Niskorosłość u dzieci

Niskorosłość u dzieci

13063

Niskorosłość u dzieci – diagnostyka

Kiedy masz dzieci, wciąż się martwisz, czy będą rosły. Większość rodziców spędza dużo czasu na czytanie etykiet, poszukuje nieprzetworzonego jedzenia, aby maluch miał dobre nawyki żywieniowe i nie chorował. Zdarza się jednak, że dziecko odbiega wzrostem od rówieśników i nie mieści się w siatce centylowej. Co robić, czekać aż urośnie, czy poddawać je diagnostyce?

 

Niskorosłość i diagnostyka różnicowa

Diagnostyka niskiego wzrostu polega głównie na wywiadzie dotyczącym przebiegu ciąży i okresu okołoporodowego, określi również potencjał wzrostowy dziecka na podstawie średniego wzrostu rodziców (MPH). Istotny jest również stosunek masy ciała do wzrostu, symetria i obecność cech dysmorficznych. W diagnostyce niskorosłości niezbędne są siatki centylowe, które określają proporcje wzrostu do wagi na pomocą pionowych i poziomych linii. Za prawidłowe uznaje się położenie wybranego parametru między 3 a 97 centylem. Niedobór wzrostu występuje wtedy, gdy wzrost dziecka mieści się na osi poniżej 3 centyla.

Objawami, które zdecydowanie wskazują na konieczność pilnej diagnostyki jest zahamowanie tempa wzrastania i współwystępowanie objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Niskorosłość i jej przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn niskorosłości na świecie jest niedożywienie białkowo-kaloryczne. Zdarza się, że dziecko jest niejadkiem i mimo tego rośnie, ale są również dzieci, które cierpią na zespół złego wchłaniania i z powodów niedożywienia nie rosną. Najbardziej istotnymi chorobami związanymi z niedoborem wysokości ciała należą choroby nerek, zespoły złego wchłaniania, astma i mukowiscydoza. Wśród najbardziej istotnych przyczyn niskorosłości o podłożu hormonalnym znajduje się niedoczynność tarczycy, hiperkortyzolemia, niedoczynność i pseudoniedoczynność przytarczyc oraz somatotropinowa niedoczynność przysadki (SNP).

Innymi przyczynami nieprawidłowego wzrostu są uwarunkowania genetyczne – niski wzrost rodziców, opóźnienie dojrzewania, zespoły genetyczne (zespół Downa, Turnera, Pradera-Williego, Silvera-Russella, Noonan, Blooma, di George’a), anomalie kostno-chrzęstne (achondroplazja, hipochondroplazja, chondrodystrofia, dysplazja przynasadowo-kręgosłupowa). Hipotrofia wewnątrzmaciczna również może przyczyniać się do opóźnienia wzrostu dziecka. Większość dzieci z niską masą urodzeniową uzyskuje prawidłową wagę, ale są również takie, które pomimo proporcjonalnej masy kostno-mięśniowej, są poniżej 3 centyla.
Do określenia prawidłowego wzrostu dziecka można wykorzystać ten kalkulator wzrostu.

 

Niskorosłość – jak postępować

Aby znaleźć przyczynę niskorosłości, należy przeprowadzić szereg badań, które mogą przybliżyć stan zdrowia dziecka. Pod uwagę brana jest ocena wieku kostnego na podstawie zdjęcia rentgenowskiego ręki, nadgarstka i dystalnego odcinka przedramienia. Wyklucza się również zaburzenia wchłaniania – przede wszystkim celiakię, choroby tarczycy, wykonuje morfologię krwi, wskaźniki stanu zapalnego, jonogram oraz krzywą żelaza. Pozostałe badania, takie jak badania hormonu przysadki, rezonans magnetyczny i szczegółowe badania dotyczące zaburzeń wchłaniania przeprowadza się w szpitalu na oddziale dziecięcym.

Zachęcamy do artykułu na blogu: Prawidłowy rozwój stóp u dzieci – na co zwrócić uwagę. 

Niskorosłość – leczenie

Leczenie niskorosłości zależy od jej przyczyn. Niedobór wzrostu spowodowany niedoczynnością tarczycy leczony jest podawaniem leków z tyroksyną. Dzieciom z niedoborem hormonu wzrostu zwykle podaje się hormon w zastrzykach. Droga do znalezienia przyczyny niskorosłości jest długa, niemniej warto powalczyć o jej znalezienie. Należy brać również pod uwagę to, że dziecko, które jest dużo niższe niż rówieśnicy, odczuwa tę różnicę i nie jest to dla niego łatwe. Jeśli do twojego gabinetu trafi mały pacjent, który wygląda na rok, dwa lata mniej niż w rzeczywistości ma – nie wahaj się porozmawiać o tym z jego z rodzicami.

 

 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


3 komentarze do “Niskorosłość u dzieci”

  1. Bardzo wartościowy artykuł zahaczający o przeważającą większość przyczyn niskiego wzrostu u dzieci. Według wiarygodnych źródeł, wzrost jest zależny od genetyki w 80 proc., a od epigenetyki – w 20 proc. W krajach ubogich, dziedziczność genów jest niższa. Odpowiedni styl życia dziecka maksymalizuje dziedziczność genów. Przyczyny niskorosłości mogą być bardzo różne począwszy od celiakii, która uniemożliwia prawidłowe wykorzystanie składników odżywczych w pożywieniu. Dlatego własnie warto udać się do lekarza jak najwcześniej, żeby pomóc młodemu człowiekowi osiągnąć dostatecznie wysoki wzrost już jako osoba dorosła. Pozdrawiam.

  2. Dzień dobry, córka ma 14 lat i 152 cm wzrostu. Przez ostatni rok chyba nie urosła nic.
    Od około 1,5 roku ma menstruację.
    Rodzice to matka 168cm a ojciec 174 cm
    Zbadałam krew rozmaz, Ferrytyna, D CRP <0,6 mg/
    Immunoglobuliny kl. A (IgA) 1,09 g/l w normie
    wątrobę -wszystko w normie, anty-TPO < 3.00 IU/ml , TSH, TF3 i FT4- w normie
    jedynie Hormon wzrostu 0,220 ng/ml poniżej.
    Czy coś można jeszcze zrobić ?

    1. Dzień dobry,
      prawdopodobnie w ciągu kilku lat córka jeszcze delikatnie podrośnie. Natomiast jeśli bardzo się Pani obawia zalecamy konsultację z lekarzem oraz dodatkowe badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *