Czy akupunktura boli?

Czy akupunktura boli?

10

8733
Strach przed igłą jest powszechny, niemniej akupunktura potrafi naprawdę pomóc w wielu dolegliwościach. Czy ból wkłucia jest odczuwalny?

Akupunktura i jej początki

W początkach akupunktury nakłuwanie skóry odbywało się ostro zakończonymi kamiennymi odłamami, którymi posługiwał się człowiek jaskiniowy. Z biegiem czasu narzędzia do nakłuwania stawały się coraz cieńsze, przechodząc przez fazę pałeczek z kamienia, ości ryb, długich kolców drzew lub drzazg bambusowych. Epoka brązu szczyciła się już igłami żelaznymi, stalowymi, wreszcie srebrnymi i złotymi, przy czym te ostatnie były dość grube, sztywne, a złoty kruszec zbyt miękki, aby odnieść właściwy skutek.

Igły do akupunktury blog ACUSMED

Długość igieł do akupunktury 

Grubość i wielkość igieł do akupunktury jest naprawdę rozmaita. Japońskie, stalowe igły są cienkie jak włos, a ich grubość nie przekracza 0,15 mm, a można je wprowadzać jedynie przez cienkie, metalowe rurki. Najkrótsze igły akupunkturowe o długości od 1 do 1,5 cm służą do nakłuwania małżowiny usznej. Punkty twarzy, głowy oraz szyi nakłuwa się igłami o długości 2-3 cm, a 5 cm – klatkę piersiową, brzuch, kończyny górne i dolne. Chińczycy dysponują również igłami o 20 cm długości, które wprowadza się podskórnie po obu stronach kręgosłupa, u chorych ze zmianami zwyrodnieniowymi, a także wzdłuż linii brzucha przy chorobach żołądka. Istnieją również mikroigły o ostrzu grubości 0,1 mm, długości od 2 do 10 mm i główce w kształcie pierścienia, które wprowadza się śródskórnie, przytwierdza do skóry plastrem i pozostawia na okres od 7 do 10 dni. Mikroigły są szczególnie skuteczne w uporczywych bólach nie dających się opanować rutynowymi nakłuwaniami.

 

Liczba ma znaczenie

Tradycyjna medycyna chińska (TCM) zaleca rozpoczynać kurację od 8 igieł, a w zależności od reakcji na wkłucia można ich ilość stosunkowo zwiększać, nie przekraczając 17. Nadmierna liczba nakłuć może spowodować niepożądane odczucia, takie jak uczucie zmęczenia, załamania i ogólnego rozbicia. Po wprowadzeniu igieł pozostawia się je w ciele od 10 do 30 minut, w zależności od celu zabiegu. Krótszy zabieg działa stymulująco, zaś dłuższy ma działanie uspokajające. U osób szczególnie wrażliwych i wyczerpanych zabieg powinien trwać kilka minut, gdyż dłuższe nakłuwanie może powodować zapaść. W akupunkturze istotna jest również szybkość, z jaką wyjmuje się igły. Szybkie jej wyciąganie działa wzmacniająco – stymulująco i jest wskazane dla osób, które mają niedobór energii. Wolne wyciąganie igły wywiera działanie uspokajające, stosuje się więc u osób pobudzonych, u których stwierdzono nadmiar energii.

 

Rytm i liczba zabiegów

Rytm zabiegów zależy od czasu trwania choroby i jej nasilenia. W ostrych stanach można stosować nakłucia codzienne, w chorobach przewlekłych raz na tydzień. Pierwsza seria obejmuje zazwyczaj 10 zabiegów, a do drugiej serii można wrócić po upływie 3 do 6 miesięcy, jeśli zachodzi taka potrzeba. Akupunktura wymaga cierpliwości, co nie zawsze jest zrozumiane przez osoby oczekujące natychmiastowych efektów, które często zniechęcają się i szukają innych metod leczenia.

 

Czy akupunktura boli?

Strach przed igłą jest powszechny, niemniej do odważnych świat należy. W miejscu wkłucia można odczuwać niewielki ból przypominający uczucie ucisku, rozpierania, ociężałości, coś jakby rażenie słabym prądem elektrycznym. Jest to prawidłowy odczyn, który świadczy o celnym trafieniu kępki receptorów w punkcie biologicznie aktywnym. Bywa i tak, że niewprawny akupunkturzysta może przez niewłaściwe wkłucie spowodować dotkliwy ból, a przyczyna tkwi w zbyt długiej manipulacji, niemniej zdarza się, iż zależy to od dnia i aury. Odczucie wkłucia może być uzależnione od upałów, silnych mrozów, burzy, pełni księżyca lub zmian ciśnienia. W miejscu wkłucia u osób z kruchymi naczyniami krwionośnymi lub na bogato unaczynionej małżowinie usznej, mogą pojawić się niewielkie krwawienia i krwiaki. Podczas wkłuć mogą pojawić się również omdlenia, zazwyczaj u osób wyczerpanych psychicznie lub fizycznie, u siedzących i jest to często związane z emocjami. Zdarza się również, że igła blokuje się w powłokach ciała, co jest następstwem skurczu tkanek otaczających igłę, zwłaszcza w włóknach mięśniowych, które trzymają igłę jak w kleszczach. W takim przypadku należy wykonać okrężny masaż skóry i tkanek głębiej leżących, co ułatwia wyjęcie igły.

 

Igły akupunkturowe a choroby

Akupunktura pomaga w 52 jednostkach chorobowych, niemniej są schorzenia, w których nie przynosi efektów. Trudno o poprawę stanu chorej osoby w przypadku fobii, nerwicy natręctw i chorób psychicznych. Spektakularnie pomoże w migrenie, nagłych nerwobólach i bólach mięśni, niemniej trudno o ulgę w przewlekłym nerwobólu nerwu trójdzielnego, jeśli uprzednio leczono pacjenta blokadami i zabiegami operacyjnymi. Akupunktura najlepiej sprawdzi się w rwie kulszowej, bólach korzonków i bólach okolicy lędźwiowej, niemniej nie jest skuteczna w stu procentach. Będzie odnosiła skutek w przypadku kręczu szyi i porażenia nerwu twarzowego. Igłoterapia sprawdzi się w zapaleniu oskrzeli, leczeniu nadciśnienia, chorobie wrzodowej żołądka, w moczeniu nocnym i zespole jelita wrażliwego. Po kuracji akupunkturą obejmującą sześć zabiegów połowa palaczy rzuca nałóg, akupunktura przynosi więc efekty w leczeniu palenia.

 

Jakie macie osobiste doświadczenia z akupunkturą?

 

Świetna książka: Z. Garnuszewski, „Renesans akupunktury” wyd. Medyk, 2017 r.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 17

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


3 komentarze do “Czy akupunktura boli?”

  1. Ostatnio miałam szansę wypróbować igły do akupunktury. Powiem szczerze, że bałam się bólu, ale jedyne co czułam to dziwne uczucie (takie pulsujące mini skurcze?). Oprócz tego wspominam ten zabieg bardzo dobrze! Polecam 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *