Test Lasegue'a a rwa kulszowa

Rwa kulszowa – jak leczyć? Poznaj sposoby na ból

4

9973

Każdy, kto choć raz w życiu doświadczył rwy kulszowej, może powiedzieć na jej temat wiele. I to wcale nie będzie piękna opowieść. Przeszywający ból od odcinka lędźwiowego wzdłuż nogi to nierzadko istny koniec świata. Na domiar złego wykonywanie najprostszych czynności takich jak wstanie z łóżka staje się nie lada wyzwaniem. Wiemy, z czym się mierzysz, dlatego w dzisiejszym artykule poznasz pozycje ułożeniowe, ćwiczenia i inne sposoby, które złagodzą dolegliwości rwy kulszowej.

Masaż i terapia manualna – jaki jest ich cel w leczeniu dolegliwości rwy kulszowej? Poznaj metody terapii 

Choć bezpośrednio masaż działa przede wszystkim na poziomie powięziowo-mięśniowym, to rozluźnienie tych struktur może mieć duży wpływ na dolegliwości w przypadku rwy kulszowej. Obecność punktów spustowych w odcinku lędźwiowym i/lub pośladkach, a także ograniczona ruchomość powięzi mogą potęgować ogólną bolesność. Wyeliminowanie dodatkowych problemów z pewnością ,,ujarzmi” dolegliwości rwy kulszowej. Masaż wycisza również układ nerwowy, który w przypadku opisywanego schorzenia jest silnie pobudzony. Pamiętajmy, że zabieg ten można wykonywać wyłącznie w przewlekłym stadium rwy kulszowej po wyeliminowaniu ognisk zapalnych.

Inne metody terapii manualnej opierają się na:

  • technikach mobilizacji odcinka lędźwiowego i miednicy,
  • terapii narzędziowej IASTM,
  • rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym pośladka i mięśni z grupy kulszowo-goleniowej.

Pozycje odciążające w rwie kulszowej

Pozycje odciążające w rwie kulszowej to takie ułożenia ciała, które odciążają odcinek lędźwiowy i zmniejszają ucisk na nerw kulszowy. Mogą pomóc Ci przespać noc lub czerpać przyjemność z popołudniowego odpoczynku bez bólu. Wdrażaj je jak najczęściej, a najlepiej zawsze podczas snu i drzemki. Oto kilka z nich:

  1. Połóż się na podłodze, a podudzia połóż na krześle stojącym przed Tobą. Nic więcej nie rób. Spędź w tej pozycji 5/10/15 minut. Zamiast krzesła możesz wykorzystać piłkę gimnastyczną.
  2. Zawsze, gdy leżysz na kanapie lub na łóżku na plecach, pod kolana podłóż zwinięty ręcznik, poduszkę lub wałek (jeśli taki posiadasz).Wałek rehabilitacyjny pod kolanami
  3. Lubisz odpoczywać na boku? Lekko ugnij kolana, a pomiędzy stawy kolanowe włóż ręcznik lub poduszkę.
  4. Podczas odpoczynku na brzuchu, przełóż ręcznik lub poduszkę pod kostki.

    Półwałek pod kostki

W przypadku dwóch pierwszych pozycji możesz podłożyć pod plecy matę do akupresury.

Ćwiczenia na rwę kulszową, które możesz wykonać samodzielnie w domu

Tuż obok pozycji ułożeniowych istotną rolę w likwidacji dolegliwości rwy kulszowej odgrywa trening ruchowy. Poniżej znajdziesz 4 przykładowe propozycje ćwiczeń, które możesz wykonać samodzielnie w domu:

  1. Połóż się na plecach na macie. Ugnij nogi w kolanach i umieść podudzia na piłce gimnastycznej. Jeśli jej nie masz, pozostaw stopy płasko na podłodze. W spokojnym tempie przenoś obydwa kolana raz na prawą i na lewą stronę.
  2. Pozostań w tej samej pozycji. Stopę strony bolesnej umieść na przeciwnym kolanie. Powoli unoś biodra, wytrzymując w górze ok. 2-3 sekundy.
  3. Przejdź do leżenia na brzuchu. Na zmianę przyciągaj lewą i prawą nogę do pośladka przez 30 sekund.
  4. Połóż się na plecach. Przyciągaj na zmianę prawe i lewe kolano do brzucha. Drugą nogę zegnij w kolanie lub połóż prostą na wałku, zwiniętym ręczniku lub poduszce.

Maty do akupresury - szaro szara długa - artykuł

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 15

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Olga Rymarska

W życiu zawodowym działam dwutorowo: jestem fizjoterapeutką i copywriterką medyczną. Spełniam się nie tylko w osobistym kontakcie z pacjentem, ale również wtedy, gdy elektronicznie szerzę wiedzę na temat fizjoterapii i zdrowego stylu życia. Prywatnie uwielbiam Chorwację, koncerty i książki o medycynie sądowej.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *