LYAPKO wałek do masażu ciała terapeutyczny

Uniwersalny wałek LYAPKO – niezły z niego średniak!

3

10797

Średniak to tylko w kwestii rozmiaru. Jego właściwości i prawidłowe użytkowanie potrafi przynieść świetne rezultaty terapeutyczne. Dziś mowa o aplikatorze Lyapko w wersji uniwersalnej.

 

LYAPKO wałek do masażu uniwersalny

W tym aplikatorze wieloigłowym rozstaw igieł wynosi 3,5 mm. Takie zagęszczenie ustawienia igieł powoduję silniejszą stymulację niż ma to w przypadku np. dużego wałka LYAPKO u, którego rozstawienie wynosi 5mm. Właśnie te cechy wałka igłowego powodują, że bardzo dobrze nadaje się do opracowania nadmiernie napiętych mięśni np. w obrębie przedramion, ramion i okolic barków. Jak to można wykorzystać w praktyce?

 

Wałek do masażu uniwersalny LYAPKO

 

Uważam, że jest to bardzo dobra forma terapii uzupełniającej w przypadku leczenia popularnej jednostki klinicznej jaką jest cieśń nadgarstka. Mrowienie w obrębie dłoni i palców, ból w okolicy nasady dłoni, dość często z podobnymi opisami trafiają pacjenci do gabinetów lekarzy ortopedów, neurologów, chirurgów, fizjoterapeutów.

 

Jednak czy to oznacza, że problem leży wyłącznie w samej okolicy nadgarstka?

Co dodatkowo może wystąpić aby doszło do manifestacji wyżej wymienionych objawów? Sytuacja ta najczęściej występuje wtedy, kiedy nerw pośrodkowy nie ma odpowiednich warunków do pracy. Tutaj te warunki należy rozumieć jako swobodny ślizg nerwu względem otaczających struktur i swoboda w przepływie płynów umożliwiających właściwe odżywienie nerwu. Występująca restrykcja, która będzie ograniczała ruch, bądź prawidłowe dostarczenie substratów odżywczych z właściwym odbiorem produktów przemiany materii będzie doprowadzać do dysfunkcji w obrębie nerwu.

Jeżeli już wiemy co może wpłynąć na ograniczenie komfortu pracy nerwu pośrodkowego to postaram się teraz odpowiedzieć gdzie szukać przyczyn problemu. Skupimy się na okolicy przedramienia. Ze względu na swój przebieg anatomiczny jest kilka miejsc mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla komfortu pracy nerwu pośrodkowego.

 

Gdzie szukać przyczyn?

Przystanek pierwszy. Nerw pośrodkowy wchodzi do dołu łokciowego po stronie przyśrodkowej względem tętnicy ramiennej, następnie wychodzi pomiędzy głową ramienną a głową łokciową mięśnia nawrotnego obłego. Tutaj wskutek nadmiernie napiętej struktur opisanego regionu może dojść do warunków ischemi, czyli ograniczonego przepływu krwi zaopatrujących tkanki.

Nerw pośrodkowy - gdzie szukać problemu?

 

Przystanek drugi. Dalej nerw zstępuje na poziomie powięzi między mięśniem zginaczem palców powierzchownym i głębokim. U osób dużo pracujących przy komputerze te mięśnie będą mocno napięte. Dlaczego? Podczas pisania na klawiaturze wprowadzamy ruch wyprostu w stawie nadgarstkowym powodując, że te mięśnie zmuszone są do pracy w warunkach ekscentrycznych, czyli bardziej wymagających, predysponując do ich przeciążenia.

Przystanek trzeci, ścięgno mięśnia dłoniowego długiego. Pod tym ścięgnem swój przebieg ma nerw pośrodkowy. Nadmiernie napięty mięsień poprzez swoje ścięgno będzie od góry wywierał presję na ten nerw.

Przystanek czwarty troczek zginaczy (więzadło poprzeczne nadgarstka). W sytuacji kiedy dojdzie do procesów degeneracyjnych i więzadło to utraci swoją elastyczność również może dojść do kompresji.

 

LYAPKO wałek z igłami do masażu

 

Praca z aplikatorem LYAPKO 

Regularna praca aplikatorem Lyapko w obrębie przedramienia może przyczynić się do normalizacji napięcia mięśniowo-powięziowego części z wyżej wymienionych regionów, co bezpośrednio może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości pacjenta. Dodatkowo będzie to świetne przygotowanie do już bardziej szczegółowej pracy manualnej nad uwolnieniem poszczególnych struktur. Kolejnym istotnym aspektem jest to, że po masażu aplikatorem wieloigłowym dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Powoduje to poprawę cyrkulacji płynów w obrębie nerwu jak i struktur otaczających oraz umożliwia skuteczniejsze wchłanianie się składników aktywnych z różnego rodzaju maści.

Oczywiście nie są to wszystkie regiony u podłoża których mogą pojawiać się dysfunkcje u pacjentów. Czas trwania zabiegu nie powinien przekraczać 10 minut. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu skóry pacjenta do zabiegu oraz o właściwej dezynfekcji samego wałka. Przeczytaj artykuł o tym jak dezynfekować aplikatory LYAPKO.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Paweł Sarnecki

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wolne chwile lubię spędzać z kubkiem dobrej kawy wertując strony atlasu z anatomii. Czerpię satysfakcję z pracy z ludźmi, a energetycznego kopa daje mi powrót do zdrowia moich podopiecznych.
Nie boję się wyzwań i staram się stawiać sobie kolejne cele aby nie tkwić w miejscu. Mam słabość do dobrej włoskiej kuchni, muzyki, potreningowych endorfin i twórczości Krzysztofa Krawczyka.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Uniwersalny wałek LYAPKO – niezły z niego średniak!”

  1. Ja zaczęłam używać wałka na twarz, żeby zahamować powstawanie zmarszczek. Bardzo poprawił wygląd oraz koloryt mojej skóry. Bardzo polecam każdej kobiecie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *