Wybór rollera oczami fizjoterapeuty

56

Wałek do rolowania. Czym się kierować podczas zakupu?

Od kilku lat w Polsce coraz większą uwagę poświęca się powięzi i tak zwanemu Foam Rollingu. Korzystanie w fizjoterapii z piłek i rollerów ma na celu wywołanie ogólnego wpływu na tkankę powięziową, skutkując rozerwaniem złączonych fragmentów powięzi.


Na co wpływa rolowanie rollerem i piłką?

Rolowanie pozytywnie wpływa na pracę mięśni, układu krążenia, a także samej tkanki powięziowej, przywracając chorym tkankom elastyczność, mobilność, ukrwienie oraz poprawiając możliwości regeneracyjne. Natomiast wykorzystanie piłek, gwarantuje nam działanie bardziej miejscowe, wywierające zdecydowanie głębszy wpływ na wybraną tkankę oraz dające nam możliwość „dotarcia” do trudno dostępnych tkanek.Jaki roller wybrać?

Właściwy dobór rollera do potrzeb pacjenta, powinien uwzględniać pod kątem technicznym, co najmniej trzy podstawowe kryteria:

 • rodzaj,
 • twardość
 • jakość wykonania rollera.

Dodatkowymi kryteriami w wyborze wałka do masażu mogą być:

 • poziom codziennej aktywności fizycznej,
 • płeć,
 • wiek użytkownika
 • obszycie, wzór,
 • waga,
 • rozmiar rollera.

Typy rollerów


Powierzchnia rollera

Rodzaj rollera, czyli jego kształt stanowi ważną kwestię. Podstawowe typy wałków jakie możemy spotkać pod tym względem, to rollery:

 • Z powierzchnią jednolitą płaską – prosty i pozbawiony wypustek powinien być naszym podstawowym wyborem, gdyż sprawdza się praktycznie u większości pacjentów z dolegliwościami przeciążeniowymi i umożliwia równomierne opracowanie tkanek. Przykładem takiego rollera jest Blackroll Standard.
 • Z wypustkami lub w sekwencji mieszanej – umożliwia nam głębsze aczkolwiek punktowe działanie na tkankę. Wybór tego wariantu zalecamy szczególnie sportowcom, którzy szukają dobrego sposobu na mobilizacje mięśni przed treningiem – przykład: Blackroll Groove Pro.

Twardość rollera

Kolejną istotną kwestią przy wyborze powinna stanowić odpowiednia twardość rollera. Zbyt twardy roller może nadmiernie podrażniać tkankę, szczególnie przy zbyt częstym lub nieprawidłowym stosowaniu. Będzie to również nieprawidłowy wybór dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z rolowaniem. Z drugiej strony miękki wałek nie zagwarantuje nam mobilizacji tkanek twardszych lub położonych w warstwach głębokich, szczególnie jeżeli osoba jest bardzo umięśniona lub wymaga częstego rolowania sportowego na wysokim poziomie.

 • Roller miękki – to propozycja przeznaczona dla osób, które zmagają się z dużym napięciem mięśniowym i zmagających się z intensywnym bólem podczas rolowania modelami twardszymi. Przeznaczony głównie dla dzieci, kobiet mało aktywnych fizycznie, osób starszych i powracających po różnych urazach.
 • Roller średniej twardości – jest dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych, które szukają rolki wszechstronnej. Rolka odpowiednia dla biegaczy i sportowców amatorów, którzy regularnie trenują wybraną dyscyplinę sportu. Opcja warta sprawdzenia również dla osób rzadko rozciągających się przed i po treningu lub trenujących od wielu lat po kilka dyscyplin sportowych.
 • Roller najwyższej twardości – przeznaczony jest dla zawodowych sportowców, często rolujących własne ciało i przyzwyczajonych do „uczucia rolowania”. Ten typ jest naprawdę twardy i zalecam wcześniejsze przetestowanie modeli o niższym poziomie twardości, bo w tym przypadku nie sprawdza się zasada „więcej znaczy lepiej”. Do tego rollera trzeba dorosnąć 🙂

Blackroll Groove Pro 


Z praktyki gabinetowej

W moim gabinecie na co dzień mam do dyspozycji 4 wałki, 1 z wypustkami 2 płaskie (miękki i średni)  i 1 plastikowy, obszyty materiałem. Każdy wałek posiada inne wady i zalety, dlatego warto sprawdzić, działanie poszczególnych typów najpierw na sobie, zanim zdecydujemy się na zakup na potrzeby gabinetu oraz zobaczyć jaki efekt przynosi naprzemienne potraktowanie tkanki różnymi rollerami.

Zgadzam się również z faktem, że na rynku można spotkać modele tańsze, które początkowo sprawiają wrażenie, że niczym nie różnią się od modeli droższych, jednak żywotność materiału i komfort pracy z powięzią to już inna bajka. Niestety często się zdarza, że już po kilku rolowaniach wałek zmienia kształt z okrągłego na owalny, lub materiał nieodwracalnie się deformuje i nie wraca do wcześniejszego kształtu.


Bibliografia
 • Meyers T., Foam Rolling and Self-Myofascial Release, Posted on April 27, 2015 by Tom Myers,

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *