Recenzja książki

Recenzja książki ,,Dysfunkcje odcinka lędźwiowo-krzyżowego” Stuarta McGilla

2

7536

Pracując z pacjentami lub podopiecznymi, dowiedziałeś się o różnych teoriach. Być może przekazywałeś je dalej. Czy są Ci znajome takie zdania jak ,,Ugnij kolana podczas podnoszenia ciężarów” albo ,,Rozluźnij mięśnie kulszowo-goleniowe, by zmniejszyć ból pleców”? Po lekturze książki, której recenzję dziś przeczytasz, prawdopodobnie zastanowisz się kilka razy nad słusznością stosowania ich jako rady pasujących do każdego przypadku. Poznaj sekrety terapii dysfunkcji odcinka lędźwiowo-krzyżowego w oparciu o liczne dowody naukowe! Przekonaj się też, jak autor przekonująco obala wszystkie dotychczasowe mity w leczeniu dolegliwości kręgosłupa. Zapraszam do recenzji!

 

,,Dysfunkcje odcinka lędźwiowo-krzyżowego” – z czym się zetkniesz, gdy otworzysz książkę?

Książka pt. ,,Dysfunkcje odcinka lędźwiowo-krzyżowego”, które być może w przyszłości zagości na Twojej półce, doczekała się już swojego 3. wydania. Ze względu na wiele nowych publikacji naukowych, autor Stuart McGill uaktualnił ją o najnowsze dowody naukowe. Jako guru wiedzy o biomechanice kręgosłupa, profilaktyce jego dolegliwości, a także metod terapeutycznych napisał prawie 500-stronową książkę. Znajdziesz w niej m.in.:

  • mechanikę powstania urazów,
  • najczęstsze mity terapeutyczne, które były i są notorycznie powielane,
  • praktyczne zastosowania terapeutyczne, pomagające zrozumieć Ci istotę i terapię różnych dysfunkcji,
  • około 50 ćwiczeń i testów wraz z dokładnym opisem, należących do kompleksowej rehabilitacji odcinka lędźwiowo-krzyżowego.

 

,,Podstawy naukowe”, ,,Zapobieganie urazom” i ,,Rehabilitacja odcinka lędźwiowo-krzyżowego jako 3 związane ze sobą części książki

Aby łatwiej było Ci poruszać się po tak wielu stronach, treść została podzielona na 3 rozbudowane części. Poniżej przeczytasz opis każdej z nich:

I CZĘŚĆ. Znajdziesz w niej takie zagadnienia jak braki w obecnej praktyce diagnostycznej i poznasz mechanizm uszkodzenia tkanek odcinka lędźwiowego. Dowiesz się o autorskim modelu kręgosłupa Stuarta McGilla, który dotyczy ,,przewidzenia wartości obciążeń odcinka lędźwiowego u każdego badanego”. Nauczysz się dostrzegać, jakie czynniki (oprócz psychospołecznych) mogą mieć wpływ na dysfunkcje w dolnej części kręgosłupa. Przypomnisz sobie lub poznasz od innej strony anatomię strukturalną i funkcjonalną. Do lektury dalszych części przydadzą Ci się zawarte tu ważne informacje o prawidłowej i zaburzonej mechanice odcinka lędźwiowego oraz istocie stabilizacji kręgosłupa.

II CZĘŚĆ. Została poświęcona prewencji wystąpienia dysfunkcji odcinka lędźwiowego. Poznasz 3 różne protokoły oceny ryzyka – psychofizyczny Snook, obciążeniowy NIOSH i biologiczny Marras’a i McGill’a. Następnie przeczytasz o metodach zapobiegania dolegliwości wraz z konkretnymi przykładami teoretycznymi i graficznymi jak inaczej wykonywać dane czynności (codzienne i zawodowe), by zmniejszyć obciążenie pleców.

III CZĘŚĆ. Zwieńczeniem poprzednich części jest 3. część książki. Dowiesz się z niej, jak stworzyć idealny i składający się z 5 poziomów plan rehabilitacyjny i plan treningowy dla swoich pacjentów. Przejdziesz przez wszystkie etapy diagnostyczne, począwszy od wejścia pacjenta przez drzwi gabinetu. Następnie nauczysz się rozpoznawać bezpieczne i skuteczne ćwiczenia. Takie, które zapewnią Twojemu pacjentowi zdrowie, a Tobie satysfakcję terapeutyczną.

 

Błędy w diagnostyce i terapii, na które wskazuje Stuart McGill

Stuart McGill na każdym kroku pragnie otworzyć przed nami świat świadomej diagnostyki i terapii. Dlatego też dzięki przytaczanym badaniom udowadnia praktyczną słuszność tego, o czym pisze. Co istotne –  spis tych badań możesz znaleźć na końcu książki, by później samodzielnie móc przeczytać ich treść w oryginale. Autor odsłania błędy w diagnostyce i terapii, popełniane przez terapeutów. Jednym z nich jest skupianie się głównie na zaburzeniu ruchomości w kręgosłupie, której poprawa staje się najważniejszym celem terapii. Ponadto zdarza się, że fokusowanie się na tak często zlecanych wynikach badań obrazowych często wpływa na nieprawidłowy przebieg terapii.

Stuart McGill przestrzega również przed uznawaniem wielu metod terapeutycznych jako uniwersalne i słuszne dla każdego przypadku pacjenta. Dzięki tej książce poznasz mechanikę powstawania dysfunkcji i ich różnych zależności, które są rozłożone na czynniki pierwsze. Nauczysz się szczegółowo patrzeć na problemy swojego podopiecznego, by zaplanować dla niego skuteczną, a nie uniwersalną terapię.

Dysfunkcje odcinka lędźwiowo - krzyżowego - książka

Jak tworzyć lepsze programy rehabilitacyjne w dysfunkcjach lędźwiowych?

Jak już pewnie wiesz, jedna z części ,,Dysfunkcji odcinka lędźwiowo-krzyżowego” została poświęcona tworzeniu programów rehabilitacyjnych. Lektura tej książki od A do Z jest bardzo ważna, byś mógł dokładnie zrozumieć dysfunkcję kręgosłupa, z którą mierzy się Twój pacjent. Programy rehabilitacyjne należy opierać na ćwiczeniach, które przywracają prawidłową funkcjonalność, poprawiają wzorzec ruchu i rozwijają konkretne zdolności motoryczne. Bo to właśnie nieprawidłowy ruch wpływa na powstanie tych dysfunkcji.

Stuart McGill proponuje 5-poziomowy program, pozwalający określić nieprawidłowe wzorce ruchu i zakończyć ten proces bezbolesną aktywnością i życiem codziennym. Mimo wszystko nadal przestrzega przed wykorzystaniem go jako uniwersalnego, dlatego tuż pod nim znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci podejmować decyzje rehabilitacyjne stosowne do przypadku Twojego pacjenta.

 

Po technicznej stronie książki – język, czcionka, estetyka, czytelność

Książką, o której właśnie czytasz, nie jest wielobarwnie wydanym arkuszem, który zachwyca wariacją kolorów i barwnymi zdjęciami. Okazuje się jednak, że wysycenie jej tak potężną wiedzą nie potrzebuje dodatkowych ozdobników, a utrzymanie czarno-bieli jest atutem, bo nie rozprasza nas w trakcie lektury. Z jednej strony spotkasz się z dość naukowym językiem, bo de facto książka opiera się w dużej mierze na przytaczaniu badań naukowych, lecz z drugiej ujrzysz przed oczami słowa Stuarta McGilla wypowiadane wprost do Ciebie jak do dobrego znajomego.

Przejrzysty układ sprawia, że nie masz prawa pogubić się wśród wszystkich informacji. Wykresy, tabelki, ryciny jasno wytłumaczą Ci anatomię, mechanizmy, zależności i procesy związane z dysfunkcjami w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Z kolei zdjęcia pokażą Ci, jak powinny być wykonywane różne czynności (np. otwieranie drzwi), ćwiczenia i testy diagnostyczne.

 

Podsumowanie

Stuart McGill stworzył ,,książkowego potwora” w najlepszym tego słowa znaczeniu. Jeśli chcesz naprawdę coś wynieść z tej lektury, przygotuj otwarty umysł, notatnik i zarezerwuj kilkanaście lub kilkadziesiąt sowicie naukowych wieczorów. ,,Dysfunkcje odcinka lędźwiowo-krzyżowego” zaprowadzą Cię za rękę po wszystkich meandrach tego, co może wydarzyć się w dolnej części pleców. Już nic nie będzie tajemnicą, już nic nie będzie dla Ciebie problemem w gabinecie. Sobie podziękujesz za tę książkę, a pacjenci Tobie za to, że wreszcie ktoś im pomógł.

 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 10

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Olga Rymarska

W życiu zawodowym działam dwutorowo: jestem fizjoterapeutką i copywriterką medyczną. Spełniam się nie tylko w osobistym kontakcie z pacjentem, ale również wtedy, gdy elektronicznie szerzę wiedzę na temat fizjoterapii i zdrowego stylu życia. Prywatnie uwielbiam Chorwację, koncerty i książki o medycynie sądowej.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *