Aurikuloterapia

Aurikuloterapia – jak działa i kiedy ją stosować?

5068

Czym jest aurikuloterapia?

Aurikuloterapia – czyli akupunktura ucha jest formą leczenia bazującej na idei, mówiącej o uchu jako o mikrosystemie posiadającym punkty odruchowe działające na całe ciało człowieka. Wg założeń aurikuloterapii, wiele dolegliwości o podłożu somatycznym oraz psychologicznym mogą być leczone lub ich leczenie może być wspomagane przez stymulację punktów na małżowinie usznej.

 

Historia aurikuloterapii

Najstarsze doniesienia na temat akupunktury ucha wywodzą się z 2500 r. p. n. e. i korzeni medycyny chińskiej. Najbardziej aktualne doniesienia mają swój początek w 1956r. kiedy odkrycia francuskiego lekarza dr Paula Nogiera, który demonstrował efektywność w leczeniu wielu dolegliwości u swoich pacjentów leczonych aurikuloterapią. Przez fakt, że nie istnieje wiele dowodów naukowych na działanie tej metody, jej popularność gwarantują jedynie doświadczenia pacjentów i empiryczne spostrzeżenia lekarzy i terapeutów praktykujących aurikuloterapię na całym świecie.

 

Zastosowanie i koncepcja działania

Działanie akupunktury ucha opiera się o filozofię Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM). W oparciu o nią, dobrostan człowieka zależy od pływu życiodajnej energii Qi (chi) przez ciało. Energia przepływa przez wyznaczone szlaki (meridiany). W oparciu o założenia TCM, zaburzenie przepływu Chi może mieć negatywne działanie na psychiczne I fizyczne aspekty zdrowia. Działanie akupunktury opiera się o przywrócenie prawidłowego przepływu energetycznego. Aurikuloterapia działając na punkty odruchowe, może w podobny sposób zadziałać na wszystkie układy ciała.

 

aurikuloterapia ucha

 

W praktyce akupunktura ucha znajduje swoje zastosowanie w wielu schorzeniach, np.:

⦁ przewlekłych i ostrych dolegliwościach bólowych,
⦁ bólach głowy,
⦁ bezsenności
⦁ depresji,
⦁ leczeniu nałogów,
⦁ problemach trawiennych,
⦁ alergiach,
⦁ uśmierzaniu bólu nowotworowego.

 

Akupunktura ucha czy klasyczna?

Aurikuloterapia jest stosowana w bardzo wielu dolegliwościach. W zależności od stanu pacjenta oraz jego zdolności do utrzymywania stałej, leżącej lub siedzącej pozycji – może być wykonywana jako alternatywna dla akupunktury klasycznej. Zwłaszcza w przypadku mocnych dolegliwości bólowych, ruch pozwala pacjentowi zmniejszyć intensywność bólu. Po nakłuciu ucha – pacjent może ruszać się nie zaburzając efektywności zabiegu. W 2001 roku odkrycie dr Richarda Niemcowa pozwoliło na stworzenie nowej metody walki z bólem, która u swoich podstaw ma właśnie aurikuloterapię. Battlefield accupunture (akupunktura pola bitwy) jest metodą skutecznie zwalczając dolegliwości bólowe. Nie upośledza motoryki i zdolności koncentracji dlatego z powodzeniem może być stosowana u osób, których praca wymaga skupienia (piloci, kierowcy).

 

Igły i praktyka

Do wykonania zabiegu potrzebne są igły dostosowane do cienkiej małżowiny usznej I delikatniejszej skóry. Igły często posiadają plaster, dzięki któremu można przymocować je do małżowiny usznej na czas trwania zabiegu. Są też krótsze i cieńsze niż klasyczne igły akupunkturowe. Niektóre z nich posiadają aplikatory, dzięki czemu wbicie igły jest bezbolesne i szybkie. Przodujące firmy akupunkturowe tj. Seirin czy Dong Bang posiadają w swojej ofercie produkty odpowiednie do aurikuloterapii.

 

Aurikuloterapia produkty

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


2 komentarze do “Aurikuloterapia – jak działa i kiedy ją stosować?”

  1. Po wieloletnich probach usmiezenia bolu plecow w okolicach ledzwiowych, zostalam skierowana na zabieg auriculoterapi… Mam zwyczaj z klasyczna akupunktura ; jednak przy tej metodzie ( ucho) , igly nie sa tak cieniutkie 😉 krotkotrwale naklucie nie jest czyms tromatyzujacym ( jestem wrazliwa na bol). To dopiero drugi dzien po zainstalowaniu igiel . Seansow ma byc 3 w przeciagu trzech miesiecy . O ewentualnych odczuciach i zmiejszajacym sie bolu moge informowac z czasem .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *