Ból kręgosłupa lędźwiowego

Ostry ból kręgosłupa – możliwe przyczyny i scenariusze leczenia

15

3164

Ostry ból kręgosłupa jest jednym z najciekawszych aspektów pracy medyków zajmujących się tego rodzaju dolegliwościami. Odpowiednio dobrane i szybko wykonane techniki terapeutyczne potrafią błyskawicznie poprawić stan pacjenta. Tego rodzaju dysfunkcje zawsze wymagają dobrego wywiadu i diagnostyki, gdyż silne dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą wynikać z wielu patologii, które wymagają leczenia szpitalnego i mogą zagrażać życiu pacjenta.

Ból kręgosłupa, jeśli nie jest spowodowany dolegliwościami przewlekłymi – przychodzi nagle. Objawy, zależnie od pochodzenia mogą być różne i obejmować ból lokalny lub o charakterze promieniującym. Ważne dla diagnosty będą również dolegliwości towarzyszące takie jak zaburzenia czucia, siły czy gorączka. Ze względu na objawy możemy określić podłoże bólu i jego przyczynę.

 

Ostry ból kręgosłupa o charakterze nieswoistym/przeciążeniowym

Następuje na skutek przeciążenia mięśni i czasowego spazmu tkanek w celu obrony kręgosłupa przed uszkodzeniem. Może pojawić się podczas dźwigania, aktywności fizycznej czy prostego schylenia się po coś leżącego na podłodze.
Jego umiejscowienie jest zazwyczaj lokalne, rzadko ma charakter promieniujący. Mięśnie w obrębie kręgosłupa robią się bardzo twarde, możliwa jest obecność miejscowego obrzęku. Charakter bólu jest ostry, lecz przemijający i co najważniejsze – możliwe jest znalezienie pozycji ulgi, tzw. pozycji analgetycznej, w której ból ustępuje. W zależności od postępowania terapeutycznego i stosowanych środków farmakologicznych rokowanie jest bardzo dobre i pacjent wraca do pełni aktywności fizycznej po kilku/kilkunastu dniach.

 

Postępowanie terapeutyczne może obejmować:

 • manipulacje zablokowanych segmentów kręgosłupa,
 • techniki tkanek miękkich w obrębie mięśni prostowników kręgosłupa, pośladkowych, mięśni brzucha i przepony,
 • techniki mobilizacji stawów międzykręgowych,
 • techniki harmoniczne – tonizujące układ wegetatywny,
 • suche igłowanie,
 • pinopresurę,
 • ćwiczenia domowe – stosowanie maty do akupresury, ćwiczeń automobilizacji i rozciągające.

Stosowanie farmakologii zalecane jest tylko w przypadkach silnego bólu i w wypadku ograniczonej tolerancji pacjenta na ból.

 

Katy i piny do pinoterapii

 

Ból o charakterze korzeniowym

Ostre dolegliwości bólowe często pojawiają się nagle. Są jednak najczęściej zapowiadane nawet kilka miesięcy lub lat wcześniej. Ból najczęściej ma podłoże dyskopatyczne i początkowe objawy obejmują zazwyczaj lokalny ból kręgosłupa lędźwiowego i sztywność poranną, mijającą po tzw. „rozchodzeniu”. Często stan przewlekły na skutek niewielkiego wysiłku i obciążenia zamienia się w ostry ból, który wymaga długotrwałego leczenia.

Umiejscowienie bólu często ma charakter lokalny połączony z promieniowaniem po dermatomach danych segmentów kręgosłupa. Charakterystyczny wzorzec dla takiego stanu to np. rwa kulszowa, obejmująca silny ból lędźwi połączony z dolegliwościami bólowymi pośladka, tylnej strony uda, kolana i podudzia oraz stopy. Często ból połączony jest z zaburzeniami czucia oraz osłabieniem siły mięśniowej. Są to zmiany, które wymagają długotrwałego leczenia i połączenia pracy fizjoterapeutycznej i leczenia operacyjnego.

 

Postępowanie terapeutyczne

Postępowanie terapeutyczne jest dostosowywane do pacjenta indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania zmian. Bóle korzeniowe bez zaburzeń czucia oraz zmian motorycznych mogą być z powodzeniem leczone zachowawczo i nie wymagają interwencji chirurgicznej. W początkowej fazie środki farmakologiczne bywają pomocne, jednak nie są niezbędne. Techniki możliwe do wykonania w gabinecie fizjoterapeuty obejmują:

 • manipulację krótko dźwigniowe (HVLA)! zablokowanych segmentów kręgosłupa,
 • techniki tkanek miękkich,
 • suche igłowanie,
 • techniki harmoniczne, tonizujące,
 • techniki drenażowe,
 • instruktaż ćwiczeń domowych opartych o automobilizację i lekki trening rekreacyjny w celu pobudzenia pływu płynów ustrojowych!

W przypadku bólu o podłożu korzeniowym połączonym z zaburzeniami czucia i ubytkami motorycznymi do rozważenia lekarza prowadzącego pozostaje wykonanie zabiegu chirurgicznego. W zależności od wielkości zmian może on obejmować metody tj. mikrodiscektomia, stabilizacja kręgosłupa czy nukleoplastyka. W zależności od dobranych metod zabiegowych i postępów rehabilitacji – powrót pacjenta do pełnej sprawności fizycznej może trwać od 6 miesięcy do nawet kilku lat.

 

Ból kręgosłupa spowodowany inną patologią

W gabinecie trzeba być niezwykle czujnym. Ostre bóle kręgosłupa lędźwiowego spowodowane poważną patologią to niewielki procent wszystkich przypadków bólowych. Należy być świadomym tego, że szybka i trafna diagnoza może uratować zdrowie i życie pacjenta. Ból kręgosłupa nie jedno ma imię i może być spowodowany np.:

 • złamaniem kompresyjnym (często w wyniku osteoporozy),
 • ropniem nadtwardówkowym (połączony z gorączką, narastającymi objawami i syndromem ogona końskiego),
 • infekcjami rdzenia kręgowego (np. zakażenia gruźlicą, infekcję bakteryjne),
 • zmianami nowotworowymi.

Ostry ból kręgosłupa lędźwiowego jest bardzo częstym powodem rozpoczęcia znajomości z fizjoterapeutą czy osteopatą. Dlatego warto, aby każdy specjalista w tej dziedzinie nieustannie pogłębiał swoją wiedzę i dążył do jak najtrafniejszego diagnozowania pacjentów. Każdego pacjenta powinno się traktować indywidualnie – jedynie takie podejście ma szansę na sukces i walkę z każdym schorzeniem.

 

Bibliografia:

1. Chenot, Jean-François et al. “Non-Specific Low Back Pain.” Deutsches Arzteblatt international vol. 114,51-52 (2017): 883-890. doi:10.3238/arztebl.2017.0883
2. Jonsdottir, Steinthora et al. “Factors associated with chronic and acute back pain in Wales, a cross-sectional study.” BMC musculoskeletal disorders vol. 20,1 215. 15 May. 2019, doi:10.1186/s12891-019-2477-4
3. Casser, Hans-Raimund et al. “Acute Lumbar Back Pain.” Deutsches Arzteblatt international vol. 113,13 (2016): 223-34. doi:10.3238/arztebl.2016.0223

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


2 komentarze do “Ostry ból kręgosłupa – możliwe przyczyny i scenariusze leczenia”

 1. Też zmagałam się z okropnym bólem kręgosłupa, już myślałam, ze całe życie będę się z tym męczyć. Trafiłam na Fizjoterapia Mazur i po prostu ,,uratowali mi życie”, znowu mogę normalnie funkcjonować 🙂

 2. Poranne wstawanie z łóżka było dla mnie prawdziwą udręką w końcu za namową
  córki zdecydowałam się na wymianę łóżka a dokładniej samego materaca na materac na wymiar z pianki visco ponieważ moje łóżko ma nietypowe wymiary.Teraz spanie i wstawanie rano jest przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *