Irygatory do zębów

Irygatory do zębów – rodzaje, funkcje i modele

2398

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej to podstawa, gdy chce się mieć zdrowe i ładne zęby. W codziennej pielęgnacji najczęściej wykorzystujemy szczoteczki do zębów, nici dentystyczne czy płyny do płukania jamy ustnej. Warto pomyśleć także o irygatorze do zębów, czyli nowoczesnym urządzeniu umożliwiającym dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Jak wybrać odpowiedni irygator do zębów dla siebie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Odpowiadamy!

Irygator do zębów nie jest urządzeniem nowym, lecz wykorzystywanym w stomatologii od wielu lat. Jednak dopiero niedawno sprzęt ten wyszedł z gabinetów stomatologicznych i trafił do naszych domów. Wcześniej ze względu na duże rozmiary i skomplikowaną budowę wykorzystywany był wyłącznie przez stomatologów, a dzięki miniaturyzacji i uproszczonej obsłudze korzystać z niego może tak naprawdę każdy.

 

Irygator do zębów – co to za urządzenie?

Podstawowym zadaniem irygatora jest przepłukiwanie jamy ustnej. Wykorzystuje pulsujący strumień wody pod ciśnieniem do usuwania resztek pokarmowych, płytki nazębnej i nagromadzonych bakterii w obrębie jamy ustnej, zwłaszcza na zębach, w przestrzeniach międzyzębowych i z miejsc poniżej linii dziąseł. Przy pomocy irygatora wykonać można delikatny masaż dziąseł. Jest to niewielkie i bardzo lekkie urządzenie, które mieści się w dłoni i jest bardzo proste w użytkowaniu. Więcej o samym irygatorze przeczytasz tutaj.

 

Rodzaje irygatorów do zębów

Na rynku dostępne są różne rodzaje irygatorów. Podstawowy podział obejmuje irygatory w wersji stacjonarnej i bezprzewodowej.

 

Irygator stacjonarny

To klasyczny model irygatora wyposażony w zbiornik o dużej pojemności (500 ml lub większej), który zapewnia długą pracę bez konieczności częstego uzupełniania wody. Zbiornik zamontowany jest w podstawie urządzenia i przyłączona jest do niego specjalna końcówka z wężykiem służąca do robienia irygacji. Irygator w wersji stacjonarnej jest zasilany sieciowo. Ceny irygatorów stacjonarnych zwykle są dużo wyższe niż bezprzewodowych.

 

Irygator bezprzewodowy

W porównaniu z irygatorem stacjonarnym ma dużo mniejszy zbiornik, przez co czas zabiegu na jednym napełnieniu jest dużo krótszy. Plusem jest to, że nie mamy tutaj żadnych przewodów, więc nic nas nie ogranicza i nie krępuje ruchów. Ze względu na znajdujący się w urządzeniu akumulator jest ono nieco cięższe od klasycznego irygatora bezprzewodowego. Z drugiej jednak strony dzięki temu jest bardziej mobilne i można zabierać je ze sobą na wyjazdy.

 

Jakie funkcje powinien mieć dobry irygator do zębów?

Szeroki wybór modeli irygatorów sprawia, że ciężko jest się na jakiś zdecydować. Aby wybrać taki najbardziej odpowiadający naszym potrzebom, trzeba zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie oferuje. To od nich zależy wygoda użytkowania.

Najczęściej występujące funkcje w irygatorach do zębów to:

  •  regulacja ciśnienia wody – pozwala dobrać siłę strumienia wody stosownie do wrażliwości zębów i dziąseł,
  •  regulacja częstotliwości pracy – dzięki tej funkcji można dostosować pracę irygatora do swoich indywidualnych potrzeb. W niektórych modelach irygatorów jest specjalny przycisk aktywujący dostosowujący ilość uderzeń wody,
  •  technologia mikrokropelek – po jej włączeniu płyn jest łączony z powietrzem, dzięki czemu zabieg jest delikatniejszy i ma wyższą skuteczność (funkcja polecana dla osób mających wrażliwe dziąsła),
  •  pulsacyjny tryb pracy – oferuje zróżnicowaną siłą strumienia, zapewniając jak najlepszą efektywność czyszczenia,
  •  obrotowa końcówka – obraca się o 360 stopni, ułatwiając manewrowanie irygatorem w obrębie jamy ustnej i docieranie do trudno dostępnych miejsc.

Przy zakupie warto też zwrócić uwagę, czy irygator posiada uchwyt magnetyczny, dzięki któremu końcówkę do irygacji będzie można przyczepiać do bazy przy pomocy specjalnego magnesu.

 

„Artykuł sponsorowany”

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Redakcja

Redakcja serwisu ACUS MED to specjaliści z dziedziny zdrowie, fizjoterapia i rehabilitacja, którzy dbają o utrzymanie najwyższej jakości treści.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.