Recenzja książki dla fizjoterapeutów - Taśmy anatomiczne Myers

Taśmy anatomiczne, czyli inny sposób patrzenia na ciało w ruchu

3

15251

Recenzja książki Taśmy anatomiczne

Jeżeli słowo tensegracja nie stanowi dla Ciebie zagwostki to prawdopodobnie słyszałeś już o postaci Toma Myersa. To twórca koncepcji Anatomy Trains, nurtu zajmującego się integracją strukturalną. Natomiast jeżeli jeszcze to nazwisko jest Ci obce a interesuje Ciebie bardziej globalna praca z ludzkim ciałem, ta książka powinna znaleźć się na Twojej półce.

W myśl tej koncepcji, gdzie całe ciało stanowi jedność i wszystkie elementy są ze sobą połączone, napięcia i naprężenia potrafią być przenoszone przez cały aparat ruchu. Rozumienie tego modelu pochodzi od słowa „Tension” czyli napięcia i „Integrity” jedność, niepodzielność. Podążając dalej tą myślą kości i pozostałe elementy bierne narządu ruchu, wraz z narządami wewnętrznymi, umieszczone są w przestrzeni gdzie nieustannie są poddawane wpływowi napięć ze strony struktur mięśniowo-powięziowych i powięziowych. W związku z tym ból występujący u Pacjenta potrafi mieć swoją genezę w zupełnie innym regionie ciała. Pierwotny uraz lub dysfunkcja, jak kamień rzucony do wody, powoduje rozproszenie się fali napięcia poprzez cały układu manifestując się dolegliwościami w miejscach, gdzie możliwości kompensacyjne danej struktury zostały wyczerpane.

Ten sposób rozpatrywania przenoszonych sił przedstawia model tensegracyjny. Gdzie drewniane belki przedstawiają elementy bierne układu ruchu a elastyczne linki są odzwierciedleniem napięć strukturalnych w naszym ciele.

Model tensegracyjny, czyli drewniane belki przedstawiają elementy bierne układu ruchu a elastyczne linki są odzwierciedleniem napięć strukturalnych w naszym ciele

Świetna metodą do przedstawienia pacjentowi jak złożony potrafi być jego problem i czemu często w procesie leczenia pracujemy ze struktruami oddalonymi od „źródła” problemu jest model tensegracyjny. Jest to również i dla nas terapeutów cenne źródło inspiracji w poszukiwaniu restrykcji i ograniczeń w przenoszeniu napięć u pacjenta.

Charakterystyka książki „Taśmy anatomiczne” Myers Tom

Taśmy anatomiczne. Meridiany Mięśniowo-Powięziowe dla Terapeutów Manualnych i Specjalistów Leczenia Ruchem – Thomas W. Myers

Wracając do meritum Tom Myers wydał książkę opisującą jego koncepcje zwaną „Taśmy Anatomiczne„.

Książka jest podzielona według rozdziałów w których na początku przeczytamy o fizjologii tkanki łącznej. Na kolejnych stronach znajdziemy informacje czym właściwie jest integracja struktrualna, oraz jak to Tom nazwał „zasady gry” – czyli jak należy rozumieć taśmy anatomiczne, oraz prawa jakie rządzą w pracy strukturalnej z ciałem. Dodatkowo w książce znajdziemy własne przemyślenia autora, który dzieli się swoimi spostrzeżeniami i wieloletnim doświadczeniem.

Najważniejsze zalety książki pt. Taśmy Anatomiczne:

Ogromnym plusem i jednym z największych walorów książki jest język, jakim posługuje się wuj Tom. Fizjologia tkanki łącznej jest w przedstawiona w jasny sposób. To uzupełniona czytelnymi grafikami i ilustracjami publikacja powodująca, że nawet tak złożony temat staje się przyjemniejszy do strawienia. Czytając książkę można odnieść wrażenie, że nie jest ona napisana typowo naukowo. Język jest prosty i zrozumiały a autor za pomocą wielu przystępnych porównań rozjaśnia świat tkanki łącznej i panującej w niej mechanizmów.

Kolejnym z elementów mogących istotnie przełożyć się na jakoś pracy klinicznej jest ilość zdjęć sekcyjnych w książce. W każdym rozdziale znajdziemy kilka takich ilustracji, które przedstawiają prawdziwą anatomię człowieka. Zdjęcia wyglądają zupełnie inaczej niż ilustracje w większości atlasów anatomicznych gdzie dany mięsień zaczyna się w punkcie a i kończy w punkcie b. Założeniem Myers’a i jego asystetów podczas pracy sekcyjnej było zachowanie ciągłości struktur w ciele. Taki rezultat pracy mógł zostać uzyskany poprzez zmianę kąta pracy skalpelem starając aby nie przerywać ciągłości tkanki łącznej.

Książka jest napisana w sposób logiczny. Autor poświęcił na każdą taśmę odrębny rozdział co ułatwia zrozumienie tej koncepcji . Opis taśmy jest dokładny i jasny od początku jej przebiegu do końca. W tej książce nie znajdziemy gotowych rozwiązań pod schemat dysfunkcji pacjenta. Jej zadaniem jest spojrzeć szerzej na ciało znajdujące się w dysfunkcji u osób które wchodzą do naszych gabinetów. Tom uświadamia czytelników, że dopiero globalna praca i budowanie od początku prawidłowego wzorca napięciowego w ciele jest skuteczną formą leczenia.

Bardzo dobrym bonusem znajdującym się w książce są ćwiczenia i wskazówki znajdujące się na koniec każdego rozdziału.. Ćwiczenia są dobrane pod kątem wybranej taśmy anatomicznej. Mogą one poprawić i/lub utrwalić efekt pracy w gabinecie. Jednak jedynym warunkiem jest regularność ćwiczeń.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Paweł Sarnecki

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wolne chwile lubię spędzać z kubkiem dobrej kawy wertując strony atlasu z anatomii. Czerpię satysfakcję z pracy z ludźmi, a energetycznego kopa daje mi powrót do zdrowia moich podopiecznych.
Nie boję się wyzwań i staram się stawiać sobie kolejne cele aby nie tkwić w miejscu. Mam słabość do dobrej włoskiej kuchni, muzyki, potreningowych endorfin i twórczości Krzysztofa Krawczyka.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *