrzywa. Jest to roślina bytująca najczęściej na zaniedbanych klepiskach, w lasach, wśród dziko rosnącej trawy, niekiedy w domowych ogródkach. Każdy jej odcinek – zaliczając w to łodygę, liście oraz kwiaty -posiada niezwykłe właściwości lecznicze, których działanie jest znane już od czasów starożytności.

Właściwości pokrzywy

Wydaje się być tylko mizerną trawą – nic bardziej mylnego. Każdy pęd pokrzywy to wyrastająca z ziemi półka apteczna, na której można znaleźć liczne substancje czynne – to m.in.:

  • kwasy organiczne (m. in. Glikolowy, glicerynowy, bursztynowy),
  • kwasy tłuszczowe (linoleinowy, palmitynowy),
  • witaminy (C, K, B2 i kwas pantotenowy),
  • sole mineralne (głównie wapń, magnez, żelazo),
  • garbniki (działające korzystnie w przypadku dolegliwości pokarmowych),
  • fitosterole (obniżające poziom cholesterolu),
  • lecytynę (pobudzającą układ nerwowy i zdolności zapamiętywania),
  • flawonoidy (działające antyoksydacyjnie).

Pokrzywa – zastosowanie lecznicze

Ze względu na swoje szerokie właściwości pokrzywa znajduje swoje zastosowanie w leczeniu:

  • chorób nerek, wątroby,
  • wrzodów żołądka oraz jelita,
  • chorób trzustki,
  • przewlekłych i ostrych obrzęków,
  • bólów głowy,
  • anemii.

Wg wielu źródeł – pokrzywa jest najlepszą oczyszczającą i krwiotwórczą rośliną leczniczą i nie bez powodu jest często nazywana mianem uniwersalnego leku. W praktyce fizjoterapeutycznej – pokrzywa jest skutecznym środkiem pomocniczym w terapii obrzęków limfatycznych i pourazowych a także bólu będącego konsekwencją zaburzeń wisceralnych. Ze względu na swoje silne działanie przeciwzapalne może być także stosowana wspomagająco przy rehabilitacji urazów narządu ruchu, a jej działanie krwiotwórcze oraz wysoka zawartość soli mineralnych działa wspomagająco przy opornie powstających zrostach kostnych. W chorobach reumatycznych i neuropatiach – stosuje się oklepywanie pokrzywą miejsc zmienionych chorobowo – pomimo lekko nieprzyjemnych odczuć parzenia – oklepywanie pokrzywą działa silnie przekrwienie na tkanki przyspieszając ich regeneracje i działając przeciwbólowo.

Sposoby podawania pokrzywy

Jej stosowanie jest nadzwyczajnie proste i polega na:

  • Piciu w formie naparu: 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty zalać 1/4 litra wrzącej wody, pozostawić na krótko do naciągnięcia. Spożywać 2-3 razy dziennie.
  • Stosowaniu w formie nalewki: korzenie wykopane wiosną lub jesienią umyć szczotką, drobno pokroić i napełnić nimi butelkę aż po szyjkę. Zalać 38-40% alkoholem i pozostawić na 14 dni w ciepłym miejscu.
  • Jako kąpiel dla nóg: po dwie kopiaste dłonie dobrze oczyszczonych i umytych korzeni oraz świeżych pokrzyw (łodygi i liście) zalać 5 litrami wody i pozostawić na noc, a następnego dnia zagrzać do zagotowania. Użyć tak gorący roztwór jak tylko da się wytrzymać i moczyć w nim stopy przez 20 minut. Ziół nie odcedzać i pozostawić w wodzie. Kąpiel po ponownym podgrzaniu może być użyta dwa lub trzy razy.

Ze względu na swoją uniwersalność, pokrzywa może być dobrym środkiem wspomagającym leczenie dla każdego. W praktyce fizjoterapeuty picie pokrzywy lub inne sposoby jej stosowania mogą być celną poradą dla pacjenta cierpiącego na różne schorzenia, z którymi walka przy pomocy pokrzywy stanie się prostsza i przyjemniejsza.

 

Bilbiografia:

1. Treben M. , Apteka Pana Boga. , Exlibris Galeria Polskiej Książki, Warszawa 2006
2. Kregiel, D., Pawlikowska, E., & Antolak, H. (2018). Urtica spp.: Ordinary Plants with Extraordinary Properties. Molecules (Basel, Switzerland), 23(7), 1664. doi:10.3390/molecules23071664
3. Riehemann, Kristina, et al. “Plant Extracts from Stinging Nettle (Urtica Dioica), an Antirheumatic Remedy, Inhibit the Proinflammatory Transcription Factor NF-ΚB.” FEBS Letters, vol. 442, no. 1, 1999, pp. 89–94., doi:10.1016/s0014-5793(98)01622-6.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 12

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Pokrzywa – zioło o mocy tysiąca leków w praktyce fizjoterapeuty”

  1. Ja piłam pokrzywę, żeby wzmocnić włosy i paznokcie. Ale słyszałam też, że używa się jej w czasie infekcji wewnętrznych. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *