Sportowa rewolucja, czyli trening okluzyjny
Trening okluzyjny to rewolucja w sporcie, a dokładnie w treningu siłowym. Ma na celu ograniczyć przepływ krwi, dzięki czemu organizm wydziela znacznie większą ilość hormonu wzrostu, a to wszystko przy zastosowaniu znacznie mniejszego obciążenia niż w przypadku klasycznego treningu siłowego. Trening okluzyjny również zapobiega kontuzjom i urazom chroniąc stawy oraz ścięgna. Często stosowany jest wśród sportowców sylwetkowych, ale także u osób po kontuzjach, które stopniowo chcą wracać do pełnej sprawności. Swoje zastosowanie znajdzie także podczas rehabilitacji, np. w przypadku zerwań i rekonstrukcji więzadeł czy po złamaniach. Urządzenie przeznaczone do treningu okluzyjnego: Mad Up PRO.
Na czym polega trening okluzyjny?
Trening okluzyjny polega na zaciśnięciu specjalnych opasek na górne partie trenowanych kończyn, a następnie wykonywaniu określonych ćwiczeń. W ten sposób dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi oraz zwiększenia wydzielania hormonu wzrostu, który wpływa na zwiększenie masy mięśniowej.
Zaletą treningu okluzyjnego z pewnością jest zastosowanie mniejszego obciążenia, które dają niesamowite efekty – często nawet lepsze niż przy klasycznym treningu siłowym ze sporymi ciężarami. Dodatkowo po treningu okluzyjnym nie towarzyszy uczucie zmęczonych mięśni (tzw. zakwasy), więc w kolejnych dniach również możemy wykonać dobry trening.
Dla kogo przeznaczony jest trening okluzyjny?
Ten rodzaj treningu świetnie sprawdzi się u sportowców, którzy przestali osiągać oczekiwane efekty. Trening okluzyjny więc to odpowiedni sposób na przełamanie stagnacji. Oprócz tego tego typu trening będzie odpowiedni podczas rehabilitacji oraz u osób po kontuzjach, które chcą szybko wrócić do sprawności. Jest to sposób na przygotowanie do cięższych treningów.
Główne zalety treningu okluzyjnego:
- oszczędność czasu – trening okluzyjny trwa ok. 20-30 min i w tym czasie wykonuje się tę samą intensywność ćwiczeń, co podczas treningu siłowego trwającego 1-2 h,
- szybki powrót do sprawności po kontuzjach – trening okluzyjny z małym obciążeniem zapewnia podobne rezultaty i skraca czas rekonwalescencji nawet o kilka miesięcy,
- przełamuje stagnację – to świetny sposób na rozwój słabszych partii mięśniowych,
- systematyczność i większe możliwości treningowe – trening okluzyjny nie powoduje zakwasów oraz nie obciąża mięśni i stawów, dzięki czemu treningi można wykonywać z większą częstotliwością.