Wypadanie macicy

Wypadanie macicy – skąd się bierze i czy można mu zapobiec?

11682

Wypadanie macicy, znane też jako zaburzenia statyki narządu rodnego, przez wiele osób traktowane jest jak wstydliwa dolegliwość, a nawet naturalna konsekwencja porodu siłami natury. Niesłusznie – choć problem ten dotyka wiele kobiet, zdecydowanie nie można go określić jako normalnego stanu. I również to jest jednym z powodów, dla którego o wypadaniu macicy po porodzie lub w okresie pomenopauzalnym zdecydowanie należy rozmawiać.

 

Wypadanie macicy – objawy

  • Obniżenie i wypadanie szyjki macicy lub jej trzonu wiąże się z szeregiem dolegliwości oraz dużym dyskomfortem. Do charakterystycznych symptomów należy:
  •  uczucie parcia, ciężkości oraz wrażenie pełności w obrębie krocza,
  •  zwiększone parcie na mocz, nietrzymanie moczu oraz zmianę jego strumienia,
  •  wrażenie, że „coś wysuwa się z pochwy”,
  •  nietrzymanie stolca i gazów połączone z silnym uczuciem parcia na stolec,
  •  ból w podbrzuszu lub dolnej części pleców,
  •  silny ból podczas współżycia (przy wypadaniu macicy często staje się ono niemożliwe).

 

Przyczyny wypadania macicy

Główną przyczyną wypadania macicy jest osłabienie mięśni dna miednicy, stanowiących główne podparcie dla znajdującej się w niej narządów. Jeśli z jakiegoś powodu ulegną osłabieniu i rozciągnięciu, przestają odpowiednio pełnić swoją funkcję. Najczęściej dochodzi do tego na skutek:

  •  ciężkich lub licznych porodów,
  •  urodzenia dużego dziecka, ważącego więcej niż cztery kilogramy,
  •  przewlekłych zaparć,
  • ciężkiej pracy fizycznej, w szczególności związanej z dźwiganiem lub przesuwaniem ciężkich przedmiotów,
  •  uprawiania sportów wysiłkowych takich jak podnoszenie ciężarów,
  • niedoboru estrogenów w okresie pomenopauzalnym (hormony te mają kluczowe znaczenie dla utrzymania jędrności tkanek – nie tylko skóry, ale i mięśni),
  •  nadwagi i otyłości,
  •  zaburzeń metabolizmu kolagenu.

Szczególnie narażone na wypadanie macicy są kobiety w starszym wieku, które w przeszłości rodziły naturalnie więcej niż jeden raz, ale także osoby ciężko pracujące fizycznie, z otyłością oraz schorzeniami, w przebiegu których często dochodzi do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej na skutek kaszlu lub kichania.

 

Jak wygląda leczenie wypadania macicy?

Wypadanie macicy może być skutecznie leczone – również zachowawczo. Kluczowe jest jednak wczesne zgłoszenie się do ginekologa. Gdy problem nie jest jeszcze bardzo zaawansowany, można poradzić z nim sobie za pomocą pessariów oraz odpowiednich ćwiczeń na wypadanie macicy, wykonywanych z akcesoriami takimi jak kulki Kegla lub bez nich. Częścią leczenia jest również podawanie estrogenów w formie globulek lub maści, które działają miejscowo, nie wywierając przy tym takiego wpływu na cały organizm, jak pigułki.

Gdy choroba jest zaawansowana, jedynym sposobem leczenia wypadania macicy może być operacja. Należy przy tym podkreślić, że obecnie nie wykonuje się w tym celu histerektomii (zabiegu usunięcia macicy). Współczesne techniki zabiegowe mają na celu przede wszystkim poprawę funkcjonowania mięśni dna miednicy, a co za tym idzie – przywrócenie im funkcji podpory dla macicy, pęcherza moczowego i odbytnicy. Najczęściej operacje na wypadanie macicy polegają na wzmocnieniu mięśni taśmą lub siatką polipropylenową, która tworzy swoisty „hamak” dla narządów i umożliwia powrót do pełnej sprawności.

 

Jak zapobiegać wypadaniu macicy?

Dobra wiadomość jest taka, że wypadaniu macicy można skutecznie zapobiegać.  Należy jednak zadbać o odpowiednią profilaktykę, szczególnie jeśli jest się w grupie ryzyka. Wiele czynności w jej ramach można wykonywać samodzielnie w domu.

Oczywiście kluczowe jest unikanie czynności lub stanów, które mogą prowadzić do osłabienia mięśni, w tym częstego skakania i dźwigania. Warto również zadbać o prawidłową masę ciała oraz ergonomiczne wykonywanie takich czynności jak podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Choć ruch jest jak najbardziej wskazany, aktywność fizyczna w profilaktyce wypadania macicy nie powinna obejmować skakania na trampolinach, biegania na twardej nawierzchni oraz sportów związanych ze skokami.

Wśród domowych sposobów na wypadanie macicy należy też wymienić ćwiczenia mięśni jej dna. Pomocne przy tym są specjalne akcesoria, takie jak wibratory (https://n69.pl/wibratory) czy kulki waginalne ze sklepu n69.pl. Trzeba jednak pamiętać, by ich dobór skonsultować z ginekologiem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym.

 

„Artykuł sponsorowany”

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Redakcja

Redakcja serwisu ACUS MED to specjaliści z dziedziny zdrowie, fizjoterapia i rehabilitacja, którzy dbają o utrzymanie najwyższej jakości treści.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *