Jak uczyć się anatomii człowieka?

Jak uczyć się anatomii? – Skuteczne porady na naukę

89

25987

Wiele osób na studiach medycznych lub fizjoterapeutycznych zmaga się z nauką anatomii, która jest fundamentem dalszej edukacji. Ogrom materiału z zajęć z anatomii przyprawia o ból głowy niejedną osobę. Wydaje się, że nauczenie się wszystkiego jest niemożliwe, jednak systematyczność i skuteczność sprawiają, że jak najbardziej jest to osiągalne. W poniższym artykule przedstawimy jak uczyć się anatomii i co można wykorzystać, aby usprawnić naukę.

 

Jak uczyć się anatomii? – Najlepsze porady na skuteczne zapamiętywanie

1) Systematyczność

To jedna z podstawowych kwestii podczas nauki anatomii, ale także innych materiałów edukacyjnych. Systematyczność jest kluczem do sukcesu. Niezwykle prosta rada, jednak bardzo trudna w wykonaniu. Pamiętaj aby powtarzać to, czego nauczyłeś się wczoraj, tydzień temu, jak i miesiąc temu. Metoda ta pozwoli Ci skutecznie zapamiętać struktury anatomiczne na dłuższy okres, nie tylko do czasu egzaminu.

 

2) Podręcznik do nauki anatomii

Używaj podręcznika do nauki anatomii, nie ważne czy jest on w wersji drukowanej czy elektronicznej. To podstawowe źródło informacji, które powinien wykorzystywać przyszły lekarz lub fizjoterapeuta. Staraj się w wolnych chwilach studiować struktury anatomiczne, to naprawdę bardzo pomocne w lepszym utrwalaniu wiedzy! Najpopularniejszym podręcznikiem anatomicznym jest “Anatomia człowieka”, której autorami są Adam Bochenek i Michał Reicher. Pamiętaj, aby nie uczyć się tylko pierwszego tomu, ale też czterech pozostałych. Na rynku znajduje się mnóstwo podręczników do nauki anatomii, warto zrobić research i wybrać ten, który nam odpowiada najbardziej.

 

Podręcznik do anatomii

Anatomia człowieka, A. Bochenek, M. Reicher

 

3) Rysowanie schematów i kolorowanek

Rysowanie własnych ilustracji na podstawie wiedzy zaczerpniętej z książek mogłoby się wydawać banalnym pomysłem. Jednak to naprawdę skuteczny sposób na zapamiętanie trudnych schematów. Niekiedy czytamy 10 razy jedną stronę i nie potrafimy nic z niej wynieść. Wtedy dobrym sposobem na to jest rysunek. To co nasz mózg wymyślił sam, a nasze ręce narysowały, zostanie w naszej głowie na długi czas. Dodatkowo można posłużyć się gotowymi rozwiązaniami, m.in. książką “Anatomia Nettera do kolorowania”, która pozwala na praktyczną naukę anatomii. Zawiera mnóstwo rycin do kolorowania, pomaga w przyswajaniu informacji, a do tego relaksuje!

 

Amnatomia Nettera do kolorowania

Anatomia Nettera do kolorowania, John T. Hansen

 

4) Fiszki anatomiczne i plakaty anatomiczne

Małe karteczki z napisami i obrazkami to doskonały sposób na aktywną naukę. Można zrobić je ręcznie – po jednej stronie zadajesz pytanie, a na drugiej stronie dajesz odpowiedź. W ten sposób nie tylko zapamiętujesz lepiej to co napisałeś, ale także tworzysz własną pomoc dydaktyczną, którą możesz wykorzystać w każdej chwili. Można skorzystać także z gotowych fiszek anatomicznych, które po jednej stronie mają ilustracje anatomiczne, a po drugiej stronie ich dokładne objaśnienie. To jeden z efektywniejszych i przyjemniejszych sposobów na naukę. Możesz także zawiesić w swoim pokoju plakaty anatomiczne z dokładnie opisanymi strukturami. Patrząc i studiując je codziennie z pewnością wiele zagadnień pozostanie w Twojej głowie. Po studiach możesz powiesić je w swoim gabinecie, aby edukować swoich pacjentów. 🙂

 

Fiszki anatomiczne do nauki anatomii

Fiszki anatomiczne

 

5) Aplikacje mobilne do nauki anatomii 

W dzisiejszych czasach mamy duży wybór źródeł, z których możemy uczyć się anatomii. Jednym z nich są aplikacje mobilne do nauki anatomii człowieka, z których możemy korzystać w każdym miejscu. Czekasz na przystanku, jedziesz w pociągu lub autobusie? Poświęć ten czas na edukację – nie marnuj go siedząc i patrząc przez okno. Radzimy jednak, aby sprawdzić wcześniej rzetelność informacji zawartych w aplikacji i korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł!

 

Akcesoria dla fizjoterapeutów sklep

 

Jak widać, jest mnóstwo sposobów na naukę anatomii – ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Warto sprawdzić, jaka forma nauki będzie Ci najbardziej odpowiadać. Jedni wolą słuchać wykładów lub podcastów, niektórzy lubią namacalne informacje, np. książki, fiszki, a jeszcze inni lubią wykorzystać swoją artystyczną duszę do tworzenia notatek. Spróbuj wszystkiego i wybierz to, co najbardziej Ci pasuje. Powodzenia! 🙂

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 25

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Jak uczyć się anatomii? – Skuteczne porady na naukę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *