Z bólem brzucha do fizjoterapeuty?

Z bólem brzucha do fizjoterapeuty – kiedy ta dolegliwość może okazać się niebezpieczna?

8821

Ból brzucha jest dolegliwością, z którą zmagają się raz na jakiś czas ludzie wszystkich zawodów i grup wiekowych. Zdarza się, że w gabinecie fizjoterapeuty pojawia się osoba, która od jakiegoś czasu cierpi z powodu bólu w tej okolicy. Specjaliści z dziedziny rehabilitacji i osteopatii wzbudzają wśród pacjentów coraz większe zaufanie, co powoduje, że stajemy się coraz częściej osobami pierwszego kontaktu w przypadku wielu dolegliwości. Niekiedy nawet niewielkie objawy bólowe brzucha mogą kryć za sobą poważne przyczyny, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy pracować bezpiecznie i skutecznie. 

 

Ból brzucha a rehabilitacja

Z perspektywy fizjoterapeuty sprawa bólu brzucha może mieć bardzo bogate podłoże. Szeroka wiedza z zakresu anatomii człowieka pozwala na konstrukcję wielu hipotez diagnostycznych, w zależności od objawów opisywanych przez pacjenta. Brzuch jest torem przebiegu wielu mięśni, nerwów, naczyń krwionośnych, dlatego celna diagnoza problemu może być wyzwaniem. Istnieje jednak grupa dysfunkcji, która szczególnie często objawia się bólem brzucha i jego okolic, nie zagrażając życiu. Natomiast ich mechaniczne podłoże pozwala na skuteczną terapię w gabinecie fizjoterapeuty. To np.:

  • dolegliwości wynikające z mięśni: biodrowo – lędźwiowego, prostego brzucha, skośnych brzucha, wielodzielnego, piramidowych,
  • dolegliwości stawowe: kręgosłupa lędźwiowego, spojenia łonowego, stawów krzyżowo-biodrowych, dolnych żeber,
  • dysfunkcje więzadeł: pachwinowego, więzadeł miednicy i kręgosłupa,
  • zmiany napięciowe i przeciążenia aparatu wieszadłowego narządów wewnętrznych.

 

Odpowiednio zebrany wywiad i badanie fizykalne pozwala specjalistom na dobranie technik terapeutycznych i rozpoczęcie rehabilitacji. W zależności od przypadku może ona zająć od jednego dnia do kilku lub nawet kilkunastu tygodni.

 

W dolegliwościach bólowych okolicy brzucha pomocne może być również regularne stosowanie maty do akupresury, zwłaszcza na okolicę lędźwiowo – krzyżową, odpowiadającą za unerwienie mięśni brzucha oraz unerwienie autonomiczne części z narządów wewnętrznych.

 

Ból brzucha, a mata do akupresury

 

Ból brzucha związany z patologią

Niestety, ból brzucha może być związany z poważną patologią, której przeoczenie w gabinecie może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, łącznie ze śmiercią pacjenta. Sytuacje obecności pacjenta z “ostrym brzuchem” lub innymi poważnymi patologiami jamy brzusznej są raczej rzadkie. Jednak zdarza się, że to właśnie do fizjoterapeuty lub osteopaty trafi pacjent, który powinien znaleźć się na oddziale ratunkowym. Do podstawowych patologii, które powinny być alarmem dla każdego specjalisty należą:

  • Objawy otrzewnowe – dolegliwości towarzyszące zapaleniu otrzewnej, np. w przebiegu zapalenia wyrostka robaczkowego, ostrego stanu choroby Leśniowskiego – Crohna, perforacji jelita czy pęcherzyka żółciowego – tzw. “brzuch deskowaty” i zdecydowana obrona mięśniowa w palpacji powłok brzusznych.
  • Zespoł Ogliviego – choroba, w której dochodzi do znacznego osłabienia perystaltyki jelit bez przeszkody mechanicznej, następująca na skutek zaburzeń pracy układu autonomicznego. Powoduje silne rozdęcie brzucha, które w skrajnych przypadkach może prowadzić do niedokrwienia ściany jelita i perforacji.
  • Zator krezki – podstępna choroba, nie dająca specyficznych objawów. Ból brzucha  jest silny, specyficzny. Co istotne, podczas badania na początku choroby brzuch jest MIĘKKI, a palpacja może nie prowokować objawów bólowych. Objawy otrzewnowe pozostają nieobecne aż do momentu, w którym dojdzie do zapalenia otrzewnej.

 

Pacjenci z bólem w obrębie jamy brzusznej powinni być traktowani dość szczególnie. Dopiero szczegółowe badania i wywiad pozwalają na wyeliminowanie schorzeń, które są “czerwonymi flagami” do pracy fizjoterapeutycznej. W przypadku dysfunkcji mechanicznej, dolegliwości bólowe brzucha mogą być na tyle uporczywe, że po udanej rehabilitacji przyjaźń z pacjentem będzie trwała bardzo długo. 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *