Kinesiology Tape na dolny odcinek kręgosłupa

Propozycja aplikacji Kinesiology tape w przypadku bólu w dolnym odcinku kręgosłupa 

15930

Kinesiology tape na ból w dolnym odcinku kręgosłupa 

Jednym z najczęstszych problemów z jakimi przychodzą pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty jest ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. 

Z doświadczenia pracy w gabinecie można zauważyć, że pacjenci raczej rzadko rozpoczynają interwencje terapeutyczną w momencie rozpoczęcia się pierwszych dolegliwości korzystając z usług specjalisty. Z reguły problem ten jest na początku bagatelizowany a ciało rozpoczyna szereg procesów kompensacyjnych starająć się działać jak najkorzystniej w danym momencie. U osób których dosięgnął ból z reguły pierwszą linią obrony jest farmakologia dostępna bez recepty. Gdy ta zaczyna przynosić niewielki efekt, a ból zaczyna powodować ograniczenie funkcjonowania na co dzień wtedy rozpoczyna się poszukiwanie pomocy u specjalistów. Czasami bywa tak, że do gabinetu przychodzi pacjent, który boryka się z problemem już naprawdę długo. 

 

Jedną z skutecznych form uzupełniających terapię jest aplikacja kinesiology tape

Zadaniem aplikacji jest zmniejszenie napięcia mięśniowo-powięziowego z obszaru prostowników grzbietu, które jest wzmożnone w skutek reakcji obronnej na ból z tego obszaru. Zredukowanie informacji aferentnej (wysyłanej z obwodu do OUN) z podrażnionych receptorów  obszaru powięzi piersiowo-lędźwiowej przyczynia się istotnie na zmniejszenie dolegliwości bólowych pacjenta. 

Przeczytaj również: Kinesiology przeciwobrzękowy

Przykład aplikacji Kinesiology Tape:

 

Produkty użyte w terapii bólu dolnego odcinka kręgosłupa:

  1. AHD 1000preparat do dezynfekcji skóry 
  2. BB KInesiology Tapeczerwona taśma do kinesiotapingu 

 

Krok 1 – Oczyszczenie skóry pacjenta za pomocą preparatu do dezynfekcji

Dezynfekcja plecow pacjenta za pomocą preparatu do dezynfekcji AHD 1000

Po spryskaniu skóry pacjenta odczekujemy 1-2 minuty aż preparat się wchłonie oczyszając i wysuszając skóre dla większej efektywności aplikacji.

Krok 2 – przygotowanie plastrów do kinesiotapingu

W międzyczasie kiedy preparat dezynfekujący działa na skórze pacjenta, możemy rozpocząć przygotowanie aplikacji korzystając z taśm BB Tape.

Przygotowujemy dwa plastry, które później zaokrąglamy.

 

Krok 3 – przyklejenie taśmy do kinesiotapingu po obu stronach kręgosłupa 

 

Następnie (o ile pacjent ma możliwość) prosimy o wykonanie skłonu i zgięcie bocznego w celu wydłużenia danej grupy mięśniowej na którą naklejamy plastry do kinesiotapingu w delikatnym rozciągnięciu. Ponawiamy czynność analogicznie na drugą stronę kręgosłupa.

 

Krok 4 – wykonanie skłonu i zgięcia bocznego w celu funkcjonalnego wydłużenia danej grupy mięśniowej. 

 

Na zdjęciu niżej pozycja do naklejenia taśmy po stronie lewej.

Sposób aplikacji taśmy do kinesiotapingu na dolnym odcinku kręgosłupa

 

Krok 5 – rozgrzanie aplikacji poprzez pocieranie taśmy dłonią

Na koniec należy delikatnie pocierać dłonią taśmy aby rozgrzać aplikację, by klej mógł skuteczniej chwycić skórę pacjenta.

 

A Wy jak oklejacie swoich pacjentów w przypadku dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa?

 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Paweł Sarnecki

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wolne chwile lubię spędzać z kubkiem dobrej kawy wertując strony atlasu z anatomii. Czerpię satysfakcję z pracy z ludźmi, a energetycznego kopa daje mi powrót do zdrowia moich podopiecznych.
Nie boję się wyzwań i staram się stawiać sobie kolejne cele aby nie tkwić w miejscu. Mam słabość do dobrej włoskiej kuchni, muzyki, potreningowych endorfin i twórczości Krzysztofa Krawczyka.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


2 komentarze do “Propozycja aplikacji Kinesiology tape w przypadku bólu w dolnym odcinku kręgosłupa ”

  1. Wspaniale i rzeczowo ale szkoda, że brak aplikacji Kinesiology tape dla stawu barkowego – np. naderwane mięśnie. Jeżeli zamieścisz będę wdzięczny (w tm proponowane typy plastrów)

  2. Ja miałam problem z klejeniem taśm.. Jednak zaopatrzyłam się w książkę “Przewodnik tapingu dla każdego” + filmiki na YouTube i dałam radę! A przedstawiony w artykule sposób klejenia mam zamiar przetestować jeszcze dziś. Dziękuje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *