Olejki eteryczne w aromaterapii i nie tylko
W aromaterapii, ale również podczas pielęgnacji skóry olejki eteryczne były stosowane już od wieków. O właściwościach leczniczych, jakie posiadają olejki eteryczne wiedziały już nasze prababcie i babcie. Dziś ponownie wracają do łask i są chętnie stosowane np. w aromaterapii ze względu na szereg właściwości korzystnie wpływających na zdrowie oraz ogólny stan organizmu.
Olejki eteryczne to połączenie kilku naturalnych olejków pozyskiwanych poprzez destylację liści, łodyg czy kory o rewelacyjnym, często terapeutycznym działaniu. Należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne przed zastosowaniem bezpośrednio na skórę należy rozcieńczyć z innym olejkiem bazowym. Wyjątek stanowią np. olejek z drzewa herbacianego i olejek lawendowy. Pierwszy z nich charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi, przeciwwirusowymi i oczyszczającymi, drugi natomiast koi, łagodzi stres i ułatwia zasypianie.
Wpływ olejków eterycznych na zdrowie i samopoczucie
Naturalne olejki eteryczne posiadają wiele właściwości korzystnie wpływających na zdrowie oraz ogólne samopoczucie. W zależności od sposobu stosowania mogą oczyszczać powietrze, relaksować, wprowadzać przyjemny nastrój poprzez aromatyczną woń, ale również łagodzić objawy przeziębienia czy infekcje dróg oddechowych. Może je stosować w aromaterapii, podczas inhalacji, w kominkach czy podczas masażu – w połączeniu z innym olejkiem bazowym.
Właściwości wybranych olejków eterycznych
- Olejek drzewa herbacianego – oczyszcza, działa antybakteryjnie, antywirusowo, przeciwgrzybiczo. Jeden z najsilniejszych antyseptyków.
- Olejek lawendowy – ułatwia zasypianie, łagodzi napięcia nerwowe i ból głowy, przyspiesza gojenie się ran.
- Olejek mięty pieprzowej – wspomaga leczenie przeziębienia i infekcji dróg oddechowych, pobudza, łagodzi bóle menstruacyjne i bóle głowy.
- Olejek eukaliptusowy – pobudza, posiada właściwości przeciwzapalne, wykrztuśne, antyseptyczne, pobudzające, łagodzące świąd i ukąszenia owadów.
Zastosowanie olejków eterycznych
Olejki eteryczne mają wiele zastosowań. Doskonale sprawdzą się podczas:
- aromaterapii – wystarczy dodać kilka kropel olejku eterycznego do wody w dyfuzorze, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie unosić się przyjemna woń o wielu właściwościach,
- kąpieli – kilka kropel olejku eterycznego dodanego do wanny wypełnionej wodą zapewni wysoki poziom odprężenia, relaksu i pobudzi krążenie,
- masażu – rozcieńczenie olejku eterycznego z innym bazowym olejkiem kojąco wpływa na samopoczucie, poprawia krążenie, relaksuje i pielęgnuje skórę,
- na skórę – niektóre olejki (np. lawendowy lub drzewa herbacianego) można stosować bezpośrednio na skórę, co poprawia jej kondycję, pielęgnuje i nawilża.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą olejków eterycznych w naszym sklepie. W ofercie posiadamy również nawilżacze powietrza, które rewelacyjnie sprawdzają się w zestawieniu z olejkami eterycznymi. Nie tylko zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia w pomieszczeniu, ale również wytwarzają aromatyczną woń o właściwościach relaksacyjnych lub leczniczych – w zależności od wybranego olejku.