Autonomiczny układ nerwowy - czym jest?

O autonomicznym układzie nerwowym

7

16367

O autonomicznym układzie nerwowym (AUN).

Podatność na stres to bardzo indywidualna sprawa każdego człowieka. Autonomiczny układ nerwowy jest ściśle powiązany z wieloma dolegliwościami, warto zadać sobie pytanie, dlaczego, po co i w jak różny sposób pacjenci odczuwają stan choroby i zdrowia. Czasy, w których jesteśmy, życie w pędzie, w smartfonie i w stresie sprawiają, że układ nerwowy przytłoczony bodźcami staje się rozregulowany. Pacjent tak naprawdę nie wie, co jest źródłem bólu i skąd biorą się u niego dolegliwości. Rola fizjoterapeuty polega nie tylko na przywróceniu prawidłowego funkcjonowania narządów, ale również nieco szerszego spojrzenia na źródło dysfunkcji.

 

Autonomiczny układ nerwowy i jego funkcje

Autonomiczny układ nerwowy składa się z układu współczulnego, przywspółczulnego oraz enterycznego. Kiedy pacjent jest zdrowy, jego układ nerwowy jest silny i zrównoważony, przygotowuje ciało do stawianiu czoła różnym sytuacjom, które napotyka, aby walczyć lub uciekać przed niebezpieczną sytuacją, ulec zamrożeniu a także zapewnić regenerację ciała w czasie spoczynku. Kiedy układ nerwowy zostaje osłabiony, pojawiają się zaburzenia czynnościowe i choroby. Nie zawsze jest tak, że ból i dolegliwości wynikają z dysfunkcji mięśni i układu szkieletowego, główna przyczyna może tkwić właśnie w nierównowadze autonomicznego układu nerwowego.

 

Autonomiczny układ nerwowy i jego kluczowe skutki działania

Układ ten odpowiada za bardzo wiele funkcji – reguluje czynność serca, oddychanie, funkcje układu moczowego, zapotrzebowania energetycznego, narządów płciowych, zachowań obronnych, termoregulację, układ odpornościowy i płyny w organizmie. Odpowiada on również za regulację mechanicznych aspektów oka i ucha, aby skupić uwagę na świecie zewnętrznym lub odciąć się od niego i zwrócić uwagę na procesy wewnętrzne.

 

Autonomiczny układ nerwowy

Autonomiczny układ nerwowy i nerw błędny

Układ współczulny globalnie mobilizuje organizm, a układ przywspółczulny reguluje każdy narząd osobno i ma bardziej miejscowe i precyzyjne działanie. Jest on regulatorem układu współczulnego. Jeśli aktywność nerwu błędnego jest zmniejszona lub osłabiona, wzmaga się napięcie ortosympatyczne. Nadmierna aktywność układu współczulnego jest zawsze rezultatem osłabienia napięcia przywspółczulnego. Działania, odczucia, zachowania, emocje i myśli ściśle angażują autonomiczny układ nerwowy i w pełni łączą go pomiędzy psychiką a ciałem. Kiedy pojawia się stres, pojawia się zaburzenie homeostazy i deregulacja błędno-współczulna.

 

Diagnostyka autonomicznego układu nerwowego

Niełatwo jest diagnozować autonomiczny układ nerwowy i odróżnić niektóre objawy od dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego lub czaszkowo-krzyżowego. Środkami do oceniania autonomicznego układu nerwowego są wartości tętna, badanie cechy skóry i odruch oczno-sercowy. Umiejętność oceny autonomicznego układu nerwowego pozwala podejść do leczenia chronicznych i psychosomatycznych patologii w nowy, globalny sposób, ze zrozumieniem wewnętrznych konfliktów człowieka, które w obecnych czasach są najczęstszym powodem wizyt u specjalistów.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 20

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *