Artykuł o zapaleniu kaletki podbarkowej

Zapalenie kaletki podbarkowej

10

12839

Ból barku jest jedną z najczęstszych przyczyn, która wyzwala w pacjentach niezaspokojoną chęć bliższego poznania fizjoterapeuty. Potrafi być na tyle uporczywy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie na co dzień. To przecież dzięki prawidłowej funkcji kompleksu barkowego możemy normalnie jeść, pić, pracować i wykonywać wszystkie obowiązki. Kiedy pojawia się ból tej okolicy, brak odpowiedniej diagnozy może spowodować, że walka z nim będzie nierówna. Prawidłowo zebrany wywiad, testy funkcjonalne i badania obrazowe umożliwiają trafne rozpoznanie i leczenie. Często występującą diagnozą w przypadku bólu barku jest zapalenie kaletki podbarkowej (subacromial bursitis). Czy istnieje sposób na skuteczną walkę z tym schorzeniem?

 

Czym jest kaletka podbarkowa?

Kaletki to niewielkich rozmiarów „sakiewki” wypełnione płynem, które ulokowane są u podstawy przyczepów grup mięśniowych. Umożliwiają swobodny ślizg między tkanką kostną, a ścięgnem zapewniając płynny, bezbolesny ruch. Kiedy kaletka zostanie podrażniona dochodzi do jej obrzęku i większego nagromadzenia płynu. W niektórych przypadkach nadmiernego jej podrażnienia dochodzi do powstania stanu zapalnego kaletki (bursitis) objawiającego się bólem, ograniczeniem ruchomości, tkliwością zajętej okolicy. Czasem zdarza się także zaczerwienienie skóry oraz obrzęk okolicy kaletki.

 

Jak dochodzi do jej uszkodzenia?

Kaletka podbarkowa w szczególny sposób wrażliwa jest na uszkodzenia. Jej położenie zapewnia prawidłową funkcję stożka rotatorów – jednej z najważniejszych grup mięśniowych obręczy barkowej. Do podrażnienia kaletki może dojść przy przeciążeniu tej grupy na skutek m.in.:

Przeciążenie nie zawsze związane jest z nadmiernym użytkowaniem. Często jest także skutkiem zmniejszonej tolerancji na wysiłek. Do takiej dochodzi często w wyniku zaburzenia ukrwienia i odżywienia danej struktury. Osoby nie przestrzegające podstawowych zasad zdrowego żywienia, obciążone nałogami są szczególnie narażone na powstawanie zmian tego typu.

 

Objawy zapalenia kaletki podbarkowej

Pacjenci zgłaszający się z tym problemem wykazują pewien powtarzalny schemat objawów. Najczęściej jest to sztywność ramienia połączona z:

  • bólem okolicy stawu barkowo – obojczykowego,
  • promieniującymi dolegliwościami ramienia, łokcia, czasem nadgarstka,
  • ograniczeniem ruchomości,
  • bolesnością podczas spania, leżenia na zajętym boku,
  • objawem “bolesnego łuku” przy odwodzeniu ramienia.

Bardzo często zapalenie kaletki podbarkowej jest powiązane z uszkodzeniem ścięgien stożka rotatorów – ich naderwaniem, zerwaniem lub tendinopatią.

 

Leczenie zapalenia kaletki podbarkowej

Leczenie tego stanu opiera się o metody znajdujące swoje zastosowanie także w przypadku innych zmian zapalnych. Postępowanie rehabilitacyjne obejmuje terapię manualną, suche igłowanie, pinoterapię, kinesiotaping – stosowane w celu odbarczenia zmienionej okolicy i usprawnienia krążenia krwi i procesów leczniczych. Ważną rolę pełnią także ćwiczenia rehabilitacyjne – mające na celu przywrócenie balansu mięśniowego obręczy barkowej, prawidłową podstawę ciała oraz funkcję łopatki i stawu łopatkowo – ramiennego. Z pomocą przychodzą tutaj taśmy rehabilitacyjne  oraz poduszki sensomotoryczne.

Coraz częściej specjaliści korzystają z dodatkowych metod usprawniania, umożliwiających pacjentowi indywidualną pracę w domu. Edukacja pacjenta na temat autoterapii z pomocą piłek do masażu oraz rollerów jest dobrym wyborem w przypadku pacjentów chętnych do nauki pracy nad własnym ciałem w samodzielny sposób.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 17

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *