Fizjoterapia w ciąży

Fizjoterapia w ciąży – czy jest bezpieczna?

3636

Ciąża jest stanem, który wzbudza wiele kontrowersji w świecie medycyny. Bez wątpienia jest to szczególny stan, w którym kobieta oraz osoby ją otaczające powinny zmienić nieco styl życia i swoje codzienne nawyki, aby zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju jeszcze nienarodzonego malucha. Jest to także okres, kiedy kobieta nosząca pod swoim sercem nowe życie jest szczególnie narażona na urazy i ból, a nie może pozwolić sobie na żadną pomoc farmakologiczną. Czy rehabilitacja w ciąży jest bezpieczną metodą usprawniania i leczenia dolegliwości bólowych?

Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do terapii?

Wśród terapeutów panują różne przekonania, co do rehabilitacji i terapii kobiet w ciąży. Według przekonań niektórych – ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do jakichkolwiek zabiegów rehabilitacyjnych. Oczywiście, biorąc pod uwagę aktualne doniesienia naukowe i doświadczenie jest to nieprawda. Ciąża jest idealnym momentem na rozpoczęcie lub kontynuowanie aktywności fizycznej, gdyż dobra kondycja ciała i ducha mamy bezpośrednio przekłada się na rozwój małego człowieka dojrzewającego w jej łonie.

 

W ciele kobiety będącej w stanie błogosławionym zachodzi szereg zmian mechanicznych i biochemicznych, mających zapewnić dobre środowisko dla rozwoju dziecka. Jedną ze zmian jest zwiększone wydzielanie hormonów: relaksyny i progesteronu, które przyczyniają się do rozluźnienia więzadeł, mięśni i zwiększenia zakresu ruchomości w stawach. Zmiany powodowane na poziomie biochemii ciała mają przygotować przyszłą mamę do porodu, jednak powodują też zwiększenie ryzyka urazów i powstawania dolegliwości bólowych. Kobiety w ciąży narażone są głównie na schorzenia typu:

 • Zespół mięśnia gruszkowatego
 • Rwa kulszowa
 • Bóle kręgosłupa lędźwiowego
 • Utrudnione oddychanie i trawienie
 • Kłopoty z wypróżnianiem
 • Bóle głowy i obręczy barkowej
 • Zmiany przeciążeniowe ścięgien i mięśni

Metody rehabilitacyjne są w stanie skutecznie walczyć z większością ciążowych dolegliwości – i co najważniejsze – bez użycia grama leków.

 

Fizjoterapia w ciąży

 

Jak powinna przebiegać fizjoterapia kobiety w ciąży?

Fizjoterapia kobiet w ciąży powinna być wielopłaszczyznowa. Dbanie o wydolność krążeniowo – oddechową oraz stan mięśni dna miednicy będzie zatem podstawowym celem kinezyterapii. Metody terapii manualnej i osteopatii będą bardzo pomocne w leczeniu dolegliwości bólowych. Z powodzeniem można stosować suche igłowanie walcząc z uporczywymi punktami spustowymi. Praca manualna z kobietami w ciąży należy do najbardziej „wdzięcznych” typów zabiegów przeprowadzanych w gabinecie fizjoterapeuty. Ze względu na potencjalne  powikłania oraz niejasności wpływu fizykoterapii na dziecko, nie zaleca się stosowania zabiegów fizykalnych w całym okresie ciąży.

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży i połogu niesie ze sobą szereg korzyści. To, np.:

 • zmniejszone ryzyko rzucawki ciążowej
 • zmniejszone ryzyko dolegliwości trawiennych
 • rzadsze występowanie cukrzycy i nadciśnienia
 • wzmocnienie dna miednicy i redukcja pociążowych zaburzeń pracy okolicy krocza
 • redukcja bólu, prewencja schorzeń miednicy i kręgosłupa

 

Wytyczne WHO z 2020 roku mówią o tym, że jeśli nie istnieją bezwzględne przeciwwskazania do podjęcia aktywności fizycznej w ciąży – jak np. wysokie ryzyko poronienia, łożysko przodujące – każda kobieta w ciąży powinna zażywać co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu. Fizjoterapia zatem, może być bardzo pomocna w utrzymaniu dobrej kondycji mamy i dziecka przez cały okres ciąży i połogu.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *