Chiropraktyk uprawnienia

Kim jest chiropraktyk i jakie ma uprawnienia?

1

43307

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, zawód chiropraktyka jest wpisany do Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności pod nr 323004.

Czym jest chiropraktyka?

Chiropraktyka jako profesja została utworzona w stanie Iowa w USA w 1895 roku przez D.D. Palmer’a. Chiropraktyka jest rodzajem terapii manualnej, stosowanym przy niwelowaniu bólu w mięśniach i w kręgosłupie, powstałego wskutek urazu, nieprawidłowej postawy, nadwagi lub “siedzącego” stylu życia, stresu, itp. Terapia jest oparta na dokładnej analizie mechaniki układu ruchu i powstających w nim zaburzeń. Leczenie rozpoczyna się od badania kręgosłupa w poszukiwaniu nieprawidłowych połączeń pomiędzy kręgami, poprzedzone jest dokładnym wywiadem oraz badaniami radiologicznymi. Chiropraktyka jest rodzajem rehabilitacji, w której główny nacisk kładzie się na diagnozowanie, leczenie i profilaktykę mechanicznych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa, przy założeniu, że te zaburzenia mają ogólny wpływ na stan zdrowia za pośrednictwem układu nerwowego.

Akcesoria dla fizjoterapeuty acusmed

Jak wygląda sytuacja fizjoterapeutów w Polsce?

Edukacja fizjoterapeutów w zakresie medycyny manualnej rozpoczęła się w Polsce w 1999 r. poprzez wprowadzenie studiów podyplomowych. Lekarze lub fizjoterapeuci mogą zostać chiropraktykami, w związku z ukończeniem studiów podyplomowych.

Należy pamiętać, że istnieje szereg kursów oraz szkoleń z leczenia technikami chiropraktyki, które są dostępne dla osób niekoniecznie posiadających medyczne wykształcenie. Zatem należy sprawdzić wiedzę i umiejętności takich osób przed skorzystaniem z ich usług.

Czy zawód ten jest uregulowany prawnie?

W obecnym stanie prawnym brak jest szczegółowych regulacji, odnośnie wykonywania zawodu chiropraktyka. Każdy może otworzyć taką działalność i posługiwać się dyplomami ukończenia kursów chiropraktyki. Dlatego ważna jest świadomość osób korzystających z takich terapii.

Podsumowując można więc przyjąć, że każdy osteopata i chiropraktyk jest terapeutą manualnym, bo posługuje się ręką jako narzędziem pracy, zaś nie każdy terapeuta manualny jest osteopatą albo chiropraktykiem, gdyż zależy to od ukończenia szkolenia w ściśle sprofilowanej szkole nadającej odpowiedni tytuł zobowiązujący do przestrzegania określonych norm uświęconych tradycją. Jeżeli już szukać różnic to w warstwie warsztatowej polegają na tym, że osteopaci używają szerokiego wachlarza technik poczynając od tzw. technik miękkich czy funkcjonalnych, w których łagodne negocjowanie napięć ukierunkowane jest głownie na tkankę miękką – w tym narządy trzewne do technik manipulacyjnych o wysokiej szybkości stosowanych głównie na stawach. Chiropraktycy zaś preferują te ostatnie, część z nich zresztą wykonuje je tylko na jednym odcinku kręgosłupa (C1, C2) licząc na odruchowe działanie zabiegu.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 41

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


3 komentarze do “Kim jest chiropraktyk i jakie ma uprawnienia?”

  1. Sama korzystam z chiropraktyki i to jest jedyna rzecz jaka mi pomaga, poza tym jestem zwolenniczką tradycyjnych metod leczniczych. Przeczytałam, że swoimi korzeniami sięga aż starożytności i nie jest to metoda inwazyjna więc warto próbować.

    1. Bardzo nas cieszy, że chiropraktyka przynosi efekty 🙂 Zapraszamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na naszym blogu 🙂

  2. Pracuje w gabinecie terapii manualnej. Ostatnio coraz częściej słyszałam o chiropraktyce. W końcu za namową koleżanki z pracy zapisałam się na studia chiropraktyka na WSKZ. Aktualnie ja jestem na pierwszym semestrze, a ona już je ukończyła. Studia bardzo ciekawe, dużo wiedzy z tego zakresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *